شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم به قوه قضاییه ارسال شد

danesheroz1 مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم به قوه قضاییه ارسال شد

دانش روز: گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره حادثه ۲۲ بهمن قم سال ۹۱ پس از قرائت در صحن علنی با رای نمایندگان به قوه قضاییه ارسال شد.

به گزارش دانش روز،  سیدحسن نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه نهاد قانونگذاری کشور گزارش این کمیسیون درباره حادثه ۲۲ بهمن قم پارسال را که در آن سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس را به هم زده بودند را قرائت کرد.

پس از قرائت گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم، این گزارش با رای نمایندگان برای بررسی به قوه قضاییه ارسال شد.

نمایندگان با ۱۵۳ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۲۴ رای موافقت کردند که این گزارش برای بررسی به قوه قضاییه ارجاع شود.

پیش از رای گیری، “محمدحسین فرهنگی” عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: طبق تبصره یک ماده ۲۰۶ آیین‌نامه، نظر مجلس در مورد این گزارش باید مبنا قرار گرفته شود به همین دلیل باید از مجلس رای‌گیری شود.

همچنین “علی لاریجانی” رییس مجلس شورای اسلامی نیز از تهیه‌کنندگان گزارش تشکر کرد و بعد از رای مثبت نمایندگان برای ارجاع این گزارش به قوه قضاییه، گفت که گزارش به قوه قضاییه ارجاع می‌شود.

نقوی حسینی: اقدامات معدود افراد خودسر شایسته نهادهای انقلابی نیست

همچنین سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی پیش از قرائت گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم سال ۹۱، گفت: در این گزارش به مسئولیت برخی اشخاص شاغل در نهادهای نظامی و انتظامی اشاره شده که کمیسیون ضمن تقدیر از نهادهای مذکور که در برقراری نظم و امنیت نقش داشتند اعلام می دارد که همچون گذشته از آنها حمایت می کند و اقدامات معدود افراد خودسر را شایسته نهادهای انقلابی نمی داند.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی ۲ هزار ساعت نفر بر این گزارش گفت: بر اساس روند قانونی و در راه اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری و درد دل مراجع، مسئولیت هیات بررسی این حادثه افزایش یافته و تلاش کردیم تا مشکل را ریشه یابی کنیم.

وی همچنین در پاسخ به انتقادات برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر انتصابی بودن اعضای هیات بررسی حادثه قم گفت: انتخاب افراد این هیات طبق روال قانونی گذشته در کمیسیون بوده است.

متن کامل گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در ادامه به قرائت گزارش تهیه شده از غائله ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ قم پرداخت که به شرح زیر است:

الف- مقدمه

مقامات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بنا به آموزه های دینی بیشترین تماس را با قاطبه مردم در سطوح مختلف برقرار می‌نمایند. این ارتباط چهره به چهره قطعاً منتج به حفظ مردم در دفاع از انقلاب اسلامی و کشور می‌گردد و مسئولان فاصله خود را در ارتباط با مردم به حداقل می‌رسانند.

آفت این حضور مردمی قرار گرفتن مستقیم مسئولان در معرض انواع ابزار فیزیکی و شخصیتی است؛ آثار ترور شخصیتی کمتر از ترور فیزیکی نبوده و به نظر می‌رسد طراحی سازوکاری مناسب جهت جلوگیری از این آفات که همسو با سیاست‌های دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و همچنین جلوگیری از اقدامات عده‌ای خودسر یا سازماندهی‌شده که اقدام به برهم زدن مناسبات، تجمع و اهانت مقابل بیت مراجع عظام، مسئولان ارشد نظام و ائمه جمعه می‌نمایند، کاملا ضروری به نظر می‌رسد که قطعا این قبیل اعمال لزوم برخورد سیاسی، فرهنگی و امنیتی را توأمان طلب می‌نماید.

