چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

یادداشتی بر فیلم من مادر هستم

danesheroz بهمن ۱۰, ۱۳۹۱ ۰

وبلاگ اتاق ۳۰۱

مطلب زیر را آقای روح الله حاجی زاده نویسنده وبلاگ اتاق ۳۰۱ برای اول نیوز ارسال کرده است :

می گویند شنیدن کی بود مانند دیدن!بعد از جار و جنجال های فراوان روی فیلم من مادر هستم و قشون کشی و تجمع مخالفین و موافقین، تصمیم گرفتم بصورت زنده و مستقیم فیلم رو ببینم!!

و اما درباره فیلم..اتاق ۳۰۱، یادداشت های روح الله حاجی زاده، من مادر هستم، نفد فیلم

داستان فیلم:

فیلم با سیمین(با بازی پانته آ بهرام) شروع می شود که مشکل شدید روانی دارد و پیش دکتر روانشناس در حال بیان شرح حال خود است.. و از این پس، فیلم به یادآوری خاطرات سیمین می پردازد..

سیمین پس از سالها زندگی در پاریس به ایران برگشته، همسرش سعید( با بازی حبیب رضایی ) به دلیل مصرف مشروب از دوستش نادر ( با بازی فرهاد اصلانی) می خواهد که دنبال سیمین برود.. از طرف دیگر نادر که معرف ازدواج سیمین و سعید بوده، در عهد شباب! خود با سیمین رابطه عاشقانه و غیرعاشقانه! داشته است.. و صدالبته با قصد ازدواج، که بعد از رفتن نادر به دانشگاه، با هم رشته خود ناهید( با بازی هنگامه قاضیانی) آشنا شده و با او ازدواج کرده است.. واکنون هر دو وکیلند و متمول..

اما داستان به همین سادگی ها هم نیست! در رابطه گذشته بین نادر و سیمین، سیمین باردار می شود و نادر از سیمین می خواهد بچه را سخط کند و سخط باعث مشکلات جسمی و روحی برای سیمین می شود، بطوری که سیمین دیگر نمی تواند بچه دار شود..

حالا سیمین از نادر متنفر است، چون هم باعث بیماری او شده و هم او را دور زده و با او ازدواج نکرده است..

حاصل زادواج ناهید و نادر، آوا ( با بازی باران کوثری) است. آوا در یک گروه موسیقی است و عاشق پدرام که دانشجویی شهرستانی و طبقه متوسط.. و پدر و مادر آوا به دلیل بی پول بودن پدرام به شدت با ازدواج آنها مخالفند.

سعید هم بعد از آمدن به ایران با خانواده نادر رابطه نزدیکی دارد، بطوری که آوا به او عمو می گوید.. و همیشه در خانه نادر است..

نادر و سعید هردو اهل مشروبند.. سعید درحین رابطه خانوادگی عاشق آوا شده و زمانی که در خانه سعید پس از مصرف مشروب، در حال مستی آوا، تنها شده اند با او رابطه غیرعاشقانه!! برقرار می کند.. آوا بعد از بهوش آمدن، قصد خودکشی میکند.. اما سعید او را به بیمارستان می رساند..

آوا دلیل اقدام به خودکشی خود را از همه مخفی کرده و از سعید انتقام گرفته و او را می کشد. در دادگاه سیمین به عنوان همسر مقتول و به دلیل نفرت از نادر و انتقام گیری از او، رضایت نداده تا آوا اعدام شود…

پس از اعدام آوا، وجدان سیمین او را آزار می دهد و او دچار بیماری روانی شده و …

مقایسه با سایر فیلمهای کارگردان:

به نظر من این کار مشابه کار قبلی آقای جیرانی یعنی قصه پریا، پایان تلخ داشت و مشابه همه کارهایش متفاوت و جدید و فضاشکن!
اتاق ۳۰۱، یادداشت های روح الله حاجی زاده، من مادر هستم

چرا “من مادر هستم”: این فیلم داستان مادرهاست، از مادری که جنین چندماهه نامشروعش را به خاطر کسی که قرار بود همسرش باشد سخط می کند، تا مادری که نگران آینده دختر ۱۹ ساله اش حتی حاضر است جانش را بدهد، و تا مادری ۱۹ ساله که ناخواسته جنینش سقط می شود…

پیام فیلم: اختلاط زن و مرد و زندگی غیراخلاقی، خانمان سوز است.

مخاطب فیلم: ۲% متمول و سکولار جامعه که زندگی غیراخلاقی و مصرف مشروبات و … دارند.

