جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

۶۰ هزار برنامه ویژه هفته گرامیداشت مقام مادر در سراسر کشور اجرا می شود

danesheroz اردیبهشت ۸, ۱۳۹۲ ۰
۶۰ هزار برنامه ویژه هفته گرامیداشت مقام مادر در سراسر کشور اجرا می شود

تهران – رییس ستاد بزرگداشت مقام زن و روز مادر اعلام کرد، ۶۰ هزار برنامه متنوع و ویژه گرامیداشت مقام زن و روز مادر از هفتم تا سیزدهم اردیبهشت ماه جاری در سراسر کشور برگزار می شود

به نقل از ایرنا:
ˈمریم مجتهد زادهˈ روز یکشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران در تشریح عملکرد امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری افزود: این برنامه ها از ۱۴ سازمان و وزارتخانه و همچنین ۱۸ استان به دست ما رسیده است.

وی با بیان اینکه همه این برنامه ها از سوی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری پس از بررسی مورد تایید قرار گرفته است گفت: وزارت نیرو با ۶۰۴ برنامه و استان خراسان رضوی با پنج هزار و ۳۷۹ برنامه بیشترین فعالیت را در برگزاری مراسم بزرگداشت روز زن امسال در کشور برعهده خواهند داشت.

مجتهد زاده با اشاره به تجلیل از مقام ۵۰ بانوی برگزیده در هفته گرامیداشت مقام زن و روز مادر افزود: این برنامه فردا – دوشنبه – با حضور جمعی از بانوان برگزیده کشور که زنان سرپرست خانوار از جمله این افراد هستند در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

مشاور رییس جمهوری در امور بانوان با اشاره به تدوین عناوین هفته زن گفت: تکریم از مادران معظم شهدا، بررسی الگوهای حجاب اسلامی، بررسی خلاهای حقوقی زنان و همچنین برجسته نمودن جایگاه زن از جمله محورهای برنامه اجرایی در هفته گرامیداشت مقام زن و روز مادر خواهد بود.

مجتهد زاده در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تصویب لایحه حمایت از خانواده افزود: در این لایحه بخشی با عنوان دادگاه و مشاور خانواده گنجانده شده که می تواند مانع بسیاری از طلاق ها در کشور شود.

وی ادامه داد: ما طرحی را به صورت پایلوت آغاز کردیم تا با بهره گیری از مشاوران خانواده در دادگستری ها آمار طلاق را کاهش دهیم.

مجتهدزاده با بیان اینکه در سال ۸۹ با آماری که از ۲۰ استان کشور گرفته شد،۳۸ درصد از طلاق ها منجر به صلح و سازش شد، افزود: در خراسان رضوی نیز از دو هزار مراجعه ۲۷۰ پرونده منجر به سازش شده است.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه مکلف شده است ظرف سه سال این مراکز را تشکیل دهد، گفت: در شهرستان ها نیز مشاوران بهزیستی باید با حضور در دادگاه های خانواده در رفع مشکلات خانوادگی مراجعه کنندگان اقدام کنند.

مجتهدزاده در ارتباط با وضعیت بیمه مهریه زنان نیز افزود: بیمه مهریه در دستور کار مرکز امور زنان نیست و باید از طریق مراجع قضایی مانند وزارت دادگستری، پیگیری شود.

مشاور رییس جمهوری در امور بانوان در ادامه با اشاره به اتخاذ تصمیمات قابل توجه در خصوص بازنشستگی پیش از موعد زنان گفت: در جلسه ای که با سخنگوی دولت داشتیم، لایحه بازنشستگی پیش از موعد زنان در لایحه خدمات کشوری گنجانده شد.

وی ادامه داد: بر مبنای آن زنانی که سه فرزند و یا بیشتر دارند با هر سنواتی که می خواهند می توانند بازنشسته شوند و به تعداد فرزندان آنها به سنواتشان افزوده می شود.

مجتهدزاده ادامه داد: در طرح دیگری که در آن زنان می توانستند با هر میزان سنوات خدمت و با هر تعداد فرزند بازنشسته شوند، سقف سنی مشخص شد تا معضلات اجرایی آن برطرف شود.

وی گفت: اما سقف سنی تعیین شده هنوز نهایی نشده است و ما تلاش می کنیم که خدمت نیمه وقت زنان در لایحه خدمات مدیریت کشوری گنجانده شود تا زمینه تصمیم آن ایجاد شود.

مجتهدزاده در ادامه با اشاره به تدوین لایحه تامین امنیت زنان، اظهارداشت: این لایحه در ۸۱ ماده تهیه و تقدیم دولت شده است و در مسیر اجرایی شدن آن با وزیر دادگستری جلساتی داشتیم و مکاتباتی انجام شده تا بتوانیم سرعت اجرایی شدن این لایحه را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه لایحه حمایت از خانواده در کاهش آمار طلاق بسیار موثر است، گفت: کمیته پیشگیری از طلاق به سازمان بهزیستی کشور واگذار شده است.

مجتهدزاده ادامه داد: ما برنامه و آئین نامه کمیته پیشگیری از طلاق را آماده و تدوین کردیم و در جلساتی که برگزار شد تصمیم بر این شد که متولی این کمیته سازمان بهزیستی کشور باشد و قرار است ظرف دو هفته آینده این مراکز به صورت پایلوت در تعدادی از استان ها راه اندازی شود.

مجتهدزاده با اشاره به برنامه کاهش ساعت کاری زنان، گفت: زنان همواره نقش مادری و مسوولیت اجتماعی را با هم بر عهده دارند، مرکز امور زنان پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد تعادل بین نقش های اجتماعی و مادری زنان، طرحی را با عنوان تقلیل ساعت کاری بانوان ارائه داده است.

به گفته وی، بر مبنای آن، پیشنهاد شده ساعت کاری زنان از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت تقلیل داده شود.

وی افزود: این طرح در کمیسیون اجتماعی مصوب و ابلاغ شده و هم اکنون در بسیاری از دستگاه ها اجرایی شده است.

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۶
کد خبر : 13315
بازدیدها: 125

پاسخی بگذارید »