جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

یک روز بعد از مناظره جنجالی احمدی نژاد- موسوی، رهبر انقلاب چه گفتند؟

danesheroz2 خرداد ۷, ۱۳۹۲ ۰

کارشناسان و صاحبنظران معتقدند یکی از دلائل رأی بالای احمدی نژاد نسبت به سایر رقبا، در همین مناظره انتخاباتی و سخنانی که وی گفته، نهفته است. اما روی دیگر این سکه سوالی بود که برای بسیاری از ناظران و کارشناسان مطرح شد: آیا هدف وسیله را توجیه می کند؟ آیا می توان برای رسیدن به مقاصد و اهداف سیاسی، از هر راهی استفاده کرد؟ آیا به هر طریقی می توان رأی جمع کرد و

به گزارش گروه سیاسی دانش روز، شب چهاردهم خرداد ۸۸، بنا بر برنامه ریزی های صورت گرفته توسط مسئولین رسانه ملی، دو تن از نامزدهای انتخاباتی یعنی آقایان احمدی نژاد و موسوی برای انجام «مناظره زنده تلویزیونی» وارد صدا و سیما شدند. اما شاید کسی پیش بینی نمی کرد که این مناظره به کجا خواهد انجامید و دو رقیب انتخاباتی چه مسائلی را عنوان خواهند کرد.

با شروع سخنان احمدی نژاد گویا موجی از اعجاب به تمامی کسانی که در حال دیدن مناظره بودند، سرایت کرد. مخاطبین مناظره شاید فکر هرچیزی را می کردند الا تاکتیک جدیدی که تا به حال از سوی احمدی نژاد رونمایی نشده بود.

احمدی نژاد در آن مناظره، رقیب اصلی خود را نه موسوی و دیگر نامزدها، که شخصی به نام هاشمی رفسنجانی معرفی کرد و هاشمی را نیز به عنوان عامل اصلی تخریب ها علیه دولت دانست. همین شروع طوفانی بس بود برای کسی چون موسوی که در موقعیت آچمز قرار گیرد و به لکنت زبان بیفتد.

کارشناسان و صاحبنظران معتقدند یکی از دلائل رأی بالای احمدی نژاد نسبت به سایر رقبا، در همین مناظره انتخاباتی و سخنانی که وی گفته، نهفته است. اما روی دیگر این سکه سوالی بود که برای بسیاری از ناظران و کارشناسان مطرح شد: آیا هدف وسیله را توجیه می کند؟ آیا می توان برای رسیدن به مقاصد و اهداف سیاسی، از هر راهی استفاده کرد؟ آیا به هر طریقی می توان رأی جمع کرد و آراء عمومی را به نفع خود افزایش داد؟

در پاسخ به این سوالات، برخی از کارشناسان معتقدند که این اقدام احمدی نژاد در حقیقت «واکنش»ی بود به همه اقداماتی که هاشمی و یاران او علیه دولت در مدت چهار ساله عمر دولت نهم انجام داده بودند. بنابراین مقصر اصلی ماجرا شخص هاشمی رفسنجانی است.

در مقابل عده ای دیگر از کارشناسان عقیده دارند مهم ترین موضوع برای یک سیاستمدار، باید رعایت «اخلاق» باشد ولو اینکه سایر رقبا هم در قبال او، بی اخلاقی کرده باشند. این طیف از کارشناسان معتقدند که این اقدام احمدی نژاد، پایه گذار بی اخلاقی های سیاسی و انتخاباتی بود. موضوعی که تبعات آن را تا به امروز نیز می توان مشاهده کرد. بماند اینکه بسیاری از کسانی که شعار «ادب مرد به از دولت اوست» را سر دادند و سخن از بی اخلاقی سیاسی گفتند، در شب های بعدی مناظرات و در غیاب احمدی نژاد، چه تهمت هایی که نزدند و چه توهین هایی که به او و دولتش نکردند.

اما سوالی که در این میان وجود دارد آن است که نظر رهبر انقلاب در مورد این مناظرات چه بوده است؟ آیا ایشان این نوع از مناظرات را می پسندند یا خیر؟

در این مورد رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه تاریخی خود در تاریخ ۲۹ خرداد ۸۸، موضوعاتی را بیان کردند و اقدام احمدی نژاد و البته سایر نامزدها را نپسندیدند. اما جالب است که رهبر انقلاب، روز بعد از مناظره احمدی نژاد- موسوی نیز نسبت به این موضوع، مسائلی را بیان فرمودند. مسائلی که شاید تا به امروز کمتر مورد دقت ناظران قرار گرفته باشد.

