شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

۱۳ آبان نماد استکبار ستیزی است

danesheroz1 آبان ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
۱۳ آبان نماد استکبار ستیزی است

دانش روز: روز ۱۳ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌ گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است

 به گزارش دانش روز، تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، ۱۳ آبان ۱۳۵۷ که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ عنوان این سه واقعه تاریخی است که نمی‌توان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی تر دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.

 تبعید امام خمینی به ترکیه ۱۳ آبان ۱۳۴۳

 کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را ازشمول قوانین کشور مصون ومستثنی می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد.

 کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگران این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس ازآن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال ۱۳۰۶، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید.

 هنوز بیش از ۳ دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال ۱۳۴۲، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیتت دولت تصویب کرد.

 چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در۴ آبان ۱۳۴۳ ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.

 فرازهایی از سخنرانی ایشان چنین بود: « … دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند.

 اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد…». رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود.

 در شب ۱۳ آبان ۱۳۴۳، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که ۱۴ سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

 روز دانش‌آموز ۱۳ آبان ۱۳۵۷

 در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند.

 صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

 این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت ۱۱ صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، ۵۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.

 حضرت امام(ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «… عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است … ایران امروز جایگاه آزادگان است… من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام … صدای آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم.»

 به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

 تسخیر لانه جاسوی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی ۱۳ آبان ۱۳۵۸

 در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و … گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

 در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

 امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و …، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست.

 اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و… که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی ومنشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.

 و این‌گونه نام روز ۱۳ آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد.

 گزیده بیانات امام و رهبری به مناسبت یوم الله ۱۳ آبان

  بی شک بررسی این واقعه از دیدگاه امام خمینی “ره” و رهبر فرزانه انقلاب زوایای جدیدی ار این رخداد تاریخی را بر ما نمایان خواهد کرد. در اینجا واقعه ۱۳ آبان از منظر امام و رهبری ارائه شده است.

 *حضرت امام خمینی (ره(

               سلامت و صلح جهانی بسته به انقراض مستکبرین است.

               آمریکا، وابستگان و نوکران آن از اسلام سیلی خورده و با اسلام به دشمنی برخاسته‌اند.

               آمریکای جهان‌خوار بداند که ملت عزیز، تا نابودی کامل منافعش او را راحت نخواهد گذاشت.

               ملل اسلام از اجانب عموماً و از آمریکا خصوصاً متنفر است.

               تا مبارزه در هر کجای جهان علیه مستکبران هست، ما هستیم.

               همه مردم می‌دانند که باید در مقابل آمریکا بایستند و استقلال داشته باشند.

               آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

               من با اطمینان می‌گویم که اسلام ابرقدرتها را به خاک مذلت می‌کشاند.

               دشمن اصلی اسلام و قرآن کریم و پیامبر عظیم‌الشأن(ص) ابرقدرتها، خصوصاً آمریکا و ولیده فاسدش اسرائیل است.

               هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید.

               در رأس همه مسائل اسلامی ما، قضیه مواجهه با آمریکاست.

               ملت ما دشمن شماره یک خود را آمریکا می داند.

               ما تا آخرین نفس در مقابل آمریکا ایستاده‌ایم.

               دانشجویان مسلمان و مبارزی که لانه جاسوسی را اشغال کردند ملت را سرافراز کردند.

               خطر آمریکا به حدی است که اگر کوچک‌ترین غفلتی کنید نابود می شوید.

               امروز دانش‌آموزان باید سعی کنند تاریخ انقلاب اسلامیمان را و نقش وحدت بین خودشان و دانشگاهیان با روحانیون بیاموزید

               دانش‌آموزان، جوانان ادامه دهنده عاشورا و کربلا و مکتب هستند.

               تهدیدات و تبلیغات دولت آمریکا به قدر پشیزی نزد ملت ما ارزش ندارد

               ما شعار مرگ بر آمریکا را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان در تسخیر لانه فساد وجاسوسی آمریکا تماشا کرده‌ایم.

               ملت بزرگ ایران مثل یک صاعقه بر سر آمریکا فرودآمده است.

 *حضرت آیت الله خامنه ای(مد ظله العالی (

               تا ذهن مردم از شعار مرگ بر آمریکا پر است تسلط دوباره آمریکا بر این کشور ممکن نیست .

