یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

یائسگی؛ دریچه ای بسوی زندگی تازه در زنان

danesheroz1 فروردین ۱۱, ۱۳۹۳ ۰
یائسگی؛ دریچه ای بسوی زندگی تازه در زنان

دانش روز: یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است که اغلب در سنین ۵۰-۴۵ سالگی و بطور متوسط در سن ۵۰ سالگی آن را تجربه می کنند. یائسگی به زمانی اطلاق می شود که تخمک گذاری و عادت ماهیانه زن متوقف می شود

به گزارش دانش روز، به نقل از شاخه طوبی علیرغم نظر عموم مردم که یائسگی را یک تهدید تلقی می کنند ، یائسگی پدیده شگفت انگیزی است که می تواند بیانگر آغاز یک تغییر مثبت در زندگی زنان باشد.بطوریکه زنان بطور میانگین تقریبا ۳۰ سال از زندگی خود را بعد از یائسگی سپری  می کنند که دقیقا برابر سن متوسط دوران باروریآنان است. بنابراین خانمها باید یائسگی رابه عنوان یک پیامدخوشایندازدوران سن باروری خودتلقی کنند،همانطورکه در زمان بلوغ نیز نبایدفکرکنندکه پریودشدن یک پدیده بدمی باشد. بایدبداننداین مرحله نیزجزو فیزیولوژی وکارکرد بدن یک خانم است و باید آن را باروی خوش بپذیرند وکارهای مناسب این مرحله را انجام دهند.

  در ادامه گفتگو خبرنگار شاخه طوبی با آزاده علیزاده کارشناس سلامت میانسلان و سالمندان را بخوانید:

  شاخه طوبی- یک تعریف کلی از یائسگی برایمان داشته باشید؟

یائسگی دوران جدیدی از زندگی زنان است که برای سازگاری و درک تغییرات حاصله از آن باید بر میزان آگاهی ها و دانسته های زنان و افراد خانواده و البته جامعه افزود. در گذشته دیدگاه و نگرشی بسیار منفی درباره یائسگی زنان وجود داشت از جمله اینکه یائسگی را مترادف با ازکارافتادگی، ناتوانی، بیماری، آغاز پیری و افسردگی های درازمدت می دانستند.

در حالی که امروزه با توجه به خدمات بهداشتی درمانی گوناگون و شناخت تغییرات زیستی زنان، این گونه تفکرات و برداشت ها به کلی مردود هستند چرا که بسیاری از زنان در این دوره سعی می کنند فارغ از مشکلات و درگیری های قبلی، به دنبال کسب فرصت های جدیدی برای رسیدن به هدف ها و انگیزه های خود باشند.

به طور کلی می توان گفت یائسگی بخش طبیعی و اجتناب ناپذیر زندگی زنان است و برای هر زنی رخ خواهد داد. تنها با آگاهی از ویژگی های خاص این دوران است که می توان با منطقی ترین شیوه ها با مسائل و مشکلات این دوره به مقابله برخاست. بیشتر خانم ها قادرند این تغییرات را به آسانی و بدون ابتلا به بحران خاصی طی کنند.

شاخه طوبی- انواع یائسگی کدامند؟

یائسگی به دو شکل دوران پیش یائسگی و دورانپس یائسگی دیده می شود. دوران «پیش یائسگی» ۱ تا ۳ سال طول میکشد. در این مرحله عادت ماهیانه زنان نامرتب می شود و سپس برخی از علائم یائسگی بدلیل کاهش سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون – که دو هورمون ضروری زنانه هستند و به طور طبیعی در بدن آنان یافت می شوند – نمود پیدا می کند تا به یائسگی کامل بینجامد. تخمدان،  تعداد تخمکهای کمی را آزاد می کند ، تخمکهای موجود نیز کمتر توسط اسپرم بارور می شوند و احتمال بارداری در آنان کاهش می یابد.در این دوران طبق نظر پزشک می توان هورمون درمانی را آغاز کرد که به طور معمول داروی «پرمارین» است که در ۲ دوز و معمولا بین ۷ تا ۱۰ سال تجویز می شود.