یکی از حوادثی که قلب مقام معظم رهبری را جریحه‌دار کرد، غائله ۲۲ بهمن ۹۱ در شهر مقدس قم و در جوار حرم حضرت معصومه (س) در یوم‌الله ۲۲ بهمن ۹۱ بود که همگان را به شگفتی درآورد و موجب شد تا با این حادثه فضای رسانه‌ای به دست دشمنان این مرزوبوم دهد تا جایی که حماسه باعظمت و با شکوه مردم را دچار خدشه نماید. در همین راستا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته‌ای مرکب از آقایان منصور حقیقت‌پور، جواد جهانگیرزاده، مهدی دواتگری و سیدحسین نقوی حسینی را مسئول بررسی نقطه‌نظرات مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید و علمای حوزه علمیه قم به این حادثه نمود.

مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان فرمودند “من مخالف هستم کسانی راه بیفتند‌، افراد را ضد ولایت فقیه بی‌بصیرت صحبت کنند، علیه او صحبت کنند. من با اقدامی که در قم صورت گرفت مخالفم، من با اقدامی که در حرم امام (ره) صورت گرفت، مخالفم. بارها به مسئولان جهت جلوگیری از این وقایع تذکر دادم، اگر این افراد واقعاً حزب‌اللهی هستند و مومن، این کار را نکنند”.

ب- درخصوص غائله ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ در حرم مطهر حضرت معصومه (س) علما و مراجع بزرگ تقلید، حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی، موسوی اردبیلی، سعیدی، حسینی بوشهری، قروی، فاضل لنکرانی، مقتدایی، امینی، مسعودی خمینی و سید جواد شهرستانی در قالب سخنرانی، صدور بیانیه و ارائه نقطه‌نظرات در ملاقات با هیات تحقیق، انزجار خود را غائله مذکور اعلام داشتند.

مشروح بیانات علما و مراجع عظام مبنی بر ضرورت پیگیری و خشکاندن ریشه غائله موجود است.

کل بیانات حضرات در هیات وجود دارد که بخشی از این بیانات گزارش را به سمع عزیزان خواهم رساند.

ج- سابقه موضوع

سابقه این گونه اقدامات متاسفانه در شهر قم وجود داشته و به کرات جریانات تند و افراطی خودسر با دریافت‌های شخصی یا محفلی حوادثی در قم یا مناطق دیگر ایجاد نموده‌اند. از جمله این اقدامات

۱- غائله ۱۵ خرداد ۸۵ و مخالفت با سخنرانی ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و اهانت به ایشان

۲- غائله حضور در نماز جمعه قم و دادن شعار مرگ بر ضدولایت فقیه در هنگام خواندن خطبه توسط حضرات آیات امینی، جوادی آملی و استادی که باعث تکدر خاطر این عزیزان و اساتید حوزه علمیه قم شده است.

۳- غائله حضور عده‌ای در حرم مطهر حضرت امام و مخالفت با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی و اهانت به ایشان در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) که مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان در سالروز قیام مردم تبریز صراحتاً مخالفت خود را با این اقدام اعلام فرمودند.

۴- غائله حضور در مراسم روز قدس استان قم و دادن شعار علیه دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

۵- غائله تجمع در مقابل بیت حضرت آیت‌الله جوادی آملی و دادن شعار و تعرض به ایشان

۶- غائله تجمع در مقابل دفتر حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی و دادن شعار علیه ایشان با مضامین مرگ بر ضدولایت فقیه و مرجع بی‌بصیرت.

د- شرح غائله

همه‌ساله در مراسم یوم‌الله ۲۲ بهمن در شهرستان قم شخصیت‌های تراز اول نظام و بعضاً روسای قوا به منظور ایراد سخنرانی دعوت شده‌اند و بر همین اساس در آستانه ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۱ نیز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قم با هماهنگی حضرت آیت‌الله جنتی رئیس محترم این شورا از آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم جهت ایراد سخنرانی دعوت نموده است.