رهبر انقلاب، روز بعد از مناظره جنجالی، در حرم امام خمینی و در سالگرد آن بزرگ مرد تاریخ معاصر بعد از آنکه در وصف وی و راه و اندیشه امام سخنانی ایراد فرمودند، به مسأله انتخابات پرداخته و چهار نکته را مورد مداقه قرار دادند:

نکته اول در مورد تاکتیک دشمن مبنی بر کاهش مشارکت عمومی مردم در انتخابات، با طرح موضوعاتی چون تقلب در انتخابات و مهندسی آراء مردمی توسط نظام و امثالهم. (موضوعی که در این دوره از انتخابات نیز شاهد آن هستیم)

نکته دوم تذکراتی به حامیان نامزدهای انتخاباتی و به خصوص جوانان

نکته سوم تذکری به نامزدهای انتخاباتی مبنی بر رعایت کردن حدود شرعی و دینی در طول انجام مناظرات انتخاباتی

و نکته چهارم هم در مورد مخفی بودن رأی رهبری

نظر به اهمیت این چهار نکته، متن کامل این نکات را به طور کامل در زیر، منتشر می کند. باشد که هم نامزدهای این دوره از انتخابات و هم حامیان آنها، این چهار نکته را به طور کامل رعایت کنند:

چند کلمه در باب انتخابات بگویم. مسئله ى حساس مهمِ سرنوشت ساز کشور ما انتخابات است در همه ى دوره ها؛ چه انتخابات مجلس و مجلس خبرگان و چه بخصوص انتخابات ریاست جمهورى که چند روز دیگر است. چند تا نکته را من در باب انتخابات میگویم:

نکته ى اول این است که از دو سه ماه قبل از این، رادیوهاى بیگانه شروع کردند به بدنام کردن و مخدوش کردن چهره ى انتخابات در کشورمان، براى بدبین کردن مردم. گاهى گفتند: این انتخابات نیست، انتصابات است. گاهى گفتند: این یک بازى کنترل شده ى درون حکومت است؛ گفتند: این کاندیداها خودشان دارند بازى میکنند؛ نامزدهاى مختلف که مى بینید با هم اختلاف نظر دارند، اینها همه ظاهرسازى است، بازى است. گاهى گفتند: در انتخابات قطعاً تقلب انجام خواهد گرفت؛ هر وقتى یک چیزى گفتند. مقصود از همه ى این تخریبها یک چیز است و او اینکه میخواهند ملت در انتخابات، مشارکت قوى و نمایانى نکند؛ این را میخواهند. من به شما عرض میکنم: عزیزان من! ملت عزیز ایران! ملت باهوش و بیدار ایران! ملت تجربه شده و آزموده ى ایران که در طول این سى سال از این همه گردنه هاى سخت عبور کردید! بدانید؛ با مردم سالارىِ شما مخالفند. دشمن با همین حضور شما، با همین انتخاب شما مخالف است. میخواهند پشتوانه ى نظام را که مردم هستند و آراء مردم است، از نظام بگیرند؛ میفهمند چه کار دارند میکنند. واى به حال آن کسانى که نادانسته، از روى غفلت، همان حرف آنها را تکرار کنند و همان مقصود آنها را در داخل تحقق ببخشند. آنها دارند امید را از مردم میگیرند. ملت ایران سرافراز است به اینکه توانسته در طول این سى سال مسئولین را خودش معین کند. مسئولین بلندمرتبه ى نظام از صدر تا ذیل به وسیله ى مردم انتخاب شده اند؛ رهبرى هم به وسیله ى مردم انتخاب میشود با واسطه ى انتخابات خبرگان، ریاست جمهورى، مجلس شوراى اسلامى، شوراهاى گوناگون؛ این جزو افتخارات نظام است، میخواهند این را از مردم بگیرند؛ چون میدانند نظام با این مستحکم میشود. من به شما عرض میکنم: هر کسى به استحکام این نظام علاقه مند است، هر که به اسلام علاقه مند است، هر که به ملت ایران علاقه مند است، براى او عقلاً و شرعاً واجب است که در این انتخابات شرکت کند.

