شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

IQ یا EQ، کدام مهمتر است؟

danesheroz1 بهمن ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
IQ یا EQ، کدام مهمتر است؟

دانش روز: کدام یک باعث موفقیت یا شکست دانش آموزان می شود؟

 به گزارش دانش روز، قبل از اینکه در مورد آی کیو و ای کیو صحبت کنیم بهتر است بیشتر با مفاهیم شان آشنا شویم .

حتما شما نوجوانان عزیز قبل از این زیاد کلمه آی کیو را شنیدید.این کلمه یا بهتر بگوییم دو حرف ، حروف اختصاری دو کلمه انگلیسی به معنای هوش ذهنی می باشد. آی کیو در اصطلاح هوش نسبی یک انسان است . برای مشخص کردن هوش یک فرد از تست آی کیو استفاده می کنند. در این تست مخصوص توانایی های انسان مانند : توانایی شفاهی ، حافظه ، توانایی یادگیری ریاضیات ، آمار و منطق محاسبه می گردد. اکثر مردم در این تست امتیاز ۹۰ تا ۱۱۰ را می گیرند. برخی متخصصان معتقدند آی کیو هوش کلی عمومی یک انسان است.

شاید واژه ای کیو برایتان زیاد آشنا نباشد. این کلمه نیز اختصار دو کلمه در زبان انگلیسی است و هوش هیجانی نام دارد . ای کیو میزان توانایی فرد و توجه وی را نسبت به محیط اطراف نشان می دهد. درک بیرونی و درونی و توجه به محیط اطراف ، قضاوت احساسی در شرایط مختلف و وارد شدن به گروه بر اساس عکس العمل های شخصی ، همه توسط هوش هیجانی انجام می شوند .

حال که با معنای این کلمات آشنا شدید می توانید در مورد سوال بالا قضاوت کنید. نظرهای متفاوتی در مورد این سوال وجود دارد.

در واقع آی کیو به سطح دانش شما نوجوان عزیز بستگی دارد ، در حالی که ای کیو توانایی شما در قضاوت احساسی است که در شرایط مختلف با آن روبرو می شوید.

وقتی هوش هیجانی بالایی داشته باشید در فعالیت های اجتماعی موفق خواهید بود و مطمئنا برای کسب موفقیت های متعدد در زندگی تان به هوش هیجانی نیاز دارید. طبیعتا می دانید که اگر از دانش خوب و موفقیت های چشمگیر برخوردار باشید ولی هوش هیجانی پایینی داشته باشید ، موفق نخواهید بود و در دنیای بزرگسالان و اجتماع شکست خواهید خورد.

البته قضاوت با شماست که کدام یک مهمترند اما شاید شما جز افرادی باشید که هر دو عامل را مهم می دانند.

در اینجا چند روش برای بالا بردن هوش هیجانی به شما نوجوانان عزیز معرفی کرده ایم :

در مورد تفاوت بین احساساتتان و حقایق فکر کنید. سعی کنید تفاوتی بین احساسات واقعی تان در مورد مردم یا شرایط مختلف و حقایق عینی که مردم یا شرایط مختلف را در بر می گیرند ، ایجاد کنید . با درک تفاوت ها و ایجاد مرز بینشان قادر خواهید بود قضاوت کنید و در شرایط خاص عکس العملی مناسب از خود نشان دهید.

ای

مثلا وقتی بلافاصله بعد از یک مشاجره ساده در مدرسه می خواهید از روی عصبانیت حرفی به طرف مقابل بزنید ، قدری تامل کنید. در مورد عکس العمل خود و جواب به عمل مقابل فکر کنید . به عنوان عکس العمل متقابل جمله ای آرام بگویید و شرایط را بسنجید. جمله ای که قبل از فکر در ذهن داشتید را بعد ها هم می توانید استفاده کنید. چیزی که مهم است سنجیدن شرایط موجود و دیدن نقطه نظر و عکس العمل فرد مقابل شماست. این عکس العمل شما نشانه پیشرفت در بلوغ هوش هیجانی است.

به شرایط و مردم اطرافتان توجه کنید. ممکن است طرف مقابلتان قدرت روانشناسی داشته باشدو شرایطی را به وجود آورد تا شمارا با مشکل مواجه کند. در آرامش به این فکر کنید که چطور شرایط را به نفع خود تغییر دهید و در عین حال به خود و طرف مقابلتان صدمه نزنید. با تمرین و ممارست می توانید هوش هیجانی خود را بالا ببرید و در دنیای واقعیت با موفقیت گام بر دارید.

منبع: همشاگردیها

پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۱
کد خبر : 91898
بازدیدها: 409

پاسخی بگذارید »