پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رئیس دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم در کرج:

۹۰ درصد پروژه های کارشناسی ارشد کاربردی نیست/حمایت از تجارت بیشتر از تولید است

danesh آذر ۳۰, ۱۳۹۴ ۰
۹۰ درصد پروژه های کارشناسی ارشد کاربردی نیست/حمایت از تجارت بیشتر از تولید است

زمانیکه ۱۰ سال به دانشگاه اجازه نمی دهیم در حوزه بحران آب فعالیت کند این مهم به معنای نداشتن استراتژی توسعه است.

به گزارش اختصاصی دانش روز رئیس دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم در افتتاحیه سومین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه گفت: صنعت و دانشگاه دو مقوله بسیار مهم بوده و دانشگاه پتانسیلی است که همواره صنعت به آن نیازمند است اما در این حوزه اتفاق خاصی رخ نداده و به ارتباط این دو و آموزش دانشگاهیان برای رفع نیاز صنعت نیازمندیم. 

فرهاد گلستانی‌ فر افزود: امروز در کشور ما ۴/۵ میلیون دانشجو باید به ثروت تبدیل شود و در صنعت تحول و توسعه رخ دهد و اگر به روند گذشته دل ببندیم صنایع ما از خارج بهره برده و از صنعت و دانشگاه های داخلی بی نصیب خواهد ماند.

وی اظهار داشت: دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم برای ۱۵ سال تعطیل بوده این درحالیست که وجود ۳۰ هزار مقاله isi در هرسال نشان می دهد دانشگاهیان توان بسیار بالایی دارند، ۴۰ پارک علم و فناوری با هدف تحصیل و ارتباط صنعت و دانشگاه و ۲ هزار شرکت دانش بنیان و ۸۰ هزار عضو هیات علمی که ۷۰ هزار آن در دانشگاه و ۱۰ هزار آن خارج از دانشگاه است.

گلستانی فرد تصریح کرد: طبق آمار وزارت علوم سالانه ۲۰۰ هزار نفر در کارشناسی ارشد و دکترا پایان نامه نوشته و اگر از این ۲۰۰ هزار پایان نامه ۱۰ درصد در ارتباط با صنعت و دانشگاه مشکلی را حل کند در مسیر توسعه اقدامات اساسی انجام خواهد شد.

وی همچنین گفت: امروز صنایع ما باید آنالیز شود چرا که شرکت ها و کارخانه های ما وارداتی و سنتی بوده و فولاد، پتروشیمی، سیمان، نساجی و صنایع سنتی بوده و هایتک نیستند. دانشگاهی ها در دنیا پروژه های خود را به سمت هایتک می برند در حالیکه در کشور ما از دهه اول انقلاب به دلیل منابع گاز و نفت صنایع طراحی شده داخلی هایتک نبوده و صنایع وابسته و بصورت پکیج از خرج خریداری می شد.

فرهاد گلستانی‌ فرد تاکید کرد: در کشور ما ۱۳۰ کارخانه کاشی وجود دارد اما حتی ۱ متر مربع برای اروپا و دبی صادر نکرده و به عراق، تاجیکستان و دیگر کشورها ارسال می شود و این در حالی است که برای رفع نیاز اروپا ترانسپورت نزدیک تر است، امروز صنایع ما حجیم با آلودگی بالا بوده و سرمایه گذاری اولیه با مبالغ زیادی انجام می شود اما صنایع هایتک کوچک، با ارزش افزوده بالا بوده و آلوده کننده نیستند.

وی ادامه داد: فضای موجود در کشور را نمی توان نادیده گرفت و امروز فضایی سیاسی بر آن حاکم بوده و ۸۵ درصد اقتصاد ما دولتی است در حالیکه اگر اقتصاد ما خصوصی بود برای دانشگاهی ها شرایط راحت تر می شد چرا که خصوصی ها به دنبال منافع بالاتر از طریق ساختار کاری هستند.

فرهاد گلستانی‌ فرد خاطر نشان داشت: امروز مسئولین فرهنگی ۵۰ درصد وقت خود را برای گرفتن کمک های دولتی صرف می کنند و صنعت به دنبال رانت های دولتی و امتیازات آن است. سهم نیم درصد از پژوهش در تولیدات ناخالص ملی ایران در اروپا ۳ درصد بوده و رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که این مهم به عدد ۱ الی ۲ برسد و اگر این مهم محقق نشود برای کشوری که اقتصاد آن وابسته به نفت است شرایط سخت خواهد بود.

وی گفت: مدیران راه حل های زود گذر و مبهم ارائه می دهند و پراکندگی مدیریت و اماکن پژوهشی بی نظمی به بار خواهد آورد. راهکارهای رفع مشکلات در سه شاخه وجود دارد که در مرحله نخست افزایش توان مالی مد نظر خواهد بود. توان مالی دانشگاه و پژوهشگران ضعیف شده و در مقایسه سال ۵۴ تا ۹۴ ضریب ۴ هزار برابر شده اما هزینه دانشگاه ۳ هزار برابر شده و این تفاوت بسیار است.

گلستانی فرد افزود: فقر دانشگاه باید به مسئولین گفته شود و صرفا موضوع حقوق مطرح نیست و مباحثی چون آزمایشگاه ها، پول، پروژه و تجهیزات با مشکل مواجه است. مدیران پژوهشی باید بر اساس شایسته سالاری انتخاب شوند. در دیگر کشورها وزارت علوم آب را به عنوان محور انتخاب می کند اما آیا وزارت علوم در ایران محورهای خاصی را مشخص کرده است؟

پروژه های کارشناسی ارشد غالب بر ۹۰ درصد با ایران تطابق ندارد و قریب به ۱۰ ددرصد آن با استراتژی ایران هماهنگ است. زمانیکه ۱۰ سال به دانشگاه اجازه نمی دهیم در حوزه بحران آب فعالیت کند این مهم به معنای نداشتن استراتژی توسعه است.

رئیس دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم در خاتمه با اشاره به اینکه ۹‌ کارگروه صنعت، فناوری نانو، هوا-فضا، دفاعی، محیط زیست و … در معاون پژوهشی وزارت علوم بر اساس نیازهای بیرون ایجاد شده است خاطر نشان داشت: در وزات علوم توجه به قانون‌ گذاری در ارتباط صنعت و دانشگاه حائز اهمیت برشمرده شده است. امروز حمایت از تجارت بیشتر از تولید است در حالیکه باید از صنایع کوچک با ارزش افزوده بالا حمایت شود و با انتقال پول از دولت به دانشگاه زمینه فعالیت، تقویت این عرصه و تعامل هر چه بیشتر دانشگاه و صنعت فراهم شود.

دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۲
کد خبر : 159192
بازدیدها: 999

پاسخی بگذارید »