طبق روال جاری و قبل از عزیمت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به قم نماینده تیم حفاظت ایشان در کمیته امنیتی شورای تامین استان قم که با حضور مسئولان رده‌های امنیتی، نظامی و انتظامی تشکیل می‌گردد، شرکت و هماهنگی لازم با تقسیم کار بر پایه ۳ حلقه حفاظتی به شرح ذیل انجام گرفت.

حلقه اول تیم حفاظتی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

حلقه دوم یگان حفاظت سپاه علی ابن ابی‌طالب (ع)

حلقه سوم نیروهای ناجا

در روز ۲۲ بهمن ۹۱ آقای دکتر لاریجانی به همراه تیم حفاظتی خود از خیابان ارم به جمع راهپیمایی کنندگان می‌پیوندد. در طول مسیر تا رسیدن به شبستان صحن مطهر جمعی بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ نفر با حمل تابلوهایی با عنوان بهار، شعارهایی با مضامین بصیرت، بصیرت سر می‌دهند. با پایان راهپیمایی ۲۲ بهمن ریاست محترم مجلس شورای اسلامی به محل اقامتگاه موقت شبستان منتقل و آماده ایراد سخنرانی می‌گردد. در این حال گروه سرود که عمدتاً ازنوجوانان بوده‌اند پس از اجرای سرود خود، محل شبستان حرم را ترک و به بیرون هدایت می‌شوند، در حالی که در سنوات قبل این گروه تا پایان سخنرانی حضور داشتند.

دکتر لاریجانی سخنرانی خود را بر اساس دست‌نوشته‌ای که قبلا تهیه کرده بود، آغاز می‌کند و پس از چند دقیقه گروه‌های ۵ الی ۱۰ نفره از چند نقطه شبستان به پا خواسته و علیه ایشان شعار داده و به مرور به سمت تریبون حرکت می‌کنند و از میان این افراد چند لنگه کفش و تعدادی مهر نماز به سمت ایشان پرتاب می‌شود، در حالی که این گروه همچنان شعارهای بصیرت، بصیرت و خجالت، خجالت را سر می‌دادند. فیلم و کلیه مستندات آن از ابعاد مختلف موجود است. در چنین شرایطی که اکثر مردم متحیر و ساکت نشسته بودند، شعاردهندگان سعی داشتند نظم جلسه را برهم بزنند در حالی که افرادی از بین جماعت به مردم اشاره می‌کردند بلند شوید و به سمت تریبون حرکت کنید.

در این وضعیت، شدت پرتاب مهر و خطر پیشروی آشوبگران به حدی بود که فرماندهی محترم سپاه علی ابن ابیطالب (ع) اصرار می‌کردند که جناب آقای دکتر لاریجانی از پشت تریبون پایین بیاید، که پس از اخذ نظر محافظین و در حالی که چند نفر بر اثر اصابت مهر مجروح شده بودند ایشان سخنرانی خود را قطع می‌کنند. لازم به توضیح است که همزمان با حرکت مذکور و هماهنگی یکی از محرکین از قسمت آقایان با تلفن همراه، جمعی از خانم‌ها نیز در طبقه فوقانی با آقایان همراه شده و آنان را در دادن شعار همراه می‌کنند.(اسناد و مدارک آن موجود است)

تجزیه و تحلیل غائله

 شایان ذکر است که هیئت در خصوص غائله، گزارشی چند صد صفحه‌ای را تهیه کرده، خدمت مقام معظم رهبری و برخی مسئولین نظام ارسال داشته و گزارش کم‌حجم‌تری نیز خدمت نمایندگان عزیز تقدیم نموده و با رعایت مجموع جهات و رعایت مصالح نظام، گزارش مختصر چند صفحه‌ای نیز از تریبون مجلس شورای اسلامی با هدف اصلاح و دوری گزیدن از این نوع برخوردهای دون شان نظام جمهوری اسلامی تقدیم می‌نماید:

