جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تأثیر رنگ قرمز در میزان تستسترون

danesheroz2 خرداد ۱, ۱۳۹۲ ۰
تأثیر رنگ قرمز در میزان تستسترون

بعضی از ورزشکارن علاقه دارند تا لباس‌های ورزشی شان قرمز باشد. محققان دانشگاه ساندرلند در صدد برآمدند تا دلیل این انتخاب را دریابند

به گزارش گروه اجتماعی ورزشی دانش روز، ورزشکارانی که از رنگ قرمز استفاده می‌کنند میزان تستسترون شان بیشتر است.

n00225618-b

این مطالعات که توسط دانیل فارسی، استاد دانشگاه ساندرلند انجام شده است نشان می‌دهد مردهایی که ورزش‌های رقابتی‌شان از لباس قرمز استفاده می‌کنند، نسبت به کسانی که لباس آبی انتخاب می‌کنند. تستسترون بیشتری دارند. تحقیقات نشان داده است که رنگ لباس در رقابت‌ها به سیستم‌ بیولوژیک ورزشکار بستگی دارد.

این رابطه می‌تواند عامل انتخاب لباس قرمز توسط بعضی ورزشکاران حرفه‌ای را مشخص کنند. برای مثال تایگروودز در آخرین روز مسابقاتش از لباس قرمز استفاده کرد.

فارسی می‌گوید: انتخاب ناخودآگاه رنگ قرمز می‌تواند، ذات رقابتی ورزشکاران را نشان دهد و می‌تواند تاثیراتی بر واکنش حریف‌شان داشته باشد.

برای انجام این تحقیقات ۳۷ مرد در مطالعات شرکت کردند و از هدف مطالعات آگاهی نداشتند. به این افراد گفته شده بود که باید رقابت کنند و از آنها خواسته شد نشان آبی یا قرمز انتخاب کنند. همچنین آنها به پرسش نامه‌هایی پاسخ دادند که مشخص می‌کرد آیا آنها دلیل مشخصی برای این انتخاب رنگ داشتند یا خیر.

برای مشخص کردن میزان تستسترون این افراد، از آنها نمونه‌های بذاق دهان گرفته شد.

اطلاعات نشان داد که مردانی که رنگ قرمز را انتخاب کردند، نه میزان تستسترون بیشتری داشتند و در این افراد خصیصه‌هایی همچون حس تسلط و خشونت نسبت به افرادی که آبی را انتخاب کردند، بیشتر است.

با این وجود، انتخاب رنگ نمی‌تواند ربطی به کارایی ورزشکاران داشته باشد. تنها فایده انتخاب رنگ قرمز که محققان به آن اشاره کرده‌اند این است که رنگ قرمز می‌تواند بر حریفان تاثیر بگذارد و به آنها القا کند که ورزشکارانی که قرمز پوشیده‌اند بهتر بازی می‌کنند.

منبع: افکارنیوز

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۱
کد خبر : 19340
بازدیدها: 300

پاسخی بگذارید »