سکانس تاثیرگذار: وداع ناهید از دخترش آوا، قبل از اعدام که بازی طلایی هنگامه قاضیانی و باران کوثری را رقم زد..

واما نکات مثبت فیلم:

اول. در فیلم زشتی گناه، درست و زیرکانه به مخاطب نشان داده می شود.

دو. اینکه اختلاط به گناه می انجامد را خوب بیان کرده است.

سه. مصرف مشروبات الکلی تقبیه شده

چهار. شخصیت مثبت فیلم(پدرام)، فرزند یک معلم، کسی است که از مال دنیا چیزی ندارد و شهرستانی است و پاک و صادق..و تا آخر پای صداقت و تصمیمش می ماند..

نکات منفی:

اول. اختلاط زن و مرد به دو دسته تقسیم شده است.

مجاز مانند ارتباط آوا و پدرام که هیچ نسبتی باهم ندارند و همیشه با همند یا حضور آوا با ۴ پسر عضو گروه موسیقی در یک زیرزمین یا حضور سعید در خانه نادر، جایی که زن و دختر نادر حضور دارند.

غیرمجاز مانند ارتباط غیرمشروع نادر و سیمین، همچنین سعید و آوا

درصورتی که فیلم باید هر دو نوع ارتباط را تقبیه کند.. اختلاط مجاز و غیر مجاز ندارد.

دو. حریم خانواده محترم نیست. سعید به عنوان یک نامحرم همیشه در خانه نادر است.. پس از تجاوز سعید به آوا، نادر می گوید اشتباه من این بود که به سعید اعتماد کردم! انگار اگر تجاوز اتفاق نمی افتاد نادر اشتباهی نکرده بود!اتاق ۳۰۱، یادداشت های روح الله حاجی زاده، من مادر هستم

سه. روابط عاشقانه نادر و سیمین فقط انجایی تقبیه می شود که نادر سیمین را رها می کند!! بقیه رابطه زشت شمرده نمی شود!

چهار. مخاطب فیلم به حال آوا دلسوزی می کند، چون آوا بیگناه و بخاطر اشتباهات پدر و انتقام جویی سیمین، اعدام می شود.. درحالی که آوا قتل کرده، مجازاتش همین است.

نظر من درباره اکران فیلم:

به عقیده نگارنده، درست است که مخاطب فیلم تنها ۲% مردم را در بهترین حالت شامل می شود، و درست است که فیلم ضعفهای جدی محتوایی دارد، درست است که موضوع فیلم اولویت اول جامعه، مردم و کشور ما نیست، درست است که برای اولین بار پس از انقلاب به موضوع زندگی غیراخلاقی افراد، اینگونه صریح و بی پرده پرداخته می شود، اما چون فیلم نقاط مثبت قابل توجهی دارد و باید در اکران فیلم به مر قانون عمل کرد ونه سلیقه خاص افراد، من با اکران فیلم پس از اندکی سانسور، موافقم!

بعدالتحریر:

برای روشن شدن مباحث این نکات اشاره می شود:
اول. اینکه بالاخره نقد به هر فیلمی وارده و هیچ فیلمی نمره ۱۰۰ نمیگیره.. نباید چون فیلم ۱۰۰ نیست جلوی اکرانش رو بگیریم
دوم. آیا ما در جامعه چنین خانواده های سکولاری داریم یا نه؟ اگه داریم که داریم و فکر میکنم در حال ازدیاد هم هستند نباید سبک زندگی و اختلاط و زندگی غیراخلاقی شان نقد شود؟
سه. در هر حال برای اینکه شما زشتی را نکوهش کنی مجبوری قسمتهایی از ان را که در قانون تصریح شده را نشان بدهی.. در این فیلم هم شخصیتهای تنفرانگیز زندگی غیراخلاقی داشتند..
چهار. برعکس دوستانی که فیلم را علیه قانون اسلامی قصاص می دانند، باید بگویم فیلم ارتباطی با قصاص ندارد.
پنج: حال سوال این است که ایا موضوع این فیلم، اولویت اول برای مردم ماست؟ خیر
و آیا فیلم با همین موضوع از این بهتر نمیتوانست نتیجه بگیرد؟ چرا، می توانست
و آیا این یک فیلم طراز برای فیلمهای با موضوع خانوادگی می باشد؟ به هیچ وجه
اما با همه این نقدها فیلم خوش ساخت و خوبی است و اکران آن به نفع مردم و سینماست..

سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۱
کد خبر : 5337
بازدیدها: 352

پاسخی بگذارید »