پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گشایش درهای باغ ریحان به روی بانوان کرج/گزارش

danesheroz1 مرداد ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
گشایش  درهای باغ ریحان به روی بانوان کرج/گزارش

دانش روز: افزایش پارکهای بانوان، اثرات کوتاه مدت و بلندمدتی دارد که یکی از مهمترین آثار بلندمدت آن، کمک به تحقق چشم انداز روشن روزهای میانسالی و کهنسالی سرشار از سلامتی برای بانوان است، حال آنکه شهر کرج با جمعیت میلیونی تنها یک پارک بانوان دارد اما قرار است تا پایان سال باغ ریحان در پارک چمران درهایش گشوده شود و در مناطق فردیس و مهرشهر نیز برنامه ریزی احداث پارک بانوان صورت گیرد

به گزارش دانش روز،  ورزش یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در افزایش سطح سلامتی افراد است و این امر، مختص جنسیت و سن خاصی نیست و زن و مرد و کودک و پیر و بزرگسال را شامل می شود.

ورزش به بهبود بسیاری از بیماری ها کمک می کند و در عین حال، پرداختن به ورزش می تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف تاثیر فراوانی داشته باشد.

اهمیت ورزش وقتی بیشتر محسوس می شود که به یاد آوریم، ماشینی شدن زندگی امروز و به وجود آمدن بسیاری از امکانات و تکنولوژی، در کنار همه نقاط قوتی که دارد، باعث شده افراد تحرک بدنی کمتری داشته باشند.

کشورهای مختلف تلاش کرده اند که تحرک بدنی شهروندان خود را افزایش دهند

کشورهای مختلف با درک این امر که تکنولوژی در کنار همه آثار بسیار مثبت، تاثیرات منفی نیز دارد، تلاش کرده اند که تحرک بدنی شهروندان خود را افزایش دهند تا به کمک این امر، سطح سلامت کنونی آنها افزایش یابد، نشاط بالا رود و افراد بتوانند دوران میانسالی و کهنسالی سالمتری داشته باشند.

این بدین معنی است که اگر فرهنگ ورزش در هر جامعه ترویج شود و امکانات، تجهیزات و فضاهای ورزشی کافی ایجاد شود، فرد در کنار بهره مندی از شرایط مطلوب روحی و جسمی کنونی، می تواند در دوران میانسالی و کهنسالی، امکان بیشتری برای داشتن یک جسم سالم با کمترین میزان ممکن بیماری، داشته باشد.

به دنبال درک اهمیت ورزش، تلاشهای فراوانی در کشورهای مختلف جهان صورت گرفته تا امکانات و فضاهای ورزشی مناسب و کافی با تجهیزات مناسب ایجاد شوند تا افراد بتوانند ورزش را به صورت جدی تر و اصولی تر دنبال کنند.

پارکهای ورزشی، یکی از فضاهای ورزشی بسیار مهم در هر کشوری محسوب می شود و اینگونه پارکها به دلیل بهره مندی از فضای سبز و سرپوشیده نبودن، این امکان را فراهم می آورند تا افرادی که به آنها مراجعه می کنند، به موازات انجام حرکات ورزشی بتوانند از هوای پاک و مناظر زیبای فضای سبز لذت ببرند.

پارکهای بانوان، یکی از ایده های ورزشی بسیار مطلوب و تاخیرگذار بود که در ایران مطرح شد و برخی از شهرهای کشور، یکی پس از دیگری، شاهد ایجاد این پارکها در خود بوده اند.

پارکهای بانوان، همانگونه که اسم آن نشان می دهد، به نوعی از پارکها گفته می شود که مخصوص بانوان است و آنها می توانند در این فضاها به ورزش، تفریح و فعالیتهای بدنی بپردازند و از امکانات مختلف این فضاها بهره مند شود.

شهرداری، یکی از مهمترین نهادهایی بوده که وظیفه ایجاد چنین پارکهایی را بر عهده داشت و تلاش کرده به تناسب امکانات و بودجه ای که در توان دارد، در این راستا گامهای موثر و مطلوب بردارد.

شهرداری کلانشهر کرج نیز این امر را با جدیت دنبال کرده و چند سال پیش شاهد ایجاد یک پارک بانوان بسیار زیبا به نام “باغ جهان” در این کلانشهر بوده ایم.

آثار کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت ایجاد پارک بانوان کرج را شاهد هستیم

بدون شک، ایجاد این فضای ورزشی و تفریحی، یکی از تاثیرگذارترین و به یادماندنی ترین اقدامات شهرداری کلانشهر کرج بوده و آثار کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت آن را شاهد بوده، هستیم و خواهیم بود.

