دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

یک سبد کالا و یک عالمه آرزوی کال

danesheroz1 بهمن ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
یک سبد کالا و یک عالمه آرزوی کال

دانش روز: بی شک نیت خیر دولت یازدهم در اهدا سبد کالا به قشرهای آسیب پذیر جامعه غیرقابل انکار است، لیکن به روند اعطای این کمک از مرحله اعلام تا رسیدن به مرحله اجرا را نیز ایراد و نقدهایی وارد است که چندان قابل انکار نیست.

به گزارش دانش روز،از دو ماه پیش که دکتر روحانی رییس جمهوری از اختصاص دو سبد کالا در ماههای پایانی سال به افراد کم درآمد خبر داد، اعداد و ارقام متفاوتی در مورد قشرهای مشمول، اعتبار تخصیصی و زمان و نحوه تحویل این سبدهای کالا توسط برخی منابع و مقام های مسوول مطرح شد که نه تنها به آشنایی و آگاهی مردم کمک نکرد که زمینه گلایه و نارضایتی هایی را هم فراهم ساخت.

از جمله اینکه ابتدا کارمندان، کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و … مشمول دریافت سبد کالا اعلام شده بودند و در حالی که برخی مقامهای مسوول از اضافه شدن بعضی قشرهای دیگر نظیر دانشجویان متاهل، طلاب، هنرمندان و خبرنگاران به جرگه دریافت کنندگان این سبد کالا سخن گفتند، برخی دیگر اعلام کردند هنوز معلوم نیست که همه کارمندان، بازنشستگان و … مشمول دریافت سبد کالا شوند.

از طرفی تغییر پی در پی زمان و نحوه تحویل سبد کالا، کاهش رقم افراد مشمول این طرح از ۲۱ میلیون به ۱۵ میلیون نفر و حتی بحث بر سر برنج داخلی و خارجی و فروشگاههای تحویل دهنده اقلام این سبد در حالی کماکان ادامه دارد که تراکم و گستردگی اطلاعات و اخبار منتشره به نقل از مسوولان موجب شده که برخی رسانه ها در انتقاد از این طرح وارد میدان شوند.

باید اذعان کرد برغم حسن نیت دولت تدبیر و امید در اختصاص سبد کالا، نحوه اجرای آن با کاستی هایی مواجه است که موجب سردرگمی و بلاتکلیفی مردم شده تا جایی که هجوم آنان به سامانه یارانه کالا برای فهمیدن اینکه شامل دریافت این سبد می شوند یا نه باعث اختلال در این سامانه شد و حتی بعضی از سوء جویان و فرصت طلبان نیز به فکر کلاهبرداری از مردم برآمدند.

اگر بگوییم که موضوع سبد کالا در هفته ها و روزهای اخیر به نقل مجالس و محافل و بحث اصلی مردم در تاکسی و کوچه و بازار و حتی درون خانه ها تبدیل شده سخن به گزاف نگفته ایم اما این خود می تواند نشانه ای از تشخیص درست و بجای دولت یازدهم باشد، واقعیتی آشکار که موجب شد دکتر روحانی رییس جمهوری بر اساس نیاز مردم، اختصاص دو سبد کالا در دو ماه پایانی سال را اعلام کند.

این در حالی است که برخی رسانه ها در بیان و انعکاس اشکالها و کاستیهای بوجود آمده در اجرای این کمک دولت، آن را دون شان مردم دانسته و رقم دو مرحله آن شامل ۱۶۰ هزار تومان را ناچیز و بی اثر تلقی کنند، لیکن تمامی شواهد و قرائن خلاف این ارزیابی را نشان می دهد.

شاهد این مدعا اینکه رییس جمهوری و دولت یازدهم که بارها از سختی و تنگناهای تامین یارانه های نقدی ماهانه سخن گفته اند، بالطبع نباید سراغ اعطای سبد کالا می رفتند، اما به نظر می رسد آنها از واقعیت موجود در جامعه و دشواریهای قشر کم درآمد و آسیب پذیر در تامین نیارهای اولیه خود بیش از پیش آگاه هستند، از این رو شاید کمک کالایی در آستانه نوروز را اجتناب ناپذیر دانسته اند.

این توقع طبیعی مردم از دولت تدبیر و امید بود و البته بهتر بود، اگر برای اجرای طرح سبد کالا از پیش برنامه ریزی دقیق تری انجام می دادند تا مشکلات فعلی تغییر زمان تحویل، توزیع و افراد مشمول این طرح بروز نمی کرد و برای راحتی کار دستکم این امکان وجود داشت که این کمک به صورت نقدی انجام شود، به هر حال اینگونه نشد و شاید مصلحتی در کار بوده است.

با این همه برای پیدا کردن پاسخی به مشکلات پیش آمده در حال مرور مطالب رسانه ها بودم که برخی از آنها موضوع هایی نظیر هیاهو، تبلیغات، اقتصاد صدقه ای، غیرعزتمندانه، غیرکارشناسی و … را به طرح سبد کالا دولت یازدهم نسبت داده اند که در این میان به نقل قول مستقیمی از رییس جمهوری برخوردم.

روحانی: اینکه دولت تصمیم می گیرد دو سبد کالا در ماههای پایانی سال تقسیم کند به دلیل مشکلات مربوط به زندگی مردم است، البته ما این سبد را برای کسانی که آسیب پذیری بیشتری دارند اختصاص داده ایم لذا ممکن است برخی گلایه کنند که چرا به همه افراد جامعه این سبد کالا اختصاص نیافته است که پاسخ ما این است ما به اندازه توانمان اقدام به توزیع این سبد کرده ایم.