داده‌های اطلاعات ناجا، مسئولین قضایی استان و پاره‌ای از اعضای شورای تامین استان قم و جلسات مستمر با ریاست محترم قوه قضائیه، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، معاون اول محترم قوه قضائیه، دادستان محترم کل کشور، وزیر محترم اطلاعات، امام جمعه محترم قم، استاندار محترم قم، مدیر کل محترم اطلاعات استان قم، دادستان محترم ویژه روحانیت استان قم، فرماندهی محترم سپاه علی ابن ابیطالب (ع)، مدیر کل محترم صدا و سیمای استان قم، فرماندهی محترم نیروی انتظامی استان قم، دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان قم، مراجع عالیقدر و تعدادی از اعضای جامعه مدرسین و شخصیت‌های دینی و شاهدان صحنه و بررسی اسناد و مدارک، استماع اظهارات شاهدان صحنه و بکارگیری تکنیک‌های فنی و جمع‌آوری اطلاعات حاکی است که وقوع غائله همراه با سازماندهی بوده و در سطوح تولید ادبیات خشونت و ایجاد انگیزش و در سطح عملیاتی دارای مقصرانی بوده است که چکیده اطلاعات ذیلاً بیان می‌‌گردد:

۱- کشف طرحی برای ایجاد التهاب در مراسم توسط اداره کل اطلاعات استان قم و اعلام آن به استانداری قم در مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۱ (مکتوب، سند آن موجود است)

۲- اعلام ملتهب بودن محیط شهرستان قم توسط اطلاعات نیروی انتظامی استان قم به استانداری قم.

۳- اعلام برآورد اطلاعاتی غائله ۲۲ بهمن شهرستان قم توسط اطلاعات سپاه علی‌ ابن ابیطالب (ع) به شورای تامین استان قم مبنی بر اینکه “برخی از طلاب و دانشجویان یارگیری کرده‌اند و جلسه‌ای که دیروز داشتند این بود که یک تعداد، حدود هفتاد درصد نظرشان این بود که بروند تهران و سی درصد نظرشان این بود که در قم موضع‌گیری نسبت به وقایع داشته باشند” احتمال دارد این افراد مراسم قم را به هم بریزند (اظهارات یکی از مسئولان امنیتی قم در جلسه کمیسیون فوق‌العاده امنیت استان قم در مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۱).

۴- اظهارات یکی از فعالان سیاسی اجتماعی قم که در مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۰ در دفتر ستاد نماز جمعه شهرستان قم در حضور آیت‌الله حسینی بوشهری و سایر مسئولین اعلام می‌نماید که “اگر در روز ۲۲ بهمن‌ آقای دکتر لاریجانی جهت سخنرانی به قم بیاید ما مراسم او را بهم خواهیم زد.” این نکته را آیت‌الله حسینی بوشهری در ملاقات هیئت فرمودند و تایید کردند.

۵- طراحی و چیدن افراد خاص در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) که حتی در راهپیمایی شرکت نکرده بودند و قبل از رسیدن راهپیمایی کنندگان در درب شماره ۸ قبلا به شبستان رفته و به طور سازمان یافته در چند گوشه شبستان مستقر شده بودند.

۶- انتخاب محل سخنرانی در شبستان؛ در حالی که همه ساله این سخنرانی در فضای باز صورت می‌گرفت و با انتخاب این فضای بسته، امکان پرتاب اشیاء و بزرگنمایی شعار مخالفین امکان پذیر می‌شد.

۷- تولید ادبیات و هیجان خشونت توسط سخنرانان مسجد اهل البیت (ع) در دهه فجر که تماماً فضا را برای اقدام علیه دکتر لاریجانی فراهم کرده بود.(متن صوت و تصویر و کدگذاری جملات سخنرانی‌های مذکورموجود است.)

