دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

۳۰ درصد کودکان خیابانی ترک تحصیل کرده اند

danesheroz1 اسفند ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
۳۰ درصد کودکان خیابانی ترک تحصیل کرده اند

دانش روز: پژوهشی که در مورد بررسی وضعیت کودکان خیابانی انجام شده نشان می دهد که ۳۰.۹ درصد کودکان خیابانی ۶ تا ۱۱ سال و ۹ درصد نیز زیر ۶ سال سن دارند و تعداد کودکان خیابانی غیر ایرانی در استانهای تهران، فارس، خراسان رضوی، بوشهرو اصفهان بیشتر از استانهای دیگر است و همچنین ۳۰ درصد کودکان خیابانی به مدرسه نمی روند

به گزارش دانش روز، پدید ه کودکان و نوجوانان خیابانی با جمعیت حدود ۱۰۰ میلیونی خود در جهان ابعاد و چهره های گوناگونی دارد که هر یک از وضعیتها متأثر از شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داخلی کشورها و نیز شرایط بین المللی است اما متاسفانه هیچ اقدام موثری در این خصوص انجام نشده است.

کودکان خیابانی به دلیل قرار گرفتن در معرض انواع آسیبهای اجتماعی، نیازمند حمایتهایی هستند تا خود در آینده وارد این چرخه نشوند در این راستا شناخت آخرین وضعیت این گروه در سطح کشور و معرفی رویکردهای توانمندسازی، لازمه انجام برنامه ریزی های بهینه است.

پژوهشی که در خصوص وضعیت کودکان خیابانی در سال گذشته توسط سازمان بهزیستی انجام شده است نشان می دهد که بیشترین آمار کودکان مربوط به گروه سنی ۶ تا ۱۱ سال است بنابراین می توان گفت که اغلب کودکان خیابانی به دلیل اینکه از سنین پایین کودکی زندگی در خیابان را تجربه می کنند به طبع از سن کم از شانس یک زندگی رشد دهنده درکنار خانواده محروم شده و فرصت رشد و تکامل رادر کنار خانواده از دست می دهند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد بیشترین تعداد کودکان خیابانی را پسران تشکیل می دهند و همچنین بررسی اولیه وضعیت تابعیت مراجعان نشان می دهد که  کودکان ایرانی ۷۵.۱ درصد کودکان خیابانی را تشکیل می دهند.

نسبت سنی و جنسی کودکان خیابانی

درصد پسران درصد دختران درصد کل
زیر ۶ سال ۸.۹ ۰.۸ ۹.۷
۶-۱۱ سال ۳۰.۹ ۳.۴ ۳۴.۳
۱۲-۱۴ سال ۳۲.۸ ۲.۰ ۳۴.۸
۱۵-۱۸ سال ۲۰.۱ ۲.۱ ۲۲.۲
جمع ۹۲.۷ ۷.۳ ۱۰۰.۰

بررسی اولیه وضعیت تابعیت مراجعان نشان می دهد که بیشترین تعداد کودکان خیابانی را کودکان ایرانی با ٧۵ درصد از کل تشکیل می دهند.

در استانها اغلب کودکان خیاباتی غیر ایرانی در بدو پذیرش توسط خانواده ها ترخیص می شوند و متاسفانه به دلیل مجوزهای صادره از سوی دفتر اتباع خارجی به این خانواده ها بهزیستی هم نمی تواند اقدام خاصی را در ساماندهی این کودکان انجام دهد و مشاهده شده است که بسیاری از موارد مراجعه کننده به مراکز در آمارهای سازمان نمی آیند.

همچنین مطالعه فراوانی کودکان پذیرش شده در استانهای مختلف نشان داده است که در استانها اغلب کودکان خیابانی غیر ایرانی هستند بطوریکه آمار کودکان خیابانی در ۵ استان بیش از بقیه استانها است.

استانهای تهران با ۴۰.۶ ، فارس با ۱۳.۸ ، خراسان رضوی با ۱۱.۳ ، بوشهر با ۱۰.۴ و اصفهان با ۱۰.۲ درصد بیشترین کودک کار غیر ایرانی را دارند.

وضعیت کودکان کار

آمار کودکان کار در استان تهران ۱۴.۳ درصد، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی۶.۹ درصد، خوزستان ۶.۴ درصد ،هرمزگان ۵.۸ و قم ۵.۷ درصد است.

براساس مطالعات انجام شده ، حدود ۳۰ درصد از کودکان خیابانی را افرادی تشکیل می دهند که به مدرسه نمی روند به همین دلیل با توجه به ضرورت تحصیل کودکان در مدرسه به نظر می رسد سیستم آموزشی برای جذب این گروه از کودکان لازم است انعطاف بیشتری در برنامه های آموزشی حود داشته باشد.

درصد کودکان خیابانی کشور براساس وضعیت تحصیل و جنس

درصد پسران درصد دختران درصد کل
زیر سن مدرسه ۳.۲ ۱/۰ ۴.۲
دانش آموزان ابتدایی ۳۰.۵ ۲.۲ ۳۲.۷
دانش آموزان راهنمایی ۱۹.۷ ۱.۷ ۲۱.۴
دانش آموزان متوسطه ۱۰.۵ ۰.۸ ۱۱.۳
ترک تحصیل ۲۸.۸ ۱.۶ ۳۰.۴
جمع ۹۲.۷ ۷.۳ ۱۰۰.۰

  این نتایج نشان می دهد ۶۰ درصد از کودکان خیابانی نه به دلیل نابسامانی وضعیت خانوادگی بلکه به دلیل فقر اقتصادی و یا بیکاری و اعتیاد بد سرپرستی و نا آگاهی والدین راهی خیابانها می شوند . زیرا این درصد را کودکانی تشکیل می دهند که دارای هر دو والدین بوده و در کنار آنها زندگی می کنند اما باید توجه کرد که در جامعه فعلی ایرانی با توجه به الگوهای سنتی حا کم، خانواده هسته ای وگسترده همچنان بیشترین فراوانی را داشته و خانواده های تک والد و اشکال دیگر خانواده هنوز در جامعه متداول نشده اند.

بنابراین نمی توان با رویکردی یکسو نگر وجود والدین در خانواده را مسبب حضور کودکان در خیابان دانست همچنین این نکته نیز قابل توجه است که در خانواده هایی که یک یا هر دو والد فوت شده اند و یا طلاق و تعدد زوجین وجود دارد، کودکان علاوه بر مشکلات اجتماعی ناشی از پدید کودکان خیابانی، با پیامدهای ناگوار این مشکلات نیز روبه رو هستند.

همچنین مطالعه مصرف مواد در بین کودکان خیابانی نشان میدهد که حدود ۵ درصد از پسران دارای سابقه مصرف مواد بوده اند همچنین این درصد در بین دختران نیز نزدیک ١ درصد است بنابراین به نظر میرسد همانطور که برنامه های کاهش آسیب و مقابله با اعتیاد برای پسران خیابانی اهمیت دارد ، لزوم توجه به دختران معتاد را نیز نباید نادیده گرفت.

منبع: مهر

یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۹
کد خبر : 96166
بازدیدها: 397

پاسخی بگذارید »