 دورانپس یائسگی نیز به زمانی اطلاق می گردد که یک زن به مدت ۱۲ ماه عادت ماهیانه نشود. در طی این مرحله ، تخمدان زنان تولید هورمونهای استروژن و پروژسترون را بطورکلی متوقف می کند که منجر به قطع شدن عادت ماهیانه در حدود سنین ۵۰ تا ۵۵ سالگی می شود. برای بیشتر زنان انتقال به این دوران تدریجاً انجام می گیرد، اما در ۱۰ درصد زنان این مرحله آنی و ناگهانی است.

  شاخه طوبی- نشانه های یائسگی چیست؟

علائم و نشانه های یائسگی در زنان متفاوت می باشد؛ همچنانکه واکنش آنان نیز در برابر دوران یائسگی با هم تفاوت دارد. بطور کلی بیشتر از ۸۰% خانمها سرتاسر این مدت هیچ علامتی ندارند یا علائم خفیفی دارند. اما بعضی از خانمها مشکلات شدیدی دارند که زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد . نشانه ها ممکن است از چند ماه تا یکسال قبل از آخرین مورد قاعدگی رخ دهند.نشانه های یائسگی یا پیش یائسگی شامل موارد زیر هستند:

– گر گرفتگی یا افزایش ناگهانی دمای بدن و تعریق شبانه بویژه در اندام های فوقانی مانند صورت که مشکل بیش از ۷۵ درصد از زنان یائسه است و برای ۱۰ درصد آنان حتی بیش از ۵ سال طول می کشد.

–  تغییرات در عادت ماهیانه نظیر عادت ماهیانه نامنظم و یا خون ریزی بیش از حد طبیعی

– اختلال در تمرکز و حافظه بصورت فراموشی

– سردرد و سرگیجه

– پر ادرای یا احساس دفع ادرار زود هنگام

– مشکل کنترل ادرار و ریزش آن

-کم پشت شدن و یا از دست دادن مو

-خشکی و سوزش مهبل

-مقاربت دردناک

–  اختلالات خلقی نظیر افسردگی ، زود رنجی و اضطراب

 – مشکلات مربوط به خواب مانند بیخوابی

  – تپش قلب و کوتاهی تنفس

– تغییرات در وزن

– درد مفصل ها

علاوه بر علایم فوق ، با گذشت زمان ، بدلیل کمبود هورمونها در زنان تغییراتی ایجاد می شود که تا دوره سالمندی ادامه می یابد.

 اثرات کاهش سطوح استروژن در طولانی مدت عبارتند از:

·         چاقی

·         دیابت

·         پوکی استخوان

·         بیماری های قلبی- عروقی نظیر فشارخون بالا، حملات قلبی و لخته شدن خون

·         بالا رفتن کلسترول بد

·         از دست دادن حافظه

·         افزایش خطر ابتلا به سرطانها نظیر سرطان پستان، تخمدان، روده بزرگ و مثانه

·         تنفس مشکل در هنگام خواب

·         عفونتهای مجاری ادراری

شاخه طوبی- بروز و تداوم علائم یائسگی چه مدت طول می کشد؟

زمان بروز و تداوم علائم یائسگی در بین زنان متفاوت است. به طور معمول ، اغلب علائم در زنان از ۲ سال قبل از یائسگی بطور نامنظم بروز پیدا می کنند و پس از آخرین عادت ماهیانه بمدت ۲ سال ادامه خواهند یافت. بطوریکه گرگرفتگی و تعریق شبانه در سنین ۶۰ تا ۷۰ سالگی متداول نیست.

