یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

۱۳ هزار رای اولی البرز مفهوم مشارکت را دیکته می کنند

sheida92 اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
۱۳ هزار رای اولی البرز مفهوم مشارکت را دیکته می کنند

کرج – خبرگزاری مهر: در آستانه انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا سلسله همایش هایی ویژه رای اولی های استان البرز با هدف آشنایی نوجوانان و جوانان با شیوه های صحیح انتخاب و افزایش میزان مشارکت آنان در این رویداد سیاسی- اجتماعی برگزار می شود و ۱۳ هزار رای اولی [&hellip

کرج – خبرگزاری مهر: در آستانه انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا سلسله همایش هایی ویژه رای اولی های استان البرز با هدف آشنایی نوجوانان و جوانان با شیوه های صحیح انتخاب و افزایش میزان مشارکت آنان در این رویداد سیاسی- اجتماعی برگزار می شود و ۱۳ هزار رای اولی برای نخستین بار اولین تجربه مشارکت سیاسی خود پای صندوق های رای را جشن می گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، ۲۴ خرداد ماه سال جاری انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرهای کشور از جمله شهرهای استان البرز برگزار می شود. انتخاباتی که به سیاق هر دوره، شماری رای اولی در آن مشارکت اجتماعی را تجربه می کنند. دانش آموزان البته پیش از این و در انتخابات شوراهای دانش آموزی مزه حضور در انتخابات را چشیده اند اما این بار در عرصه ای بزرگتر اعلام حضور خواهند کرد.

این رویداد فرصتی است تا بخشی دیگر از جامعه با درک اهمیت حضور خود به شکلی گسترده وارد عرصه شوند. درک این موضوع لزوم بسترسازی مناسب برای این قشر تازه وارد را می افزاید.

گرچه بسیاری از رای اولی ها نیز همچون دیگر اقشار جامعه با پیگیری رویدادهای کشور شناختی نسبی از وقایع جاری و حتی از آن فراتر به دست آورده اند اما این امر لزوم بسترسازی برای آشنایی بیشتر این طیف با اهمیت انتخابات و مشارکت تمام واجدین شرایط رای دادن از جمله رای اولی ها را نمی کاهد.

شور و نشاط رای اولی ها برای حضور در صحنه اجتماعی و سیاسی کشور فرصت مغتنمی است تا مسئولان به ویژه آنان که در ارتباطی مستقیم با نوجوانان هستند، فضا را برای تحقق حماسه سیاسی آماده کنند.

در کنار اهمیت شرکت نسل چهارم انقلاب در انتخابات باید علت این اهمیت برای این دسته از جامعه به روشنی تببین شود. زیرا نخستین تجربه در مواقعی تاثیرگذارترین تجربه است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

برای بالا بردن مشارکت در انتخابات باید آگاهی مردم را بالا برد. افزایش آگاهی مردم به ویژه رای اولی ها نیز جز با فضا سازی و زمینه سازی برای حضوری گسترده امکانپذیر نیست تا با دیدی جامع تر رای خود را به صندوق بیندازند.

تحقق این امر در گرو تبیین اهمیت حضور رای اولی ها در انتخابات توسط مسئولان است. در این ارتباط مشاور اجرایی رئیس ستاد انتخابات استان البرز از برگزاری سلسله همایش های رای اولی ها با هدف آشنایی نوجوانان و جوانان با شیوه های صحیح انتخاب و افزایش میزان مشارکت آنان خبر داد.

صفی الله رمضانخانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه جوانان در هر جامعه به دلیل برخورداری از پتانسیل بالا و امکان حضور در فعالیت های اجتماعی مورد توجه حکومت ها و احزاب سیاسی هستند، افزود: بر این اساس تمرین دموکراسی و مشارکت سیاسی در سنین پایین تر در شکل گیری اندیشه سیاسی جوانان نقش جدی را ایفا می کند و استفاده از جوانان به معنی استفاده از خلاقیت و پتانسیل های زیاد آنان است.

رمضانخانی با تاکید بر نقش مسئولان در ایجاد هماهنگی بین نیروها و جلب مشارکت آحاد مردم برای رساندن جامعه به اهداف مطلوب، یادآور شد: کانون پرورش فکری براین اساس از نیمه اردیبهشت ماه سلسله همایش هایی بدون جانبداری از کاندیدایی خاص و فقط به منظور آشنایی نوجوانان و جوانان با انتخاب اصلح برگزار خواهد کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری استان البرز ادامه داد: در این سلسله همایش ها از کارشناسان و صاحب نظران استان برای پاسخ گویی به نیازها و سوالات این گروه سنی دعوت خواهد شد.

وی اظهار داشت: حضور تمامی اقشار جامعه به ویژه جوانان در انتخابات های گذشته به معنی ساختن آینده ای بهتر برای کشور بود و در سال جاری نیز که به نام حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری شده امیدواریم شاهد حضور بیش از پیش این قشر باشیم.

حضور بیش از ۱۳ هزار رای اولی در البرز

مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز نیز در این ارتباط گفت: ۱۳ هزار و ۳۰۰ نفر دانش‌آموز در استان البرز امسال برای اولین بار در انتخابات رای می‌دهند.

اکبر حلیمی با اعلام این خبر افزود: نیمی از این تعداد را دختران و نیم دیگر را پسران تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه نسل چهارم انقلاب با رای هوشمندانه خود فصل زرین دیگری را در کتاب انقلاب اسلامی رقم می زنند، گفت: با تمهیدات اندیشیده شده زمینه حضور حداکثری این افراد در انتخابات شورا و ریاست جمهوری فراهم شده است.

حلیمی با تاکید بر اهمیت حضور دانش آموزان در انتخابات اظهار داشت: دانش آموزان با شرکت در انتحابات نشان می دهند در آینده شهر و کشور خود سهیم هستند و اجازه نمی‌دهند افراد دیگری برای کشورشان تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: حضور دانش‌آموزان رأی اولی در انتخابات نشان از وجود دموکراسی در کشور دارد به نحوی که امکان انتخاب فرد اصلح برای همه اقشار فراهم است.

حلیمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به آمادگی کامل مدارس برای تبدیل به حوزه اخذ رأی اشاره کرد و افزود: از زمان پیروزی انقلاب تاکنون مدارس اقدام به جا گذاری صندوق رأی و جمع آوری رأی‌های مردم کرده‌اند.

وی در پایان گفت: امسال نیز همانند دوره‌های گذشته مدارس استان البرز هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ امکانات فیزیکی با فرمانداری‌ها همکاری لازم را خواهند داشت.

شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۹
کد خبر : 14680
بازدیدها: 231

پاسخی بگذارید »