اما در این میان، یک سئوال مهم مطرح می شود و آن اینکه، آیا تنها یک پارک بانوان (هرچند مهجز) می تواند پاسخگوی نیازهای ورزشی بانوان یک کلانشهر پرجمعیت مانند کرج باشد؟

پارک بانوان کرج (باغ جهان) در منطقه جهانشهر قرار دارد و بانوانی که در نزدیکی های این منطقه زندگی می کنند، راحت تر می توانند از امکانات آن بهره مند شوند، اما بانوانی که در مناطق دورافتاده تر مانند مهرشهر و حصارک زندگی می کنند، هربار که می خواهند به این پارک بیایند، باید مسافت طولانی را طی کنند.

به همین نسبت، مسافتی که بانوان ساکن در مناطق دورتر از مهرشهر و حصارک باید طی کنند، بیشتر می شود و دسترسی، برای این گروه از بانوان بسیار سخت تر، پرهزینه تر و وقت گیرتر خواهد بود. با توجه به این امر، لازم است شهرداری های مناطق مختلف کرج، یکی از مهمترین برنامه های خود را ایجاد پارک بانوان در منطقه خود کنند.

باغ ریحان چه زمانی تکمیل می شود؟

 سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در خصوص افزایش تعداد پارکهای بانوان در این کلانشهر وعده داده است با توجه به استقبال بی نظیر بانوان از احداث باغ جهان، سازمان پارکها با همکاری و همدلی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر، قصد دارد تا تعداد پارکهای بانوان را افزایش دهد.

طبق گفته عباس زارع، مقرر شده بود که یک پارک بانوان در پارک شهید چمران به نام باغ ریحان و یک پارک بانوان دیگر در منطقه مهرشهر راه اندازی شود و قرار بود پارک اول تا پایان سال گذشته به بهره برداری برسد که کار عملیات ساخت آن همچنان ادامه دارد.

عباس زارع با بیان این مطلب افزود: اولین پارک بانوان در بوستان جهان در جهانشهر افتتاح شد که با استقبال بانوان محترم روبه رو شد بر این اساس برنامه ریزی کردیم که در مناطق دیگر نیز با احداث پارک برای بانوان به تعداد این پارک ها اضافه کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: اراضی که قابلیت پارک شدن برای بانوان را دارند باید دارای ویژگی های خاص باشند، از جمله، دارای مساحت مطلوب و ساختمان های مجاور اشرافی به محوطه پارک نداشته باشند.

زارع در ادامه افزود: در سال جاری پارک بانوان با نام “باغ ریحان” در مجموعه تفریحی چمران به بهره برداری خواهد رسید. و بانوان محترم کرجی تا پایان امسال می توانند از این بوستان استفاده نمایند.

زارع در ادامه اظهار داشت: درمناطق مهر شهر و فردیس وضعیت چندین ملک از لحاظ حقوقی در حال بررسی است و در آینده نزدیک پارک های برای بانوان در این مناطق احداث خواهد شد.

افزایش تعداد پارکهای بانوان، یک سرمایه گذاری مطمئن است

بدون شک، افزایش تعداد پارکهای بانوان، یک اقدام ریشه ای و اساسی و یک سرمایه گذاری مطمئن است و تحقق آن کمک می کند سطح نشاط بانوان و سطح سلامتی آنها افزایش یابد و از بیماری های احتمالی که ممکن است در دوران پیری به سراغ آنها بیاید، به شکل اساسی جلوگیری شود.

تحقق این جلوگیری به کاهش هزینه های درمانی کمک می کند زیرا “علاج واقعه، قبل از وقوع باید کرد” و “پیشگیری بهتر از درمان است”.

اگر بانوان بتوانند هرچه زودتر، سطح سلامتی خود را افزایش دهند و به کمک عوامل مختلف از قبیل تغذیه مناسب و فعالیتهای ورزشی، در مقابل بیماری ها مقاوم تر شوند، بدون شک روزهای میانسالی و پیری آنها با آرامش بیشتر و بیماری ها و دردهای جسمی کمتری همراه خواهد بود.

در این صورت، دولت نیز متحمل هزینه های درمانی کمتری برای رسیدگی به بیماری های دوران میانسالی و کهنسالی افراد می شود که در اینصورت، دولت می تواند سرمایه گذاری بیشتری برای حل سایر مشکلات در جامعه انجام دهد و تمرکز خود را بر حل این مشکلات قرار دهد.

گزارش: لعیا آراسته   منبع:مهر

دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۱
کد خبر : 46766
بازدیدها: 309

پاسخی بگذارید »