شاخه طوبی- آیا درمانی برای یائسگی وجود دارد؟

یائسگی بیماری و یا اختلال نیست و معمولا به درمانهای پزشکی نیاز ندارد. چراکه در اغلب موارد بدون درمان با گذشت زمان از بین  می رود. اما بمنظور تسکین علائم یائسگی در زنانی که با گذشت زمان بهبود نیافته اند و یازنان دارای یائسگی زودرس می توان به درمان آنها اندیشید. درمان پزشکی که برای یائسگی مورد استفاده قرار می گیرد، هورمون تراپی نام دارد.در این نوع درمان، هورمونهای جدید جایگزین هورمونهائی می شوند که در اثر یائسگی کاهش یافته اند. تا کنون بیش از ۵۰ سال است که از درمانهای هورمونی استفاده می شود و در طول این مدت استفاده از این درمان مرتباً افزایش پیدا کرده است.با توجه به مطالعات صورت گرفته ، بنظر می رسد هورمون تراپی برای اکثر خانمها درمان مناسبی شناخته شده است . چون هم به آسان تر تحمل کردن این علایم کمک می کند و هم احساس سلامتی را در فرد بالا می برد. چرا که هومون تراپی  خطر ابتلا به شکستگی ناشی از پوکی استخوان ،  گرگرفتگی ،  خشکی مهبل  ،  اختلالات ادراری و نیز خطر ابتلا به سرطان بزرگ را کاهش می دهد.

سردرد ، تنفس ضعیف، حالت تهوع و ورم از اثرات معمول استفاده از هورمون درمانی در مراحل اولیه درمان است. عوارض مذکور پس از مدتی ناپدید می شوند و پس از ۲-۳ ماه ، زنان هیچ عارضه ای را بروز نخواهند داد. بنابراین بدلیل عوارض ذکر شده به زنان توصیه می شود تا قبل از تصمیم گیری در مورد هورمون درمانی با پزشک خود درباره نقاط مثبت و منفی این درمان مشورت نمایند و پس از انتخاب درمان مذکور نیز بهتر است معاینه فیزیکی و ماموگرافی سالیانه انجام شود تا وضعیت سلامتی فرد کنترل گردد.

شاخه طوبی- هورمون تراپی برای چه مدت باید انجام شود؟

زمان شروع هورمون درمانی در بین زنان متفاوت است. بطوریکه زنان دارای علائم یائسگی در سن ۵۰ سالگی، بایستی ۳-۲ سال تحت درمان هورمون تراپی قرار بگیرند. چنانچه پس از قطع هورمون تراپی ، عوارض یائسگی مجددا بروز نمایند، می بایستی مجددا بمدت یکسال تا ۱۸ ماه هورمون تراپی را از سر گرفت.

 در زنان دارای یائسگی زودرس نیز ، هورمون درمانی می بایستی تا سن پنجاه سالگی ادامه پیدا کند. و سپس در مورد توقف آن با پزشک معالج مشورت شود. در این زنان توصیه می شود که هورمون درمانی حتما بعنوان راهکاری برای پیشگیری از پوکی استخوان انجام شود.

شاخه طوبی- آیا درمانهای دیگری نیز برای یائسگی وجود دارد؟

لازم به ذکر است برای زنانی که بدلیل مسائل پزشکی، قادر به هورمون درمانی نیستند،درمانهای جایگزین وجود دارد که باعث بهبودی علائم یائسگی یا پیشگیری از عوارض آن نظیر گر گرفتگی ، پوکی استخوان ، بی خوابی و خشکی مهبل و …می شوند . این روشها عبارتند از:

·        پذیرش یائسگی

·        ورزش منظم بعنوان بهترین راه برای پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان ، بالا بردن میل جنسی و شادابی

·        استفاده از رژیم غذایی که بمقدار زیادی شامل سبزیجات زرد و سبز رنگ ، ماهی  ، گوشت سفید ، حبوبات ، لبنیات  ، سویا و مایعات باشد.

