پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

گفتگویی خواندنی با ورزشکار اخلاق سال ۹۲ و قهرمان ووشو جهان

danesheroz1 اسفند ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
گفتگویی خواندنی با ورزشکار اخلاق سال ۹۲ و قهرمان ووشو جهان

دانش روز: مریم هاشمی ووشوکار ایرانی و اهل کرمانشاه، قهرمان مسابقات جهانی ترکیه ۲۰۱۱ و مالزی در سال ۲۰۱۳ است

به گزارش دانش روز، کارنامه درخشان این ووشو کار و انتخاب وی به عنوان ورزشکار اخلاق کشور در سال ۹۲ ما را بر آن داشت تا با وی گفتگویی داشته باشیم که در ادامه می خوانید:

از سابقه ورزشی خود برای ما بگویید:

من در ۴ رشته وشوو، راگبی، کیک بوکسینگ و بسکتبال عضو تیم ملی بودم و در رشته های هند بال، دو و میدانی و بدمینتون نیز مقام استانی را کسب کرده ام. از تمامی رشته های که فعالیت داشتم ووشو را به صورت حرفه ای دنبال کردم. اولین اعزامم در سال ۲۰۱۰ در رشته راگبی بود که مقام دوم ایتالیا را بصورت تیمی بدست آوردیم. بعد از آن وارد ورزش ووشو شدم و ۵ سال است که ووشو کار می کنم. ۲ سال در رده سنی جوانان بودم و ۳ سال در رده سنی بزرگسال.

images

چه مقام هایی به دست آورده اید:

اولین اعزامم در رشته ووشو در سال ۲۰۱۱ و به ترکیه ( شهر آنکارا ) بود که در وزن  ۶۵- کیلوگرم مدال طلا گرفتم، دومین بار نیز  سال ۲۰۱۳ در وزن  ۶۵- کیلوگرم مدال طلای مسابقات جهانی مالزی را در شهر کوالالامپور کسب کردم.

سطح تحصیلات شما چیست:

با توجه به اینکه شرایط تمرینی به من اجازه  نداد خیلی پیگیر درسم باشم، چون شهرستان تمرین می کردم و اگر در شهر خودم بودم می توانستم هر دو را همزمان ادامه دهم و فکر میکنم ورزش هیچ مانعی برای درس خواندن نیست. امسال درسم را ادامه داده و ترم اول رشته تربیت بدنی  در دانشگاه ملی رازی کرمانشاه هستم.

متولد چه سالی و فرزند چندم خانواده هستید:

متول سال ۱۳۷۰ هستم و چهار خواهر و یک برادردارم  که من فرزند آخر خانواده هستم.

از اینکه  به عنوان ورزشکار اخلاق در سال ۹۲ انتخاب شده اید چه حسی دارید:

من بیش از ۳۱۳ هزار رای آوردم و خیلی خوشحالم در کشوری زندگی میکنم که مردم این همه مرا دوست دارند، به نظر من جوانان ایران بخصوص ملی پوشان همه خوش اخلاق و برترند و این انتخاب بدان معنا نیست که من واقعا برترین ورشکار اخلاق باشم.ما همه ارزش های کشور را حفظ کرده ایم، اما به نظرم دلیل اینکه مرا به عنوان ورزشکاربرتر اخلاق انتخاب کرده اند این است که ما کشور ولایت مداری هستیم و چون من مدالم را به رهبر معظم انقلاب تقدیم کردم ایرانی ها برآن بودند تا با این رای ها نشان دهند که ما همه ولایت مدار هستیم و دوست داریم این مسیر را جوانان ادامه دهند و این تشویق من انگیزه ای بود برای جوانان دیگر که آنها هم  ارزش های اسلامی خود را حفظ کتتد و حامی ولایت فقیه باشند.

اخلاق ورزشکاری از نظر شما به چه معناست:

اخلاق ورزشکاری را در بخش خانم ها در بحث حجاب می بینم، در اینکه ارزش های اسلامی خود را در میادین بین المللی حفظ کنند و در کشور ما گفته می شود: هر ورزشکار و در واقع هر انسانی به هرمیزان موفق می شود به درختی می ماند که هر چه قدر بار بیشتری دارد خمیده تر است و در حقیقت انسان هرچه پر بار تر باشد باید افتاده ترنیز باشد ورزشکار خوب ورزشکاری است که هر جای دنیا باشد با جایگاه و مرتبه بالاتر باید با وقار تر ، مردمی و بی تکبر باشد و با تمام وجود برای پرچم کشورش بجنگد.