               ملت و دولت ایران در کنار یکدیگر از هیچ‌یک از قدرتهای استکباری واهمه ندارد.

               سیاست ما سیاست آشتی ناپذیری با آمریکاست .

               سیزده آبان روز استوارى ملت ایران در مقابل ترفند استکبار است.

               سیزده آبان فرو ریختن هیمنه‏ى سلطه‏ى آمریکائى و استکبار آمریکائى در ایران و در جهان بود.

               اوّلین مضمون سیزده آبان عبارت است از رویارویى رژیم امریکا با نهضت اسلامى و بیدارى اسلامى

               سیزدهِ آبان، اینهاست؛ یعنى مقابله با زورگویى، دسیسه و استکبار.

               روز سیزده آبان یعنی روز اعلام پایداری ملت در برابر آمریکا.

               تسخیر لانه‌ی توطئه و جاسوسی جهادی ابتدای بود علیه استکبار جهانی

               سیزدهم آبان ، روز تجلی دوباره آزادگی و شجاعت و غیرت انقلابی در ملت مسلمان ماست .

               آینده مملکت در دست دانش‌آموزان است .

               سیزدهم آبان سال ۵۷ دوران شور و اعتلای مبارزات ضدرژیم و ضد آمریکایی در ایران است .

               حکومت آمریکا به عنوان بدترین حکومت دنیا در قله استکبار قرار دارد.

               عزت، رفاه و استقلال این کشور در سایه ایستادگی در مقابل استکبار جهانی بدست آمده است.

               آمریکا از رشد انقلابی دانش‌آموزان ما بیمناک است.

               سیزده آبان روز بسیار مهمى است؛ به یک معنا روز دانش‏آموز است، به یک معنا روز دانشجوست، به یک معنا روز استوارى ملت ایران در مقابل ترفند استکبار است.

               سیزده آبان در واقع روز جوانان است؛ جوانان دانش‏آموز و دانشجو

 در آستانه فرا رسیدن روز سیزده آبان مصادف با روز دانش آموز و روز مبارزه با استکبار هستیم. همانطور که از بیانات امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای نمایان است بر اهمیت این روز می افزاید .

 یوم‌الله سیزدهم آبان”روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و در برگیرنده سه واقعه سرنوشت ساز و تاریخی در صحیفه خاطرات و افتخارات و نقطه پیوند برگهای زرینی از تاریخ آزادگی رفیع ملت سربلند ایران است.

 آنچه سیزدهم آبان ترسیم می‌کند صرفاً یک رویداد تاریخی نیست بلکه واقعه‌ای تاریخ سا ز، ماندگار و تأثیرگذار است که در هر کدام از رخدادهای آن مصادیقی از “پایداری، فداکاری و مقاومت اسلامی و بیداری جهادگونه علیه طواغیت و استکبار ونظام سلطه ” ملت مجاهد و جوانان رشید و غیور ایران اسلامی والگویی عملیاتی و جهانی در مبارزه علیه قدرت‌های شیطانی و استکباری است.

 سیزدهم آبان ماه در تقویم تاریخ معاصر انقلاب اسلامی عنوان “ضداستکباری و عدالت خواهی “مردم ایران را به خود اختصاص داده است که شکسته شدن ابهت و هیمنه پوشالی شیطان بزرگ و افشای توطئه‌های شوم و نقشه‌های پلید استکبار آمریکایی ـ صهیونیستی علیه کشورهای آزاده، مستقل، عدالت خواه و آشکار شدن چهره کریه المنظر و نمایش درماندگی و استیصال امپریالیسم سرمایه‌داری غرب و نظام سلطه جهان در اداره جهان و ملت‌ها از پیامدهای مهم و اساسی آن است.