۸- اقدام یکی از مسئولان استان که در صحن شبستان حرم مطهر حضور داشته‌اند قبل از شروع سخنرانی،مبنی بر جابجایی برخی مسئولان استان از مقابل تریبون! ایشان در اظهارات مشابه، به این عزیزان اعلام می‌نماید اینجا ننشینید چون احتمال آن می‌رود که کفش و یا جسم دیگری به شما اصابت کند!

۹- اقدامات برخی افراد حلقه پرتو:

روز قبل از راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ یکی از افراد حلقه پرتو، فرد دیگر معلومی را احضار می‌نماید و از ایشان می‌خواهد نیروهای خود را برای نقش‌آفرینی در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) فراخواند و همچنین خطاط و امکانات لازم را برای شب ۲۱/۱۱/۹۱ در محل دفتر هفته‌نامه مذکور آماده نماید.(مستندات آن در پرونده قضایی وی موجود است.)

متون و شعارهای مدنظر توسط افرادی از حلقه پرتو ارائه شده و توسط خطاط مورد نظر به صورت دست نوشته آماده و تحویل وی می‌شود که برابر اعتراضات نامبرده، به ایشان ماموریت داده می‌شود که شما به عنوان فرمانده میدان مسئولیت دارید نیروهای خود را جمع‌آوری کرده و با در دست گرفتن دست نوشته‌ها در محل سخنرانی دکتر لاریجانی اعتراض خود را به ایشان نشان دهید.

۱۰- حضور یکی از طلاب فعال حلقه پرتو در صف اول اعتراضات به عنوان عامل تحریک.(اسناد و فیلم آن موجود است)

۱۱- وجود هماهنگی فی‌مابین بخش خواهران و برادران که شاهدان عینی اظهار می‌دارند که شخصی که در مجاورت آنان قرار داشته توسط تلفن همراه از قسمت انتهای سالن به بخش خواهران تماس گرفته و می‌گفت: «ما شروع کردیم شما چرا شروع نمی‌کنید؟!»

۱۲- اعترافات یکی از عوامل اصلی صحنه مبنی بر اینکه نامبرده در مراجعه به بهداری سپاه علی ابن ابیطالب(ع) به یک پزشک بهداری اعلام می‌نماید یکی از مسئولن قم به ایشان قبل از مراسم گفته که شما مسئول پرتاب کفش هستید! من گفتم کفش ۵۰ هزار تومان می‌ارزد ولی مهر پرتاب کردم!

۱۳- یک مربی طرح بصیرت در یکی از مراکز آموزشی: در مورخ ۹۲/۱۱/۲۳ مشغول تدریس مباحث مهدویت بودم که بچه‌های کلاس گفتند ما فتیله آقای لاریجانی را پایین کشیدیم.

۱۴ تجزیه و تحلیل ۳۵ هزار پیام کوتاه ارسالی در قم فی‌مابین ساعت‌های ۱۴-۱۲ مورخ ۹۱/۱۱/۲۳ که اسناد آن موجود است.

۱۴- ۱ – ارسال پیامک گروهی توسط یکی از مسئولین معلوم به هسته‌های عمل کننده با این مضمون تقدیر و تشکر از اقدام شایسته آنان.

۱۴- ۲ – ارتباط شخص مذکور با یک مقام مافوق و ارائه گزارش خود در طول برگزاری مراسم

۱۴- ۳ – دریافت پیامک تقدیر و تشکر از شخص مذکور توسط افراد عملیات کننده غائله.

۱۴- ۴ – ارسال بیشترین پیامک به لحاظ فراوانی توسط یکی از واحدهای عمل کننده با محتوای: تقدیر وتشکر از اقدام در شبستان صحن مطهر حضرت معصومه(س)

۱۴- ۵ – ارسال ۲۸ پیامک توسط یکی دیگر از واحدهای عمل‌کننده به مضمون “آفرین بر شما و یارانتان که چه عاشقانه به رهبرتان لبیک گفتید!”