نکته ى دوم در باب انتخابات. عزیزان من! نامزدهاى مختلف هر کدام طرفدارانى دارند، علاقه مندانى دارند. علاقه مندان این نامزد نمیتوانند اعتراض کنند به علاقه مندان آن نامزد که شما چرا به او علاقه مندى، به نامزد مورد علاقه ى من علاقه اى ندارى. نه، این جزو افتخارات کشور ماست. افراد گوناگون مى آیند؛ با منشهاى مختلف، با سلائق مختلف، با شیوه هاى گوناگون کار، در مقابل مردم قرار میگیرند. یک عده این را مى پسندند، یک عده آن را مى پسندند، یک عده آن را مى پسندند؛ این افتخار است؛ این خوب است. هر کدام از نامزدهاى محترم هم طرفدارانى دارند. بعضى ها از این طرفداران متعصب هم هستند، خیلى علاقه مند سرسختند به آن نامزد خودشان. خیلى خوب، باشند، حرفى نیست؛ اما مواظب باشید، مراقب باشید که این علاقه مندى ها به اصطکاک نینجامد؛ به اغتشاش نینجامد. شما دارید براى عقیده ى خودتان، براى ایمان خودتان تلاش میکنید؛ نگذارید دشمنِ این ایمان، دشمنِ این آرمان از شما سوء استفاده کند. من شنیدم و اطلاع پیدا کردم که در خیابانها بعضى از جوانان طرفداران نامزدها میروند – حالا من درباره ى این رفتن تو خیابانها حرفى نمیزنم – اما مؤکداً میگویم: مبادا این خیابان گردى ها به مقابله، به مجادله، به درگیرى بینجامد؛ مواظب باشید. اگر کسى دیدید که اصرار بر اغتشاش و درگیرى دارد، بدانید او یا خائن است، یا بسیار غافل است.

نکته ى سوم درباره ى انتخابات. خودِ نامزدهاى محترم هم مراقب باشند. نمى پسندد انسان که ببیند یک نامزدى، چه در نطقهاى تبلیغاتى، چه در سخنرانى، چه در تلویزیون، چه در غیر تلویزیون، براى اثبات خود متوسل بشود به نفى آن دیگرى، آن هم با یک استدلال هاى گوناگون؛ به نظر من این درست نیست. قبلاً هم من یک توصیه اى در این مورد کردم، حالا هم در این روزهاى آخر عرض میکنم. نامزدها همه براى یک هدف دارند کار میکنند. هر کسى به نظر خودش یک احساس مسئولیتى، تکلیفى دارد، مى آید میدان. من با مناظره و معارضه و گفتگو و انتقاد مخالفتى ندارم؛ اما سعى کنید این در چهارچوبهاى درست شرعى و دینى انجام بگیرد. مردم، مردم بیدارى هستند، میفهمند، میدانند. این چهار نفر نامزدى که از شوراى نگهبان تأیید شده اند و در اجتماعات گوناگون سخنرانى میکنند، خودِ آن نامزدهاى محترم توجه کنند، مراقبت کنند که در این سخنرانى ها، در این اظهارات، جورى نباشد که منتهى بشود به ایجاد دشمنى و ایجاد نقار؛ با برادرى و با مهربانى پیش بروند. البته اختلاف نظر، اختلاف رأى، اختلاف سلیقه، در مسائل گوناگون، در مسائل شخصى، در مسائل عمومى، یک امر طبیعى است؛ اشکالى هم ندارد. نگذارید این به اغتشاش منتهى بشود. این را خود نامزدهاى محترم هم توجه کنند.

مطلب چهارم. بنده در این انتخابات یک رأى بیشتر ندارم، آن رأى را هم به نظرم میرسد که کسى به طور مشخص نمیداند، حالا ممکن است کسانى حدس بزنند. من به کسى نمیگویم، نگفته ام و نخواهم گفت به چه کسى رأى بدهید، به چه کسى رأى ندهید؛ رأى من مربوط به خود من است. این مال ملت است. آنچه که من از مردم میخواهم، عبارت است از اینکه همه با همه ى قوا، با همه ى توان، با همه ى نشاط، در روز بیست و دوى خرداد پاى صندوقهاى رأى حاضر بشوند و رأى بدهند. خداى متعال با آن ملتى است که مى اندیشد، تصمیم میگیرد، انتخاب میکند، و براى خدا و در راه خدا به آن انتخاب عمل میکند.

منبع:بولتن نیوز

سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۹
کد خبر : 21526
بازدیدها: 125

پاسخی بگذارید »