جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گنجانده شدن «مضرات مواد مخدر» در کتب درسی دانش‌آموزان ششم ابتدایی

28 danesheroz اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۲ ۰

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: امسال با مساعدت وزیر آموزش و پرورش در کتاب درسی بهداشت و سلامت ششم ابتدایی ۱۰ تا ۱۱ صفحه به مضرات مواد مخدر اختصاص داده شد

به گزاری دانش روز به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، بابک دین‌پرست امروز در دومین جشنواره دانش‌آموزی نوجوان سالم که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار کرد: در بحث فرهنگی و پیشگیری و طبق سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد مقرر شده است که ۴۰ درصد از جمعیت کشور تحت پوشش پیشگیری از اعتیاد قرار گیرند.

وی افزود: این طرح ۳ سال متوالی است که در حال اجرا شدن است اما به دلیل خلأهای موجود مجبور شدیم سند را مورد بازبینی قرار دهیم که یکی از خلأهای موجود در آن جامعه آماری بود، بنابراین از دوستان می‌خواهیم در بازنگری سند مزبور، خواسته‌های آموزش و پرورش را نیز مورد توجه قرار دهند زیرا این فرصتی طلایی است که در این خصوص به‌وجود آمده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: طرح مصون سازی دانش آموزان در معرض اعتیاد با پیگیری‌های وزیر و معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش به ثمر رسیده و مشخص شده است که علل جدی بروز اعتیاد، آسیب‌های خانوادگی است که طرح هایی برای پیشگیری از آن انجام و اعتبارات آن نیز فراهم شده است.

دین‌پرست با بیان اینکه اتفاقات خوبی در این دوره از وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته است، گفت: امسال با مساعدت وزیر آموزش و پرورش در کتاب درسی بهداشت و سلامت ششم ابتدایی ۱۰ تا ۱۱ صفحه به این موضوع اختصاص داده شد.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ میلیون نفر بی‌سواد مطلق در کشور وجود دارند که اگر شمار افراد زیر سیکل هم به آنها اضافه شود این آمار بسیار بالا می‌رود که ما برای این قشر از جامعه‌، که گرفتار اعتیاد نشوند محتوای مناسب آموزشی تهیه کردیم و آموزش مربیان را در رأس کارهای خود قرار داده‌‌ایم و تفاهم‌نامه‌ای را با نهضت سواد‌آموزی به منظور باسواد کردن این افراد در نظر گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: از مجموع معتادانی که در کشور وجود دارند ۶ درصد بی‌سواد مطلق، ۸ درصد تحصیلات ابتدایی، ۱۱ درصد راهنمایی، ۳۸ درصد متوسطه و ۲۲ درصد لیسانس به بالا هستند که به دام اعتیاد گرفتار شده‌اند.

دین‌پرست اضافه کرد: اقدامات خوبی با وزارت آموزش و پرورش داشته‌ایم که از جمله آنها می‌توان به آموزش سبک‌های فرزندپروری و توزیع بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بسته آموزشی در بین دانش آموزان و یکصد هزار بسته آموزشی برای کارکنان آموزش و پرورش اشاره کرد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت مردمی ستاد تصریح کرد: در حوزه زنان و خانواده برنامه‌ای برای زنان سرپرست خانوار و زنان خانه‌داری که به دام اعتیاد گرفتار شده‌اند یا زنانی که به مراکز درمان ترک و درمان اعتیاد مراجعه نمی‌کنند، در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلان ستاد مبارزه با مواد مخدر از سال ۸۶ تدوین شده و هدف اصلی آن جلوگیری از الگوی مصرف مواد کم‌خطر به پرخطر است که این کار بسیار سختی است؛ زیرا در کنار کشوری زندگی می‌کنیم که بزرگ‌ترین تولیدکننده تریاک و حشیش دنیاست.

دین پرست در خاتمه گفت: درمان اعتیاد کار بسیار دشواری است و در سال ۱۳۹۰، چهار مصوبه برای بهبود وضع درمان گرفتاران دام اعتیاد تصویب شد که از جمله آنها بیمه پایه بود، همچنین در مورد اشتغال آنها، اسکان و آموزش های فنی و حرفه‌ای اقداماتی صورت گرفته است ولی در عین حال اعتقاد داریم که پیشگیری همواره بر درمان مقدم و کم‌هزینه‌تر است.

یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۲
کد خبر : 16860
بازدیدها: 258

پاسخی بگذارید »