شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

یک ناباروری به ازای هر ۵ ازدواج

danesheroz1 مهر ۵, ۱۳۹۲ ۰
یک ناباروری به ازای هر ۵ ازدواج

دانش روز: رئیس پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه از هر ۵ زوج، یک زوج نابارور است، گفت: قطعا عواملی چون استفاده از کامپیوتر، موبایل و امواج ماهواره‌ای در ناباروری می‌تواند موثر باشد ولی نقش هر کدام از این عوامل نیازمند تحقیقات بیشتر است.

به گزارش دانش روز، دکتر محمدمهدی آخوندی در حاشیه مراسم رونمایی از طرح ملی بررسی وضعیت باروری کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه درمان ناباروری حدود ۳۰ سال است که در دنیا و کشورهای در حال توسعه مطرح شده است، افزود: در تحقیقات خود در کشور متوجه شدیم که آمار ناباروری از ۷ تا ۲۸ درصد عنوان شده و این آمار موجب نگرانی می‌شد که کدام یک درست است.

رئیس پژوهشگاه ابن سینا با تاکید بر لزوم توزیع و توسعه متوازن درمان‌های ناباروری در کشور اظهار داشت: گفته می‌شود که در ۵۰ سال اخیر در کل دنیا ناباروری افزایش یافته است از این رو برای توزیع امکانات درمانی در کشور باید نحوه ای سرمایه گذاری کنیم تا بتوانیم با آن کل جمعیت نابارور را پوشش دهیم. برای تشریح وضعیت ناباروری در کل کشور نیاز به آمارهای متقنی داشتیم تا با استفاده از آن بتوانیم اقدام کنیم.

وی تناسب ناباروری با وضعیت اقلیمی، شغل و مشکلات صنعتی را از دیگر موارد احتمالی در توزیع ناباروری ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر این بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی WHO در صورتی که زوجی در یک سال اول ازدواج برای باردار شدن تلاش کرده و باردار نشدند باید برای درمان به پزشک مراجعه کنند.

آخوندی، با تاکید بر اینکه این تعریف در شرایط متفاوت تغییر خواهد کرد، ادامه داد: در این راستا نیاز به مستنداتی بود تا با اتکا بر آن بتوان بهترین تعریف را ارائه کرد از این رو اقدام به اجرای طرح ملی بررسی وضعیت ناباروری در کشور کردیم.

وی، با بیان اینکه این تحقیقات بر اساس تاریخچه ناباروری خانم‌ها انجام گرفت، توضیح داد: با استفاده از نظرات محققان بهترین مستنداتی که می‌توانستیم در این تحقیقات از آن استفاده کنیم تاریخچه ناباروری انتخاب شد و بر اساس این تاریخچه که چه اتفاقاتی و حوادثی در طول مدت باروری برای آنها اتفاق افتاده است ترسیم و بر اساس داده‌های به دست آمده آمار ناباروری استخراج شد.

توزیع ناباروری از زبان آمار

رئیس پژوهشگاه ابن سینا، با اشاره به میزان توزیع ناباروری در کشور خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج بدست آمده از مطالعات انجام شده میزان کل ناباروری کل کشور  ۲۰.۲ درصد است.

وی به آمار مناطق شهری و روستایی اشاره کرد و ادامه داد: توزیع ناباروری در مناطق شهری ۱۹.۹ درصد و در مناطق روستایی ۲۲ درصد است.

آخوندی یادآور شد: این آمار به این معنا است که تقریبا از هر ۵ زوج ایرانی یک زوج نابارور است.

عوامل موثر بر ناباروی

وی با اشاره به اثرات شرایط مختلف بر افزایش ناباروری، گفت: هنوز در ارتباط با اثرات عوامل نازایی در هر منطقه ارزیابی صورت نگرفته است ولی آنچه که از آمارهای استخراج شده از تحقیقات پژوهشگران کشورهای اروپایی و آمریکایی که در طول ۲۰ سال گذشته عرضه شده، دقیقا مشخص کردند که در طول ۵۰ سال اخیر میزان ناباروری افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه دلایل این امر را شاید بتوان در توسعه مسایل صنعتی، آلودگی‌های محیط زیستی و وضعیت غذایی و رفتار غذایی جستجو کرد،‌ اظهار داشت: قطعا هوا، امواج، استفاده از تجهیزاتی چون کامپیوتر، موبایل، امواج ماهواره‌ای و پارازیت‌ها قطعا در ناباروری می‌تواند به نوبه خود موثر باشد ولی اینکه آیا کسی توانسته باشد به صورت دقیق مشخص کند که نقش هر کدام از این عوامل چه میزان است کاری است که باید انجام شود.

منبع:مهر

جمعه ۵ مهر ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۸
کد خبر : 62863
بازدیدها: 223

پاسخی بگذارید »