·        استفاده از  غذا و مکملهای حاوی ویتامینها و مواد معدنی نظیر ویتامینهای E،  D،  C،  B  و مواد معدنی روی ،  منیزیم و کلسیم

·        کنترل وزن

·        قطع سیگار

·        مصرف داروهایی که تراکم استخوان را افزایش و خطر شکستگی استخوان را کاهش دهند.

·    مصرف داروهای گیاهی نظیر قرص‌ها‌ی سبوس‌دار و ادویه جات ( که علاوهبر درمان یائسگی از بروزبیماری های ناشی از مصرف داروهای هورمونی نیز جلوگیری گردد)

·        مصرف داروهای ضد افسردگی

·    مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی( به این دلیل که منجر به تنظیم خونریزیهای نامنظم ، کاهش خونریزی های زیاد ، بهبود گرگرفتگی ، کاهش خشکی مهبل و سندرم قبل از قاعدگی می شود). .

·        کاهش استرس

·        گفتگو با همسر در مورد احساسات مربوط به دوران یائسگی و فعالیت جنسی

·        گفتگو با پزشک در مورد راههای ممکن جهت سالم تر زندگی کردن در دوران یائسگی

شاخه طوبی- چگونه می توان دوران یائسگی سالمی را تجربه کرد؟

کنترل مداوم از نظر ابتلا به بیماری های پزشکی و زنانه

انجام آزمایش خون بمنظور تشخیص بیماری هایی نظیر دیابت ، بیماری های قلبی- عروقی ، سرطان و مشکلات مربوط به تیرویید

انجام ماموگرافی بمنظور تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه

انجام پاپ اسمیر سالیانه بمنظور تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه

انجام آزمایش توده استخوانی هر ۱-۳ سال یکبار

بررسی وضعیت خواب از نظر خرخر کردن و تنفس مشکل در هنگام خواب

انجام آزمایشات مربوط به سرطان روده بزرگ  جهت تشخیص وجود خون در مدفوع ،

سیگمویدوسکوپی هر ۵ سال یکبار و کولونوسکوپی هر ۱۰ سال یکبار.

ارتباط جنسی مداوم و استفاده از مواد لغزنده در هنگام مقاربت

گزارش دادن هر گونه خونریزی مهبلی پس از یکسال توقف کامل عادت ماهیانه به پزشک : البته بهمراه تمام موارد فوق ،  مشاوره روانشناسی و حمایتهای گروهی نیز می تواند در سپری کردن بهتر این دوران به زنان یائسه کمک نماید.

شاخه طوبی- آیا وقتی که علائم یائسگی مشاهده می شود ، احتمال باردار شدن وجود دارد ؟

درست است که باروری به سرعت از اواسط ۳۰ سالگی کاهش پیدا می کند. اما تا بعد از آخرین عادت ماهیانه به صفر نمی رسد. علاوه بر این بر طبق برخی از مطالعات صورت گرفته نیز، حدود ۱ از ۱۰ زن دارای یائسگی زودرس بدلایل ناشناخته ای باردار می شوند. بنابراین با توجه به این مطلب، ۲ قانون در مورد نحوه استفاده از خدمات پیشگیری از بارداری در مورد زنان یائسه وجود دارد.

۱-   چنانچه سن زن بیش از ۵۰ سال باشد بایستی بمدت یکسال پس از آخرین عادت ماهیانه از یک روش پیشگیری از بارداری استفاده شود.

۲-  چنانچه سن زن کمتر از ۵۰ سال باشد بایستی بمدت دو سال پس از آخرین عادت ماهیانه از یک روش پیشگیری از بارداری استفاده شود.

  در یائسگی با مشاوره و مراجعه به پزشکان می توان علایم آن را کاهش داد و بهبود بخشید.

دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۱
کد خبر : 103191
بازدیدها: 163

پاسخی بگذارید »