دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گفتگو با ۳ نوجوان مخترع استان البرز

danesh بهمن ۸, ۱۳۹۴ ۰
گفتگو با ۳ نوجوان مخترع استان البرز

دانش روز: در این گزارش سه نوجوان مخترع و مبدع البرزی را به شما معرفی میکنیم

به گزارش دانش روز این افراد با همسن و سال های خود متفاوت هستند، متفاوت می اندیشند و متفاوت رفتار میکنند . آنها با دیدی متفاوت به مشکلات موجود در زمینه های مختلف مینگرند و تلاششان برای حل مشکلات جالب است، از شکست نا امید نمیشوند و هر شکستی را سرآغاز یک پیروزی و یک تجربه جدید میدانند.

با سه مخترع و مبدع استان البرز که در نمایشگاه اختراعات و ابداعات دانشگاه آزاد اسلامی کرج، ساخته ها و پرداخته های ذهن خود را تجسم بخشیده و به نمایش گذاشته اند به گفتگو نشسته ایم، حاصل این گفتگو را در زیر میخوانید.

نیلوفر علی پور از دبیرستان فرزانگان، آینه ای برای افزایش دید رانندگان اختراع کرده است، او میگوید با توجه به اینکه نقاطی در خودرو وجود دارد که اصلاحا به آن نقطه کور دید گفته میشود، توانسته است با استفاده از دو آینه تخت که قابلیت تغییر اندازه زاویه دارند، آینه ای اختراع کند که این نقاط را پوشش داده و میزان خطای دید رانندگان را کم کند و در نتیجه میزان تصادفات رانندگی را کاهش دهد .

با استفاده از اختراع علی منظمی، میتوانید به راحتی گوشی موبایل خود را خارج از منزل و بدون دسترسی به پریز برق شارژ کرده و از آن استفاده کنید، این نابغه جوان به همراه دوست خود توانسته است با استفاده از انرژی تجزیه پذیر، مثل انرژی خورشیدی این امکان را به شما بدهد که به آسانی و در هر زمان بتوانید موبایل خود را شارژ کرده و این روش که استفاده از انرژی خورشیدی است به دلیل در دسترس بودن برای همگان و عدم آلاینده بودن، بهترین انرژی پیرامون است.

وی در این دستگاه از دو صفحه خورشیدی استفاده کرده که این صفحات بصورت سری به هم متصل شده اند و برای مقاومت و یکسره کردن جریان الکتریکی یک عدد دیوت توی مدار کار گذاشته شده است، در این دستگاه  از یک عدد یو اس بی برای اتصال دستگاه به گوشی استفاده شده و هزینه ساخت این دستگاه ۱۰۰۰۰۰۰ ریال بوده است که برای ساخت این دستگاه یک هفته زمان صرف گردیده.ه نیاز برای ساختن این دستگاه مورد نیاز است.

مصطفی کرملو سومین مخترعی که امروز با او به گفتگو نشسته ایم دانش آموز مقطع دوم دبیرستان استعدادهای درخشان شهید سلطانی است که اختراع او نمونه کوچک شده هوا ناو یا به زبان ساده هاورکرافت یا شناور آبی خاکی میباشد.

کار این شناورها حرکت روی آب، خاک ، گل نرم گل خیس ، برف و دیگر سطوح است که کاربردهای زیادی در زمینه های مختلف از جمله بخش نظامی، مسافربری جابجایی و غیره دارند.

سیستم اصلی که در این دستگاه استفاده شده است، دمش و مکش پرقدرت باد بوده که با استفاده از این سیستم یک بالشتک از باد زیر این دستگاه قرار میگیرد که توی نمونه های کوچک بین یک تا سه میلیمتر میتونه ضخامت داشته باشه با این کار استحکاک با زمین به صفر میرسد و ما میتوانیم با کمترین نیروی پیشرو به بیشترین سرعت برسیم .

به نقل از تیتریک او بیش از یک ماه ونیم برای این طرح وقت صرف کرده و چیزی حدود سه میلیون تومان نیز هزینه شخصی کرده است، مزیت این هاورکرافت نسبت به بقیه نمونه های موجود در بازار این است که میتواند به جی پی اس و دوربین تجهیز شود و برای شناسایی غریق های دریایی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۹
کد خبر : 161022
بازدیدها: 1,186

پاسخی بگذارید »