شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

۲۷ مهر ماه آزمایش سرشماری کشاورزی آغاز می شود

danesheroz1 مهر ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
۲۷ مهر ماه آزمایش سرشماری کشاورزی آغاز می شود

دانش روز: مدیرکل روابط عمومی استانداری البرز از آغاز طرح آزمایشی سرشماری کشاورزی از ۲۷ مهر لغایت ۲۹ آبان ماه خبر داد

به گزارش دانش روز، ابراهیم کردلو به تشریح طرح آزمایش سرشماری پرداخت و گفت: واژه سرشماری در اذهان تداعی گر سرشماری از جمعیت است اما مفهوم سرشماری در اینجا وسیع تر از معنای لغوی آن و نمام شماری از جامعه آماری بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به نقش سرشماری کشوری افزود: سرشماری عمومی کشاورزی به عنوان منبعی بسیار مهم در زمینه تهیه داده های ساختاری بخش کشاورزی محسوب می شود و نقش محوری و پایه ای در نظام ملی آمارهای کشاورزی هر کشور ایفا می کند.

کردلو یادآور شد: سرشماری عمومی کشاورزی به عنوان منبعی بسیار مهم در زمینه تهیه داده های ساختاری بخش کشاورزی محسوب می شود و زمینه تبادل اطلاعات با سازمان های آماری بین المللی را فراهم می کند.

تشریح فرایند آزمایش سرشماری کشاورزی

مسئول روابط عمومی و تبلیغات ستاد آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی استان به تشریح فرایند آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی پرداخت و گفت: روش اصلی جمع آوری آمار کشاورزی مصاحبه مأموران آموزش دیده با بهره برداران کشاورزی است و به این منظور خانوارها، بهره برداران کشاورزی و دامپروری، شرکت های رسمی و مؤسسات عمومی دارای فعالیت کشاورزی با فهرست برداری از اماکن و اظهارات معتمدین و مطلعین محلی مورد شناسایی قرار می گیرند، سپس برای هر بهره بردار یک یا چند پرسشنامه ازطریق پرسش و پاسخ تکمیل می شود.

وی افزود: اطلاعات جمع آوری شده در قالب گزارش های آماری در اختیار برنامه ریزان، مدیران جامعه، پژوهشگران و علاقمندان قرار می گیرد.

نوآوری در سرشماری با حذف سیستم کاغذبازی

کردلو در ادامه با اشاره به اینکه طرح آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی در کل کشور از ۲۷ مهر الی ۲۹ آبان ماه برگزار می شود، گفت: اجرای این طرح برای نخستین بار با استفاده از رایانه قابل حمل صفحه نمایش لمسی (Tablet) و بدون استفاده از کاغذ انجام می شود.

وی افزود: استفاده از تبلت به جای پرسشنامه کاغذی به عنوان یک نواوری مهم محسوب می شود و اطلاعات جمع آوری شده با دقت بیشتری همراه خواهد بود.

این مسئول تهیه چارچوب آماری برای آمارگیری های نمونه ای، تولید اطلاعات ساختاری در سطوح جغرافیایی کوچک با قابلیت ارائه در طبقه بندی های مختلف، فراهم کردن داده هایی که به عنوان محک را از جمله اهداف این سرشماری برشمرد.

وی افزود: بر اساس این طرح نه تنها واحدهای تولیدی بزرگ کشاورزی و دامداری بلکه فعالیت های کشاورزی که توسط خانوارها به شیوه سنتی و گاه در وسعت کوچک انجام می شود نیز در این طرح جای می گیرد.

لازم بذکر است دومین آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی در کل کشور ( یک دهستان و در هر استان) و ۵ شهر از تاریخ ۲۷ مهر الی ۲۹ آبان سال ۹۲ انجام می شود؛ آزمایش اول در سال ۹۱ انجام شده است.

شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۵۲
کد خبر : 66715
بازدیدها: 197

پاسخی بگذارید »