 برگزاری با شکوه و حماسی مراسم تظاهرات سراسری ضد استکباری یوم‌الله ۱۳ آبان در حفظ و ارتقاء قدرت نرم نظام در مواجهه مناسب‌تر با جهان و بالا بردن قدرت چانه زنی قوی‌تر دستگاه دیپلماسی کشور و تیم مذاکره‌کننده ایرانی در گفتگو با سایر کشور‌ها و گروه ۵+۱ و ارتقاء سطح امنیت ملی بسیار موثر بوده و در همین راستا بایستی همه دستگاهها و مسئولین در کنار ملت بزرگ ایران اسلامی تمام تلاش خود را معطوف برگزاری هر چه با شکوه‌تر مراسم ضد استکباری یوم‌الله ۱۳آبان کنند که شکوه این مراسم نشان از اقتدار، وحدت ملی و عظمت ایران اسلامی خواهد داشت.

 ملت فهیم و قدرشناس ایران اسلامی را به حضور پرشور و گسترده، فعال وآگاهی بخش در تظاهرات ضداستکباری یوم‌الله سیزدهم آبان دعوت می کنم و از عموم مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی می خواهم تا با آگاهی و تعمیق بینش‌های سیاسی و دینی خود ترفندها و توطئه‌های شوم دشمنان در ضربه زدن به ارکان نظام اسلامی و کیان ولایت فقیه و وحدت امت واحده را خنثی سازند.

 ۱۳ آبان ماه مظهر مقاومت، ایستادگی و اراده مقدس ملت ایران در عرصه استکبار ستیزی و یادآور حوادث سرنوشت سازی است که بر تارک آن مبارزه بی‌امان ایرانیان حق طلب و ظلم ستیز علیه امپریالیسم آمریکا می‌درخشد. بیایید با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان همیشه جاوید عرصه مقابل شصت ساله ملت ایران علیه استکبار آمریکا و دعوت از اقشار و آحاد مختلف مردم برای حضور پرشور ترو گسترده‌تر در تظاهرات سراسری یوم‌الله ۱۳ آبان ماه و تاکید بر اهمیت مضاعف و تاثیرگذار آن درشرایط خطیر و حساس کنونی آورده است: بی‌تردید مبارزه بی‌امان، بیداری بخش و هوشمندانه ملت ایران با نظام مستکبر، سلطه‌گر، غیر قابل اعتماد، خود برتربین، غیر منطقی و عهد شکن امریکا که در تصرف شبکه صهیونیسم بین‌المللی قرار دارد، با حضور انقلابی و شعارهای “مرگ بر امریکا”، “مرگ بر استکبار” و “مرگ بر اسراییل”، نقطه عطف دیگری از خود آشکار خواهد ساخت و از دستگاه دیپلماسی کشور نیز انتظار می‌رود در روند مذاکرات و تعاملات جاری با امریکایی‌ها و دیگر شرکاء، همچنان گام‌ها را درست و محکم برداشته و منافع ملی را حتی برای یک لحظه به فراموشی نسپارند.

 نفرت و کینه انقلابی ایرانیان که در شعارهای با صلابت “مرگ بر آمریکا” در ۱۳ آبان ماه در سراسر کشور تجلی دوباره خواهد یافت، سرمایه ارزشمند، تاثیر گذار و در اختیار دستگاه دیپلماسی ایران در فرایند مذاکرات هسته‌ای و تعاملات فرارو به شمار رفته و علاوه بر نمایش وحدت ملی و همصدایی همه جریان و جناح‌های سیاسی معتقد به نظام، ابزار تعیین‌کننده‌ای در مقابل راهبرد “فشار همراه با مذاکره!” طرف‌های ماجرا محسوب می‌شود.

 ملت ایران اطمینان دارد دولت جمهوری اسلامی به پشتوانه حمایت رهبر معظم انقلاب با مبنا قراردادن توامان تاکتیک “نرمش قهرمانانه” و اصل “عزت، حکمت و مصلحت” با حضور مقتدر و با صلابت در روند مذاکرات جاری، قاطعانه از مواضع منطقی و حقوق هسته‌ای کشور دفاع کرده و به فضل الهی برگ زرینی در کارنامه افتخار آمیز مقاومت ضد استکباری ایران اسلامی رقم خواهد زد.

 امسال مردم غیور و استکبارستیز ایران اسلامی به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، استوارتر از همیشه با حضور پر شور در راهپیمایی ۱۳ آبان بر ادامه راه استکبارستیزی تأکید کرده و محکم‌تر از همیشه فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر خواهند داد.

منبع:مفاآنلاین

یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۶
کد خبر : 71623
بازدیدها: 269

پاسخی بگذارید »