دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گفتگو با جوانترین عضو شورای شهر کشور

danesheroz1 شهریور ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
گفتگو با جوانترین عضو شورای شهر کشور

دانش روز: مراسم تحلیف اعضای چهارمین دوره شورای شهر بهانه ای شد تا گفتگویی داشته باشیم با حجت حمیدی جوانترین عضو شورای شهر کشور و عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر آشخانه که در ادامه می خوانید

به گزارش دانش روز،  متن گفتگو را با هم می خوانیم:

لطفا مختصری از خودتان و سوابق تحصیلی تان را بفرمایید؟

  بنده حجت حمیدی متولد ۲۰ فروردین ۱۳۶۷ در آشخانه هستم و در سال ۸۶ هم در رشته جامعه شناسی دانشگاه پیام نور قبول شدم و هم در رشته تربیت بدنی دانشگاه دولتی، اما شرایط اقتصادی ایجاب می کرد تا یک شیفت را کار کنم و شیفت دیگر را درس بخوانم.
علی رغم این که بخش زیادی از وقتم را کار می کردم باعث نشد تا از دروسم عقب بیافتم و دوبار به عنوان دبیر جشنواره ملی حرکت مرحله دوم و چهارم، سه سال دبیر انجمن علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور و یکسال به عنوان دبیرکل انجمن های علمی در دانشگاه پیام نور استان انتخاب بشوم.
بنده هم اکنون دارای مدرک کارشناسی علوم اجتماعی از پیام نور بجنورد هستم و دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی در اسفراین و اگر خدا بخواهد و برنامه ریزی ام محقق شود از سال آینده ارشد جامعه شناسی در مشهد خواهم بود.
جزئیات ثبت نام خودتان را بفرمایید؟
من ۲۰ فروردین سال ۶۷ به دنیا آمده ام و برای شرکت در انتخابات باید ۲۵ سال تمام می داشتم و از همه جالبتر اینجا بود که ۲۱ فروردین ثبت نام شورا آغاز می شد و من به فاصله یک روز فرصت ثبت نام پیدا می کردم، دقیقا روز بعد.
لطفا مقداری از تجربیات گذشته خودتان بفرمایید چه اجرایی و چه علمی؟
من با توجه به اینکه سن و سال کمی داشتم و بعد از فارغ التحصیلی عملا کار خاصی نداشتم و برای تامین هزینه زندگی ام مشغول کارگری می شدم در یکی از شرکت های ساختمانی مشغول کار شدم و به عنوان کارگر ساختمانی کار کردم.
وقتی برای شورای شهر شرکت کردم، دیدم دوستانی با مدارک خیلی بالا و سن و سال جا افتاده شرکت کرده اند و وقتی به برخی از دوستان می گفتم که برای شورا شرکت کرده ام خنده شان می گرفت و مسخره می کردند که شما بچه ای هنوز و شما اصلا تایید صلاحیت نخواهی شد.
و بعد از اینکه تایید صلاحیت شدم از برخی افراد می شنیدم که گفته اند چون این تجربه ای ندارد و بلد نیست سخنرانی کند برویم و پای سخنرانی اش به او بخندیم.
در روزهای اول هیچ کسی در ستاد بنده نبود و حتی خانواده ام نیز به خاطر شرایط بد اقتصادی در ستاد من نبودند و همه سر کار می رفتند.
این شرایط ما را نا امید نکرد و با توجه به اینکه پولی نیز برای تبلیغات نداشتم تبلیغاتی بسیار ضعیف کردم و نسبت به بقیه با پوستر های رنگین، پوستر هایی سیاسفید و کوچک که اصلا دیده نمی شد.
به هر حال جلسه اول سخنرانی من که بدون اطلاع گذاشته شده بود اما بعد از اطلاع به خاطر فعالیت هایی که در دانشگاه داشتم آمادگی کامل داشتم و رفتم مسائل شهری را بدون استفاده از هیچ برگه ای با صلابت پشت تریبون بیان کردم و با نقد منصفانه و مستدل مطالب را بیان کردم.
این نحوه سخنرانی باعث شد تا مردم خیلی خوششان بیاید و در سخنرانی دوم که در مسجد جامع بود حجم جمعیت خیلی زیاد شده بود، تا حدی که برخی می گفتند این کیست که برای سخنرانی اش این همه جمعیت آمده است.
در سخنرانی سوم با توجه به اینکه در شهر همهمه شده بود که یک جوانی آمده است و خیلی تند و صحبت می کند، جمعیتی در مقابل مسجد صاحب الزمان جمع شده بود که دوستانمان در فرمانداری بیایند تا جمعیت را مترفق کنند چرا که در نگاه اول تصور می شد قرار است اینجا کارناوالی راه بیافتد و راهپیمایی راه بیافتد.
این قضیه باعث شد تا برخی دوستان مشتاق بشوند که برای ستاد ما فعالیت کنند و تا ۱۲ ساعت نیز ستاد فعال بود و کار به جایی رسید که افرادی که کاندید شده بودند از من می خواستند که برای آنان نیز تبلیغات کنم ولی من این اجازه را به خودم ندادم تا نظر مردم را تغییر بدهم و اعتقادم این بود تا مردم خودشان انتخاب کنند و به آنها می گفتم حیف است که یک بچه از شما تعریف کند.
در سخنرانی چهارم آنقدر محکم و مستدل صحبت کردم که برای همه مسجل شد که حجت حمیدی رای می آورد و این موج در شهر به راه افتاد، و با اینکه خیلی جوان بودم رای آوردم و برای اولین بار در آشخانه این اتفاق افتاد که در چهار یا پنج صندوق رای اول بودم و نیز برای اولین بار اتفاق افتاد که با توجه به میزان جمعیت آشخانه یک نفر ۴۹۸ رای و غالبا تک رای در یک صندوق آورد.
هم اکنون نیز خیلی از مردم مشتاق هستند ببینند این حجت حمیدی با آن سخنرانی هایش را ببینند کیست، برخی فکر می کنند که او فردی با تجربه و مسن است و با دیدن بنده و چهره ام شگفت زده می شوند.
هدف و انگیزه شما از شرکت در انتخابات چه بود؟
بنده چند هدف از شرکت در انتخابات داشتم، بنده در بد ترین وضعیت اقتصادی بزرگ شدم و از سوم راهنمایی برای این و آن کارگری می کنم و با پول زحمت خودم درس خواندم و مدرک گرفتم و از هیچ شخص و ارگانی برای تحصیل کمک نگرفتم.
اغلب افردای که در شرایط بنده قرار دارند ترک تحصیل کردند و من از میان هم کلاسی ها و هم محله ای هایم تنها کسی بودم که بالا آمدم.
من اگر در انتخابات شرکت کردم دو دلیل عمده داشت، اول اینکه پدرم که کارگر است وقتی تصویر مرا روی دیوار منزل و شهر دید و که من به عنوان عضو شورای شهر هستم، سرش را بالا بگیرد و لبخندی به لبش بیاید و خدا را شکر کند.
دوم اینکه من می خواستم افرادی که از طبقه مستضعف جامعه هستند این امید در آنها بوجود بیاید که فردی از جنس خودشان آمده است و بعضا بچه هایی که دارای استعداد هستند و به خاطر شرایط بد اقتصادی می خواهند ترک تحصیل کنند، پدرانشان به آنها بگویند که این حجت حمیدی که امروز در این جایگاه است یک فردی بود که در سخت ترین شرایط اقتصادی زندگی می کرد و با تلاش و کوشش و با توکل به خدا حرکت کرد و به اینجا رسید و شما که موقعیت تان بهتر از اوست درس بخوانید تا به جایگاهی بالاتر از این برسید.
 
