سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حاشیه مراسم روز خبرنگار در البرز:

یادداشت برداری سه ساعت و نیمه استاندار

danesheroz1 مرداد ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
یادداشت برداری سه ساعت و نیمه استاندار

دانش روز: استاد ناصر مجرب پیشکسوت روزنامه‌ نگاری در استان البرز در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار و در پایان سخنانش، مسئولان و خبرنگاران را غافلگیر کرد

به گزارش دانش روز، مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در استان البرز حاشیه‌های جالبی داشت که در ادامه می‌آید:

*اسامی خبرنگاران برای طرح سوال براساس لیست حاوی اسامی خبرنگاران متقاضی طرح سوال اعلام می شد.

*در اوایل نشست برخی از خبرنگاران از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مبنی‌بر الزام خبرنگاران در ارائه گواهی عدم اعتیاد برای صدور کارت خبرنگاری و ورود به بانک اطلاعاتی خبرنگاران استان انتقاد کردند و این موضع کمی ادامه پیدا کرد.

خبرنگاری که پس از خاتمه این موضوع نامش برای طرح سوال اعلام شد و اتفاقا نحوه صحیح نام و نام خانوادگی اش به درستی ادا نشد هنگامی که پشت میکروفن رفت خود را به طور کامل معرفی کرد و بعد هم برای تغییر جو حاکم بر جلسه به مزاح گفت از شانس ما هم همیشه وقتی نوبت به ما می‌سد که قبلش دعوا شده است! اشتباه خواندن نام این خبرنگار در نشست قبلی هم تکرار شده بود.

*چند تن از خبرنگاران با انتقاد از حضور برخی افراد بی تخصص در راس نشریات استان خواستار نظارت جدی بر این وضعیت شدند. یکی از خبرنگاران در همین اراتباط گفت که در این شهر مجوز فلافل فروشی سخت تر از مدیر مسئولی و سرپرستی نشریات صادر می شود. امروز در برخی نشریات افرادی بدون هیچ تخصصی مدیر مسئول و سرپرست شده اند اما کسانی که سالها در این شهر قلم زده اند در نشریات استان جایی ندارند.

*خبرنگاری در این نشست با اشاره به آغاز به کار دولت جدید و احتمال تغییرات مدیریتی گفت: نگران هستیم که پس از جابجایی‌های مدیران، حرف‌هایمان به جایی نرسد.

*مازندرانی مدیرکل صدا و سیمای استان در بخشی از سخنرانی خود به تعداد کم نشریات البرز و اقبال کم مردم به پیگیری اخبار استان اشاره کرد و با مقایسه آن با استانهای دیگر که تا ۲۰ روزنامه و هفته نامه هم دارند علت را به ۸۳ درصد جمعیت مهاجر و غیربومی استان البرز نسبت داد. اما یکی از خبرنگاران به اظهارنظر مازندرانی واکنش نشان داد. این خبرنگار هنگامی که برای طرح سوالش پشت میکروفن قرار گرفت خطاب به مازندرانی گفت اتفاقا در استان نیروهای مجرب و با تجربه‌ای داریم و سپس یکی دو تن از خبرنگاران حاضر در جلسه که با صدا و سیمای سراسری همکاری می کنند را نام برد و ادامه داد اما در صدا و سیمای استان  بیشتر از افراد غیربومی استفاده شده است.

*استاندار البرز آخرین سخنران مراسم گرامیداشت روز خبرنگار بود. هنگام سخنان عربیان، یکی از خبرنگاران قصد داشت به بخشی از صحبتهای استاندار واکنش نشان دهد که عربیان گفت: من سه ساعت و نیم همه صحبتهای شما را یادداشت کردم حال اگر مطلبی را با صحبت‌های من دگرگونه می‌دانید شما هم یادداشت کنید که این حرف استاندار با واکنش مثبت خبرنگار همراه بود.

*عربیان با استقبال از پیشنهاد تشکیل جلسات فصلی در دفاتر رسانه که از سوی سرپرست یکی از خبرگزاریها مطرح شد، به شوخی این پیشنهاد را هم اضافه کرد که اگر میزبان هدایایی را هم برای مدعوین در نظر بگیرد خیلی بهتر است که این پبشنهاد موجب خنده خبرنگاران شد.

*استاندار سه بار گفت که آخرین نکته را اشاره می‌کند و سخنانش را پایان می دهد ولی هر بار پس از بیان نکته مورد نظرش، نکته های دیگری بیان کرد.

*عربیان همینطور در پایان سخنانش از خبرنگار مرحوم “شیما خاکدامن” سرپرست متوفی خبرگزاری ایلنا در استان البرز یاد کرد و برای یکی از خبرنگاران استان که اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته است، آرزوی بهبودی کرد و حمایت از وی را وظیفه مسئولان دانست.

*عربیان بلافاصله پس از پایان صحبتهایش گفت”خیلی دیر شد، والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.”

*در این نشست محمد ابراهیم رنجبر از پیشکسوتان عرصه خبر در استان البرز و مولف کتاب “خاطرات یک روزنامه فروش” سخنان کوتاهی گفت و خود را متولد ۱۳۰۷ معرفی کرد. استاندار هم در بخشهای پایانی سخنانش با بیان اینکه برای خبرنگاران بازنشستگی وجود ندارد گفت که باید افرادی که در سن ۸۰ سالگی انگیزه کار خبری دارند را روی سر گذاشت و بر دستانشان بوسه زد.

*رنجبر هنگام شروع سخنانش ابتدا میکروفن را روشن کرد اما سپس میکروفن را خاموش کرد و گفت “ما با همان میکروفن قدیمی صحبت می‌کنیم” که خبرنگاران استقبال کردند.

*بازار شعرخوانی هم در این نشست داغ بود و تقریبا هر خبرنگاری پیش یا پس از طرح سوالش، شعر با مسمایی می خواند.

*البته استاد ناصر مجرب از دیگر پیشکسوتان عرصه خبر استان در پایان سخنانش، با هدیه‌ای ویژه مسئولان و خبرنگاران را غافلگیر کرد و با صدایی پرطنین قطعه “آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا”ی استاد شهریار را خواند که پس از پایان آواز تمام حضار او را به شدت تشویق کردند و به نشانه احترام از جا برخاستند.

*ابراهیم کردلو دبیر جلسه و رئیس شورای اطلاع رسانی روابط عمومی های استان در پایان مراسم یادآور شد که هدیه روز خبرنگار به زودی و از طریق سرپرستان رسانه ها به دست خبرنگاران می رسد که در این هنگام استاندار که کنار وی نشسته بود آهسته و با لبخند به کردلو چیزی گفت. کردلو هم پس از شنیدن حرف عربیان و او هم با لبخند گفت که استاندار قول داده که هدیه روز خبرنگار امسال مشمول روزشمار نشود.

* احمد آرمون دیگر پیشکسوت روزنامه نگار استان به علت کسالت در این مراسم حضور نداشت و از وی نیز یاد شد.

*در بخش هایی از مراسم، گروه ناشنوایان دستان و یکی از خوانندگان جوان استان به اجرای برنامه پرداختند.

منبع:مهر

جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۰
کد خبر : 51079
بازدیدها: 312

پاسخی بگذارید »