سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها

۹۱ هزار میلیارد تومان یارانه به بخش تولید و خانوارها پرداخت شد

sheida92 اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
۹۱ هزار میلیارد تومان یارانه به بخش تولید و خانوارها پرداخت شد

تهران – دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه ها گفت:سازمان هدفمندسازی یارانه ها تا پایان سال گذشته ، مبلغ ۹۱ هزار میلیارد تومان یارانه به بخش تولید و خانوارها پرداخت کرده است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ محمدرضا فرزین ˈروز یکشنبه در نشستی خبری که با حضور خبرنگاران رسانه های کشور برگزار شد ، افزود: در سال ۱۳۹۱ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بعنوان یارانه نقدی ( ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر نفر ) به خانوارها پرداخت شده است .

وی افزود: مبلغی که دولت در سال ۱۳۹۱ بابت افزایش قیمت برق ، آب ، گاز و سایر کالاهای یارانه ای از مردم دریافت کرده است ، ۳۱هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.

** بودجه هدفمندی یارانه ها بدون کسری

فرزین هر گونه کسری بودجه در رابطه با تامین اعتبارات هدفمندی یارانه ها در سال ۱۳۹۱ را رد کرد و گفت: یک ریال کسری نداشتیم و از بانک مرکزی نیز استقراض نکرده ایم .

وی در ادامه افزود: در ابتدای اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها در سال ۱۳۸۹ ، مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی گرفتیم که تاکنون بخشی از این تنخواه را پرداخت کرده ایم و فقط مبلغ پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از آن مبلغ باقی مانده است .

وی افزود: سازمان هدفمندسازی یارانه ها ازبرخی شرکت ها مانند توانیر ، طلب دارد که با احتساب طلب های این سازمان و میزان بدهی آن به بانک مرکزی ( مبلغ پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ) ، منابع سازمان بیشتر از بدهی آن به بانک مرکزی است که این امر نشان می دهد ، هیچگونه کسری بودجه نداریم .

فرزین با اشاره به انتقاد برخی کارشناسان و صاحب نظران از قانون هدفمندسازی یارانه و تاثیر آن بر افزایش نقدینگی و نرخ تورم ، اظهارداشت: براساس ارقام و اطلاعات مرکز آمار ایران، از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ ، کمترین نرخ رشد نقدینگی مربوط به سال ۱۳۹۰ بوده که معادل ۱۹.۴ درصد است.

وی افزود: قانون هدفمندی آثار خود را تا پایان سال ۱۳۹۰ تخلیه کرده و منجر به افزایش نقدینگی نشده ، چرا که یارانه ها توزیع شده و همزمان از مردم جمع آوری شده است که منجر به نقدینگی نمی شود .

وی در مورد نرخ تورم نیز گفت: تورم فعلی و شوک های قیمتی ناشی از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه نیست و مربوط به نوسانات نرخ ارز است ، چرا که ما شاهد دو شوک ارزی بودیم که یکی در شهریور ماه ۱۳۹۰ و دیگری در سال ۱۳۹۱ اتفاق افتاد.

فرزین ، صرفه جویی در مصرف انرژی ، توسعه عدالت و توزیع عادلانه درآمدها و کاهش قاچاق را از نتایج مثبت اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها عنوان کرد و گفت: اجرای این قانون ۱۷.۵ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی ایجاد کرد .

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از اهداف عمده قانون هدفمندسازی یارانه ها، توسعه عدالت بود که آمار رسمی به خوبی این را نشان می دهد ، افزود:براساس آمارهای رسمی در سال ۱۳۹۰ یک اتفاق عظیم در کشور رخ داد که یکی بهبود ضریب جینی و دیگری کاهش نسبت درآمد اغنیا به فقرا ( نسبت درآمد ۱۰ درصد اغنیا به ۱۰ درصد فقرا) بود که برای نخستین بار در تاریخ کشور این نسبت به ۹.۳درصد کاهش یافت .

فرزین گفت: قبل از اجرای این قانون ، قیمت برق تولید همیشه گرانتر از برق خانوار بود و برای نخستین بار با اجرای این طرح قیمت انرژی خانوار در کشور بیشتر از تولید شد و به ۴۵ تومان در هر کیلو وات ساعت رسید که به صورت تصاعدی حساب می شود. در حالیکه قیمت برق تولید ۴۰ تومان در هر کیلووات ساعت و به صورت ثابت حساب می شود.

وی در خصوص انتقادهایی که در زمینه یارانه بخش تولید مطرح می شود ، افزود: پرداخت یارانه نقدی به بخش تولید، کار سختی است اما به بخش مهمی از تولید که حمل و نقل است ، سهمیه گازوئیل و بنزین اختصاص یافته است .

فرزین ادامه داد : سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان به کشتیرانی یارانه پرداخت کردیم و سوخت ارزان به صنعت سیمان کشور دادیم .

** هرگونه تغییری در شرایط پرداخت یارانه ها خطرناک است

فرزین در مورد اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در سال جاری گفت: نظر دولت اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها است و معتقدیم هر گونه تغییر در شرایط پرداخت یارانه ها خطرناک است.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه در مورد کاهش بودجه هدفمند سازی یارانه ها توسط کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۲ ، اظهار داشت: مذاکرات دولت و مجلس در خصوص رقم بودجه هدفمند سازی یارانه ها ادامه دارد و دولت همچنان امیدوار است که مجلس رقم بودجه هدفمندی را افزایش دهد.

فرزین در مورد رقم پیشنهادی دولت گفت: پیشنهاد مشخصی در این مورد مطرح نکردیم، اما با این رقم که کمیسیون تلفیق مصوب کرده است ( ۵۰ هزار میلیارد تومان ) اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها ، امکان پذیر نیست .

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۹
کد خبر : 14902
بازدیدها: 327

پاسخی بگذارید »