شرکت در مسابقات جهانی با حجاب و پوشش اسلامی برای شما سخت نیست:

در مسابقات رقبای ما با لباس های کاملا باز و ما با لباس های کاملا بسته و زیر ایمنی ها لباس کامل و مقنعه کلا و در شرایط سخت مسابقه می دهیم، اما حجاب باعث محدودیت ما نمی شود چون ما ایرانی و مسلمان هستیم و قبل از اینکه بخواهیم پرچمدار کشورمان در سکوی جهانی یا آسیا باشیم باید پرچمدار عفاف و حجاب باشیم و زیبا ترین و زیبنده ترین چیزی که ما جوانان ایرانی در دنیا داریم حجاب است و قبل از اینکه بخواهیم مدال خود را به رخ دنیا بکشیم باید حجاب خود را به همه نشان دهیم. و من خدا را به خاطر این دیدگاه مثبت شکر می کنم که چند کشور از ایران الگو برداشته و هم اکنون که در میادین جهانی و آسیایی می رویم می بینیم که چندین کشور با حجاب اعم از: ترکیه، مصر، افغانستان، لبنان که ابتدا هیچ حجابی نداشتند و در زمانی که تنها کشور ایران حجاب داشت به حجاب روی آورده و این نشان از انتخاب درست ما در مقوله حجاب بوده است و الگویی برای سایرین شده ایم و امیدوارم این عمل زیبای ما باز هم منشاتی داشته و کشورهای دیگر هم به زیبایی حجاب پی ببرند.

siAZYTm_535

از اینکه مدال خود را به رهبر انقلاب هدیه کردید چه حسی دارید:

تنها چیزی که می توانم در وصف حسم بگویم این است که من عاشق رهبرم هستم و با این کار خواستم ثابت کنم که ما در دنیا اگر هدیه زیبایی را می گیریم آن زیبایی را به رهبر تقدیم می کنیم بواسطه اینکه ایشان ولی امر مسلمین جهان هستند و ما دوست داریم به دنیا نشان دهیم و فریاد بزنیم که حامی ولایت فقیه هستیم. وقتی که ما در راهپیمایی ها شعار می دهیم این میدان جایی است که باید در عمل آن را ثابت کنیم و من با تقدیم مدالم نشان دادم در حد شعار نیستم و واقعا رهبرم را دوست داشته و در مسیری که رهبرم امر فرموده اند قدم بر می داریم و جوانان ایران به خصوص نسل جوان با تمام وجود رهبر را دوست دارند و چه احساسی زیبا تر از آنکه به خدمت ولی امر مسلمین جهان نائل شدم و زمانی که به خدمت ایشان می رسم انگیزه ام در زندگی بیشتر می شود.

666666666666666666666666

در دیداری که شما با ایشان داشتید دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره ورزش به چه صورت بود:

دیدگاه ایشان کاملا مثبت بوده و همین که مدال مرا به عنوان هدیه قبول می کنند تشویقی برای ورزش است و زمانیکه بچه ها در المپیک یا بازیهای آسیایی مدال آور بودند رهبر پیام تبریک برای جوانان ورزشکار می فرستادند که این کار انگیزه فوق العاده بالایی به ورزش جوانان می دهد نکته دیگر اینکه ما قبول داریم قهرمان و پهلوان واقعی ما شهدا هستند و زمانیکه ما در مسابقات می توانیم پرچم پر افتخار کشورمان را که هزاران شهید دراهش به شهادت رسیده اند به اهتزاز در بیاوریم باعث شادی دل رهبر خواهیم شد و جملات و تشویقاتی که رهبر در زمینه ورزش دارند نشان از آنست که ایشان به ورزش اهمیت می دهند و جوانان را به ورزش تشویق می کنند.