آیا هم اکنون آغاز به کار کرده اید یا خیر؟
ما با توجه به گذشته درهمین دو ماه و مدتی که کار رسما شروع نشده است بیشترین حجم فعالیت را داشته ایم و بالغ بر ۱۰۰ ساعت وقت را برای تعیین یک شهردار مناسب را برای شهرمان معین کنیم.
با توجه به اینکه خود شما از همین طبقه مستضعف بودید برنامه هایتان را چگونه بسته اید؟
با توجه به اینکه در این دوره ملاک شرکت در انتخابات مدرک کارشناسی بود و با توجه به سخنرانی هایی که موجب سنت شکنی در شهر آشخانه شد، ترکیب شورایی که در دوره های مختلف ثابت بودند شکسته شد و باعث شد افراد در رشته های مختلف حضور پیدا کنند و شورای شهر این طور که انتظار داریم جزو قوی ترین شورای اسلامی شهر های استان باشد و ۷ نفر شورای آشخانه هدفش این است که اول خدا و بعد مردم را در نظر بگیرند نه چیز دیگر را.
برای تقسیم منابع بین اقشار مختلف مردم چه برنامه ای دارید؟
خوشبختانه این بحث ها که من اهل فلان طایفه و گروه هستم و به آنها باید خدمت کنم وجود ندارد و دید ما به شهر یک دید جامع و قانونمند است.
یعنی می خواهید بگویید این دوره که ساختار شورا  درست شکل گرفته است آن دید جامع و خدمت رسانی به اقشار محروم ومستضعف به خوبی دیده شده است؟
آن چرخه سیاسی و انتخابی شهر ما در این دوره بر اساس منطق شکل گرفته است و اگر یک فردی از لحاظ اقتصادی ضعیف است نباید استعدادش در معرض شکوفایی قرار نگیرد و ما باید این روال را داشته باشیم که تمام محله های شهر از داشتن نعمت برخوردار باشند نه اینکه امکانات شهر مختص به یک سری افراد و محله های خاص باشد.
 
اینکه گفتید صحبت های شما کاری کرد که سنت شکنی رخ داد کمی بیشتر در مورد سخنرانی ها توضیح بدهید که چه اتفاقی افتاد؟
من شهر را با دید باز بررسی کردم به طوریکه گفتم همه ما انسانها در مقابل خداوند برابر هستیم، لذا باید فرصت های برابری به انسانها داده بشود پس ما نباید در شهرهامان محله هایی داشته باشیم که به علت عدم نظارت و سوء مدیریت رها شده اند.
ما آمدیم راه تعالی را برای شهر ترسیم کردیم و گفتیم همیشه نباید در بودجه ها متکی به کمک های دولتی باشیم و به مردم بگوییم اگر فلان جا را درست نکردیم به خاطر این بود که بودجه دولتی کم آوردیم.
منبع:دانا
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۱
کد خبر : 57203
بازدیدها: 498

پاسخی بگذارید »