سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز:

۸ مهر: روز بزرگداشت مولوی

danesheroz1 مهر ۸, ۱۳۹۲ ۰
۸ مهر: روز بزرگداشت مولوی

دانش روز: ۸ مهر ماه روز بزرگداشت مولوی نامگذاری شده است

به گزارش دانش روز، مولانا جلال الدین محمد بلخی از بزرگتری شاعران ایرانی است.

50

مولانا هم از لحاظ بلندی افکار و شورانگیزی اشعار و هم حیث مقدار شعری که از او باقی مانده است،یکی از بزرگترین شاعران جهان است .پدر مولانا،محمد بن حسین،خطیبی است که به  بهاءالدین ولد  معروف شده و او را  سلطان العلماء  نسبت داده اند .مولانا،شش و به روایتی چهارده ساله بود که پدرش  بهاءولد  بر اثر رنجش خوارزمشاه یا خوف از سپاه مغول شهر بلخ را ترک کرد و قصد حج کرد و به سمت بغداد رهسپار شد.جلال الدین محمد ( مولانا ) در ششم ربیع الاول سال ۶۰۴ ه.ق که مصادف است با   ۱۵ مهر ۵۸۶ هجری شمسی، سی سپتامبر ۱۲۰۷  در بلخ متولد شد. مادرش ملکه جهان ، از شاهزادگان خوارزمشاهی بود و پدرش سلطان العلماء  بهاء الدین محمد ، معروف به بهاء ولد از علما و خطبا و بزرگان صوفیه در اواخر قرن  ششم بود.

بر اثر اختلافی که بین بهاء ولد ( پدر مولانا ) و فخرالدین رازی و تابعانش که شدیدا مورد حمایت سلطان محمد خوارزمشاه بودند ، در گرفت ، پس از مرگ فخر رازی  در سال ۶۰۹ یا ۶۱۰ ه.ق ، بهاء ولد و خاندانش از شرق ایران به سمت غرب آن مهاجرت نمودند.

در آغاز این سفر خانواده ، جلال الدین پنج یا شش ساله بوده است. بهاء الدین پس از ترک خراسان از راه بغداد به مکه رفت ،  سپس به ارزنجان و ملطیه  سفر کرد.آن ها مدت چهار سال در ملطیه اقامت نمودند و بعد به لارنده رفتند و هفت سال هم در آن جا بودند. در این شهر زمانی که جلال الدین نوزده ساله بود ، گوهر خاتون ، دختر لالای سمرقند را به عقد جلال الدین درآوردند.

پس از آن به قونیه رفتند و در این شهر ،که در آن زمان جزو ولایات روم شرقی بود،اقامت گزیدند ساکن شدند .بهاء الدین ولد دراین شهر به وعظ و تدریس می پرداخت .

روز یکشنبه پنجم جمادی الاخرسال ۶۷۲ ه.ق. مولانا جلال الدین محمد ،زندگی را بدرود گفت .

51

مـولـوی دو اثـر بـزرگ و برجسته از خـود باقی گـذارده است. یکی مثنوی است که بـه “مثـنوی معـنوی” معروفست و دیگری غـزلیات و رباعیات و ترجیع بندهای وی است که همانطور که ذکر شد به احترام و عقیده‌ای که به مـراد خـویش داشت، آن را “دیـوان شمس تـبریـزی” نـام نهاد. غـزلیات مـولانا از بـزرگترین آثار نظم زبان فارسی به شمار می‌رود. وی پس از ۶۸ سال عمر، در سال ۶۷۲ هجری درگذشت و پسرش درسال ۶۸۴ هجری درقونیه جانشین پـدر گـردیـد و آثـار وی را به نام «فیه ما فیه» جمع نمود. مورخین دفترهفتم مثنوی را هم به او نسبت داده‌اند.

دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۴
کد خبر : 63319
بازدیدها: 810

پاسخی بگذارید »