۱۴- ۶ – پیامک گروهی و انفرادی توسط یکی دیگر از عوامل غائله به واحدهای عمل کننده با مضمون “خدا قوت برادر، امروز ترکاندید. از زحمات شما برادران بزرگوار متشکریم اجرکم عندالله…”

و: خطا و تقصیرات دستگاه‌های مسئول در استان قم

همانطور که ذکر شد در گزارش مفصل هیئت، به جزئیات قصورها و تقصیرهای نهادهای مسئول پرداخته شده است. و در اینجا به چند نکته با هدف رعایت مصالح کشور پرداخته می‌شود:

الف: استانداری به عنوان رئیس شورای تامین استان قم و عوامل ذیربط

۱- بی‌توجهی به گزارشات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اداره کل اطلاعات استان قم در خصوص امکان بروز آشوب.

۲- عدم تشکیل به موقع شورای تامین استان قم به منظور کنترل آشوب سازماندهی شده.

۳- عدم انعکاس واقعیت‌های صحنه قبل از ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ به مسئولین ذیربط شامل وزارت کشور، شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور.

۴- اطلاع ندادن موضوع به جناب آقای دکتر لاریجانی. علیرغم آنچه گفته شده، ما از ایشان استعلام کردیم و ایشان قاطع فرمودند هیچ کس به من چنین اطلاعی نداده است.

۵- عدم تسلط بر اوضاع عمومی سخنرانی‌های در مساجد شهر به طوری که هر سخنران آزاد است هرگونه صحبتی را در مجارلس عمومی اعلام نماید و هیچ یک از نهادهای نظارتی و امنیتی در این زمینه تذکری نداده‌اند.

ب: سهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان قم

۱- عدم ارائه اطلاعات لازم در خصوص احتمال اعزام ۷۰ درصد به تهران و ۳۰ درصد در قم به هیات تحقیق مجلس شورای اسلامی.

۲- عدم کنترل رفتار بعضی مدیران مقصر

۳- ضعف در حلقه ۲ حفاظتی که باعث شکستته شدن این حلقه و هجوم افراد عملیاتی و آشوبگر به سمت تریبون گریده است.

۴- عدم انتقال برآورد اطلاعاتی تهیه شده در قبل از مراسم به فرماندهان رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور جلوگیری از بروز حادثه.

ج: سهم اداره کل اطلاعات استان قم

۱- فقدان پیش‌بینی لازم جهت شناخت اغتشاشگران قبل از وقوع حادثه و عدم انگیزه اولیه در پیگیری موضوع.

۲- فقدان انگیزه لازم جهت برخورد با افراد ذیربط در غائله اخیر

د: سهم فرماندهی انتظامی استان قم

۱- عدم توانایی در پیش‌بینی آشوب قبل از وقوع آن.

۲- عدم تسلط در شناسایی سه نفری که در حلقه سوم در مقابل درب شماره ۸ ایستاده بودند و مردم را به جای درب شبستان به سمت درب آستانه راهنمایی می‌کردند.

۳- شناسایی نکردن عوامل انحرافی که با در دست داشتن عکس‌های آقای دکتر احمدی‌نژاد و تابلوهای بهار در مسیر حرکت دکتر لاریجانی به ایشان تعدی کردند.

در پایان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اذعان می‌دارد: با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری بر اینکه “من با اقدامی که در قم صورت گرفت مخالفم من با اقدامی که در حرم امام صورت گرفت مخالفم. بارها به مسئولین جهت جلوگیری از این وقایع تذکر داده ام” و تاکید مراجع عظام مبنی بر پیشگری از از تکرار اقدامات خودسرانه‌ و برخورد قانونی با عوامل و مسببین غائله ۲۲ بهمن ۱۳۹۱، ضرورت دارد تا مسئولان امنیتی، انتظامی، نظامی و قضائی برنامه‌ریزی جامع و اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند.