208166_736

انتظاری که از دولت تدبیر و امید دارید چیست:

آنقدر به ورزش اهمیت دهند که روزی بجای موادی که امروزه در دست جوانان است و اعتیادی که دامنگیر نسل جوان شده در دست هر کدام یک مدال خوشرنگ ببینیم. شاید انتخاب این مسیر کاملا شخصی باشد من در راه ورزش و یا دیگری در راه مسائل دیگر باشد اما لازم است عنوان کنم با مسیری که در زندگی انتخاب کرده ام به این نتیجه رسیده ام که تصمیمات، انتخابات و اهمیت هایی که دولت به جوانان و ورزش می دهد باعث دوری نسل جوان از  خیلی مسائل می شود. زمانی که من از نظر شغلی، آینده تامین باشم و این که نتیجه زحماتم را در ازای توجه دولت می توانم شاهد باشم به من انگیزه برای ادامه راه داده و در می یابم که راه درست را انتخاب کرده ام که کشورم حامی من است و زمانی که دولت بی توجه باشد من به این نتیجه می رسم که به سراغ کار دیگر بروم. اما با حمایت های دولت می توانم  غرور آفرین و با انگیزه به ورزشم ادامه  دهم و آینده ی خوبی پیش رو دارم.

تفاوتی که بین کشور ما و دیگر کشور ها به چشم می خورد این است که جوان ایرانی و ملی پوشی که برای سایر کشور ها مسابقه می دهد اشتباه می کند چون ما بعد از مدال آوری از نظر شرایط شغلی، دانشگاه و از نظر تجلیل های ریاست جمهوری حمایت هایی است که بعد از قهرمانی بدست می آوریم تامین شده ، اما در سایر کشورها تا زمانی که قهرمان هستید قهرمانی و برای ما اینچنین نیست.

امیدوارم روز به روز این حمایت ها بیشتر شود و انگیزه ورزش را در جوانان بیشتر کنند. با توجه به اینکه سالن های ورزشی در خیلی از مناطق وجود ندارد شاید به این دلیل که عنوان شود روستایی ها به جایی نمی رسند اما حاقل امر این است که می توان ورزش همگانی را حتی در روستاها بسط داد.

برنامه ای که برای ورزش در آینده دارید چیست:

افردای در کنار من بودند که با کمک آنها به مقام قهرمانی رسیدم و دعای من و خانواده ام بدرقه راهشان است و تصمیم دارم بعد از قهرمانی قدم در راهی بگذارم که همان دعای خیر بدرقه را خود و خانواده ام باشد و در عرصه مربیگری به کشورم خدمت کنم.

شیرین ترین و تلخ ترین خبری که در سال ۹۲ شنیده اید:

تلخ ترین: مصدومیت چند ماه ام بود

شیرین ترین: با وجود مصدومیت ۵ ماهه و شکستگی دست در تیم ملی فیکس شدم و زیبا تر از آن زمانی بود که با من تماس گرفته شد که برای تقدیم مدال باید به خدمت رهبرم  نائل شوم.

در ایران رقبایی را داشتم که غیر قابل باور بود که با این آسیب و یا حتی اگر آسیب هم نمی دیدم بازیهای فوق العاده سنگین بود که من خانم صدیقه دریایی که دو طلای آسیا را در کارنامه داشت و خدیجه آزاد پور که طلای بازیهای گوانگجو را در کارنامه اش داشت از پیش رو برداشتم. طلای جهانی کانادا و طلای بازیهای حرفه ای چین و نقره آسیا در کارنامه رقبایم بود که من همه را از پیش رو برداشتم و زمانیکه که خدیجه آزاد پوررا شکست دادم به این نتیجه رسیدم که حتی اگر تمام کشور ها در وزن من بازی کنند من حتما طلای جهان را بدست می آورم.

و صحبت های پایانی شما:

خدا را به خاطر رشته ای که انتخاب کرده ام شکر می کنم و فدراسیونم بیسار عالی عمل می کند و توجه خاصی به جوانان و ورزشکاران دارد بخصوص برای بانوان و رئیس فدراسیونی داریم که هیچ تبعیضی بین خانم ها و آقایان قائل نمی شود و خدا را شکر می کنم به خاطر همراهان خوبی که در کنارم بودند و امیدوارم بتوانم در مسابقات کره جنوبی افتخار آفرین شوم و دل رهبر، مردم کشورم و کسانی که برایم زحمت کشیدند را شاد کنم و از هیئت استان کرمانشاه و مربی ام  خانم پانگ ین از چین تشکر می کنم که در ایران هم چادر می پوشند و بسیار مربی خوبی است.

با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما

یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۲:۳۰
کد خبر : 98734
بازدیدها: 461

پاسخی بگذارید »