شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز:

۱شهریور: روز بزرگداشت ابو علی سینا و روز پزشک

danesheroz1 شهریور ۱, ۱۳۹۲ ۰
۱شهریور: روز بزرگداشت ابو علی سینا و روز پزشک

دانش روز: در ایران روز اول شهریور، به پاسداشت ابوعلی سینا، حکیم و دانشمند بزرگ ایرانی، روز پزشک نامیده شده است

 به گزارش دانش روز، این حکیم فرزانه، از مفاخر بزرگ ایران به حساب می‌آید. وی در آگاهی از علوم بسیاری همچون طب، ریاضیات، فلسفه، فقه و … شهرت داشت. ابن‌سینا، کتاب های بسیاری از خود به جای گذاشته که بسیاری از آن‌ها تا امروز به زبان‌های مختلف ترجمه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به دلیل شهرت بسیار ابن‌ سینا در طب، روز تولد وی، در ایران روز پزشک نام گرفته است. او را به واقع باید از نوابغ روزگار دانست. ابن‌سینا عمر خود را در راه کسب علم و دانش و تألیف کتب مختلف صرف کرد و آنی از کار علمی فراغت نیافت. تعداد تألیفات او تا یکصد و بیست کتاب گفته شده که اغلب آن‌ها به زبان عربی است. معروف‌ترین اثر وی به زبان فارسی، دانشنامه علائی است.
ابن‌سینا در سنین جوانی به تحصیل فلسفه و پزشکی پرداخت. وی در شانزده سالگی، کتاب مشهور قانون را به نگارش درآورد. در هفده سالگی توانست نوح بن منصور سامانی را که به بیماری سختی دچار شده بود بهبود بخشد.
وی پس از معالجه پادشاه سامانی به دربار نوح راه یافت و در سن بیست و یک سالگی شروع به تألیف کتب مختلف نمود و پس از چندی در سراسر ایران شهرت بسزائی یافت. در میان تألیفات ابن‌سینا،‌ «شفا» در فلسفه و «قانون» در پزشکی شهرتی جهانی یافته است. کتاب شفا در هجده جلد در بخش‌های علوم و فلسفه؛ یعنی منطق، ریاضی، طبیعیات و الاهیات نوشته شده است.
منطق شفا امروز نیز همچنان به عنوان یکی از معتبرترین کتب منطق اسلامی مطرح است و طبیعیات و الاهیات آن هنوز مورد توجه علاقمندان است. کتاب قانون نیز – که تا قرن‌ها از مهم‌ترین کتب پزشکی به شمار می‌رفت – شامل مطالبی درباره قوانین کلی طب، داروهای ترکیبی و غیر ترکیبی و امراض مختلف است. این کتاب تا به امروز به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی برگردانده شده است.

 پایگاه خبرگزاری دانش روز این مناسبت را به همه پزشکان استان البرز و میهن سرافرازمان ایران تبریک می گوید.

جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۰:۲۰
کد خبر : 53124
بازدیدها: 482

پاسخی بگذارید »