در پایان بیاناتی از مراجع عظام به محضر عزیزان ارائه می‌کنم که برخی از آنها هم شاهد بوده‌اند و هم در جریان کار قرار گرفته‌اند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: من اولین کسی بودم که در این مسئله خط‌شکنی کردم، بلافاصله بعد از قضیه گفتم و معتقد بودم ممکن است برایم هزینه هم داشته باشد و هزینه‌اش را می‌پردازم. پشت صحنه این افراد، افراد مرموز و مشکوک و گاهی هم مفسدی هستند ولی می‌آیند از احساسات این جوانان انقلابی و ساده را تحریک می‌کنند و به مقصودشان می‌رسند. من به استاندار و اطلاعات قم گفتم که اگر شما ۲۰ نفر را آنجا گذاشته بودید، وقتی اینها بلند شدند ابتدا ۴ یا ۵ نفر بودند می‌گفتید بنشینید و اینها را از مجلس بیرون می‌بردید این اتفاق نمی‌افتاد. عده‌ای هستند که تفکرشان این است که اسلام آن است که من می‌دانم، انقلاب آن است که من می‌دانم و هر کس بر خلاف این که من می‌دانم، حرکت کند، مستحق اهانت و مجازات است، خودمحورند. ما اینها را در قم می‌شناسیم. اینها روزنامه‌ای هم دارند و به هر کس که دلشان بخواهد حمله می‌کنند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی: شما کارتان بسیار خوب است. ما باید همیشه به دنبال ریشه‌ها برویم و از ریشه باید جلوگیری و اقدام کنیم. تا ریشه‌یابی نکنیم، قضیه تکرار خواهد شد. اما اگر ریشه‌یابی شود و ریشه را خشک کنیم، دیگر قضایا تکرار نخواهد شد. جماعت این عده کم است اما گاهی یک نفر یک سنگ در چاه می‌اندازد که همه را به دردسر می‌اندازد، بله تعداد این افراد کم است ولی فکرهای کج و بدفهمی و فکر همه ابعاد را نکردند و خودخواهی است اگر محرکی نداشته باشند. اگر محرکی از بیرون داشته باشند که حسابش فرق می‌کند.

حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری: واقعا قصه پرغصه‌ای بود این داستان. در این فاصله زمانی آن هم در قم، جایی که چشم همه مردم در داخل و خارج، موافقان و مخالفان به قم دوخته شده، قم خاستگاه انقلاب اسلامی است و نظیر این حادثه که دو نوبت قبل هم پیش آمد، که همان موقع هم یکسری اقدامات و پیگیری نسبت به آن شد اما از این که مجدداً تکرار شد، نشان دهنده این است که خلاصه آن اقدام لازمی که همه‌جانبه باشد و یک‌بار برای همیشه باشد، نبود.

آیت‌الله فاصل لنکرانی: در همان‌جا گفتند که عده‌ای در شبستان می‌روند و شبستان تقریبا پر بود. این خیلی واضح است که اینها راهپیمایی هم نیامده‌اند و قبل از آن آمدند آنجا نشستند. این طور نبود که مردم این کار را کرده باشند. اخوی من که قبل از آن بر سر قبر پدر رفته بود، از من پرسید چطور اینها قبل از راهپیمایی آنجا نشسته بودند که شما باید به نتیجه برسید و نتیجه را اعلام کنید که اینها چه کسانی هستند.

حضرت آیت‌الله امینی:‌ اینها یک گروه خلق‌الساعه نیستند، اینها گروهی هستند که سال‌ها تشکیل شده ‌اند و در جاهای مختلف حضور پیدا می‌کنند. حالا که مقام معظم رهبری هم تاکید داشتند که تاکید بسیار بجایی نیز بود، امیدوارم تحقیقات خوبی را ارائه دهید. با این کار رهبری را شاد می‌کنید ومن بارها عرض کردم که رهبری مظلوم است. شما با این کار هم مردم، هم حوزه علمیه قم و هم انقلابیون و هم رهبری را شاد می‌کنید.

منبع:پانا

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۲
کد خبر : 47226
بازدیدها: 152

پاسخی بگذارید »