راستش این اظهار نظر رییس جمهوری اگر پاسخ کاملی به همه پرسشها نیست، اما این واقعیت را در بر دارد که دولت یازدهم همراه با سبد کالا، یک عالمه آرزو در جهت رفاه و تامین معیشت مردم دارد، هرچند که این آرزوها به هر دلیل از جمله مشکلات به جا مانده از گذشته، کال و نرسیده باشند اما خیلی دور از دسترس نیستند و جرقه های امید این روزها اکثر قریب به اتفاق مردم را امیدوار و دلگرم کرده است.

بگذریم، بهمن حاجعلی مدیر اجرایی تامین و توزیع سبد کالا گفت: ارزش هر سبد کالایی ?? هزار تومان و جامعه هدف این طرح ۱۵ میلیون نفر است.

وی تاکید کرد: دولت سعی کرده هدیه ای به این افراد تقدیم کند تا هم کمکی به آنها کرده باشد و هم توقعات کارمندان دولت را برآورده کند، دولت از این طریق هدیه ای برای افراد تحت پوشش دولت و همچنین اقشار آسیب پذیر جامعه در نظر گرفته است، البته تاکید می کنم که نباید این سبد کالایی را با کوپنی کردن و دادن بن اشتباه گرفت زیرا شرایط جامعه به نحوی است که نیازی نداریم به این سمت حرکت کنیم.

حاجعلی با اشاره به این که این سبد تنها به سرپرستان جامعه هدف تعلق خواهد گرفت و اگر در یک خانواده چند کارمند وجود داشته باشد بطور قطع فقط به سرپرست خانواده داده می شود، بیان کرد: برنج، مرغ، تخم مرغ، روغن و پنیر در این دو سبد کالایی قرار خواهد داشت که یکی در نیمه نخست بهمن ماه و دیگری در اسفندماه توزیع خواهد شد.

وی افزود: اتحادیه مرکزی فرهنگیان در ۳۱ استان مسوول توزیع سبد بین جامعه فرهنگیان بوده و اتحادیه مرکزی کارگران (امکان) برای توزیع سبد کالایی کارگران، فروشگاه های اتکا برای نیروهای مسلح و همچنین فروشگاه های شهروند، رفاه، سپه و سازمان میادین در تهران برنامه ریزی شده که در ایام توزیع برای سرعت بیشتر کمک کنند.

وی با اشاره به این که خبرنگاران، طلاب و دانشجویان متاهل با توجه به این که جامعه هدف آنها محدود است، می توانند از همه فروشگاه هایی که برای توزیع کالا در نظر گرفته شده است با ارائه کارت شناسایی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: خدمات ویژه ای نیز برای افراد تحت پوشش کمیته امداد در نظر گرفته شده به نوعی که این افراد نیز همانند دانشجویان، روزنامه نگاران و طلاب می توانند از همه شبکه های توزیع برای دریافت سبد کالایی خود استفاده کنند، البته شرکت های خدمات رسانی اختصاصی کمیته امداد جزو شبکه توزیع بوده و این افراد می توانند به این فروشگاه ها نیز مراجعه کنند.

مدیر اجرایی تامین، توزیع و نحوه اجرای سبد کالایی ادامه داد: تفاوت عمده این سبد کالایی با سبدهای گذشته این است که نخست این سبدها کاملا رایگان بوده و هیچ فروشگاهی حق دریافت وجهی تحت هیچ عنوانی را ندارد، دومین تفاوت این است که سعی شده این کالاها به صورت یکجا تحویل جامعه هدف شود، ولی اگر کسی بخواهد برخی از این کالاها را در چند نوبت دریافت کند سیستمی طراحی شده که امکان این کار وجود داشته باشد، سومین تفاوت این سبد کالایی این است که دامنه زمانی مشخصی برای دریافت آن در نظر گرفته شده است.

حاجعلی گفت: در هر سبد ۱۰ کیلو برنج خارجی هندی، چهار کیلوگرم مرغ شامل دو عدد، دو بسته ۱۲ عددی تخم مرغ، دو عدد روغن مایع ۸۰۰ گرمی و پنیر ۸۰۰ گرمی با بسته بندی ۴۰۰ گرمی در اختیار جامعه هدف قرار داده می شود.

وی افزود: وجه این سبد از طریق سیستم بانکی و زیرساخت های الکترونیک روی کارت یارانه نقدی جامعه هدف واریز و آنها می توانند با مراجعه به فروشگاه های مربوط سبد کالایی خود را دریافت کنند.

وی با تاکید بر این که امکان دریافت نقدی این پول از طریق کارت ها میسر نیست، ادامه داد: پس از این که وزارت رفاه به عنوان دستگاه متولی جامعه هدف را طی امروز یا فردا با پالایش لازم و با توجه به اطلاعات سازمان هدفمندی یارانه ها ارائه کرد، کارت افرادی که می توانند از این سبد استفاده کنند، فعال شده و در مورد شیوه دریافت این سبد و همچنین زمان آن اطلاع رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: این سبدها با توجه به این که هدیه ای از سوی دولت است برای هر خانوار در نظر گرفته شده و تعداد افراد خانوارها در میزان کالایی که در این سبد قرار می گیرد تاثیری ندارد و خانواده ای که سه نفر عضو دارد با خانواده ای که ده عضو دارد تفاوتی در دریافت سبد و کالاهای آن با یکدیگر ندارند.

وی تاکید کرد: اگر کسی در مدت زمان معینی برای دریافت سبد کالایی مراجعه نکند با توجه به این که زمان کافی برای تحویل سبد در نظر گرفته خواهد شد، دلیلی برای حفظ این سبد وجود ندارد و به نوعی سهمیه این فرد سوخت خواهد شد.

گزارش از : منصور جمشیدی
شبکه خبری کرج

جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۱
کد خبر : 90842
بازدیدها: 355

پاسخی بگذارید »