سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گزارش جدید آمانو درباره ایران منتشر شد/سلطانیه: هیچ انحرافی در گزارش نیامده است

danesheroz اسفند ۴, ۱۳۹۱ ۰

گزارش ˝یوکیو آمانو˝ مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران در ۱۲ صفحه پنج شنبه شب در اختیار ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس قرار گرفت

این گزارش آمانو هم همچون روال گزارش های پیشین وی درباره موضوع فعالیت های هسته ای ایران دو پهلو ارایه شده است.

“علی اصغر سلطانیه” نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، لحظاتی پس از ارائه گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران، اعلام کرد: مهم ترین پیام این گزارش این است که پس از ۱۰ سال بازرسی مستمر، هیچ شواهدی از انحراف مواد و فعالیت های هسته ای ایران مشاهده نشده است.

سلطانیه در گفت وگو با صداوسیما، افزود: پیام دیگر این گزارش این است که غنی سازی بدون هیچ مشکلی، با نظارت کامل آژانس برای اهداف صلح آمیز ادامه دارد.

سلطانیه گفت: براساس این گزارش غنی سازی تا ۲۰درصد فقط برای سوخت راکتور تحقیقاتی تهران برای تولید رادیو داروهای بیمارستان ها بوده است و برای اهداف صلح آمیز است.

نماینده کشورمان در آژانس افزود: در این گزارش با اشاره به مذاکرات ایران و آژانس برای ابهام زدایی تاکید شده آژانس همچنان متعهد به ادامه گفت وگو با ایران است.

سلطانیه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز همچنان متعهد به گفتگو با آژانس برای حل و فصل موضوعات باقی مانده است، اما موفقیت این موضوع نیازمند فضای آرام و بدون جنجال تبلیغاتی و سیاسی است.

گزارش مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران پنجشنبه شب در اختیار کشورهای عضو آژانس قرار گرفت.

براساس روال کار آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش مدیرکل ۱۰روز تا یک هفته پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آماده و برای مطالعه در اختیار کشورهای عضو آژانس قرار می گیرد.

نشست آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارم مارس (۱۴ اسفند) در مقر آژانس در وین برگزار خواهد شد.

آخرین دور مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش در تهران برگزار شد.

ایران و آژانس اکنون بیش از یک سال است که درباره تدوین مدالیته ای که روشن کند تهران چگونه به پرسش های آژانس درباره موضوع PMD (ابعاد احتمالی نظامی ) پاسخ دهد، در حال مذاکره هستند.

جمهوری اسلامی ایران، مدالیته ۲۰۰۷ را الگوی خوبی برای تدوین مدالیته جدید می داند.

طبق مدالیته یا برنامه عمل سال ۲۰۰۷ یا همان سند/INFCIRC 711- 5 شش مساله باقیمانده ـآزمایشات پلوتونیومـ- ـسانتریفیوژهای پی یک و پی
دومنشاء آلودگی، سند اورانیوم فلزی، پلونیوم ۱۱۰ و معدن گچین در سال ۲۰۰۸ حل و فصل شد و مدیرکل قبلی آن را به شورای حکام گزارش کرد.

پیشنهاد تدوین مدالیته جدید برای نخستین بار توسط علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران مطرح شد.

صالحی تیرماه ۱۳۹۰ در سفر به وین در دیدار با یوکیا آمانو پیشنهاد کرد که اگر آژانس مدالیته اوت ۲۰۰۷ را کامل اعلام کند، آنگاه ایران آماده خواهد بود وارد مذاکره برای تدوین مدالیته جدیدی درباره مطالعات ادعایی شود.

هرچند آمانو مدالیته ۲۰۰۷ را کامل اعلام نکرد، ولی جمهوری اسلامی ایران برای نشان دادن حسن نیت خود وارد مذاکراتی شد که هدف آن دستیابی به مدالیته جدید بود.

آمانو در این گزارش جدید خود آورده است: ” ایران در نامه ای به تاریخ ۲۳ ژانویه ۲۰۱۳ به آژانس اطلاع داد که سانتریفیوژهای IR-2m در یکی از واحدهای سالن تولید A استفاده خواهد شد. به درخواست آژانس، ایران در نامه مورخ ۶ فوریه ۲۰۱۳ اطلاعات اضافی و سایر اطلاعات فنی مرتبط در مورد آبشارهای سانتریفیوژ طراحی شده در این واحد ارائه کرد. در ۶ فوریه ۲۰۱۳ آژانس مشاهده کرد که ایران نصب سانتریفیوژهای IR-2m و غلاف های سانتریفیوژ خالی را آغاز کرده است. این برای اولین بار است که سانتریفیوژهایی پیشرفته تر از سانتریفیوژهای IR-1 در کارخانه غنی سازی سوخت نصب شده اند.”

در بخش خلاصه این گزارش آمده است: “در حالی که آژانس به فعالیت های راستی آزمایی در خصوص عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده در تاسیسات هسته‌ای و مکان های خارج از تاسیسات هسته ای اعلام شده از سوی ایران که تحت توافق نامه پادمان هستند، ادامه می دهد، از آن جا که ایران همکاری لازم را از جمله در مورد اجرای پروتکل الحاقی، به عمل نمی آورد، آژانس قادر نیست درخصوص عدم فعالیت ها و مواد هسته ای اعلام نشده اطمینان موثقی ارائه دهد و بنابراین نمی تواند نتیجه گیری کند که تمامی مواد هسته ای در ایران برای فعالیت های صلح آمیز هستند.”

مدیرکل آژانس در این گزارش ادامه می دهد:” ایران برای اولین بار نصب سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری از نوع (IR-2m) را در FEP آغاز کرده است.”

در ادامه این گزارش آمانو اعلام کرده است: “بر خلاف قطعنامه های نوامبر ۲۰۱۱ و سپتامبر ۲۰۱۲ و با وجود گفت وگوی فشرده بین آژانس و ایران در طول ۹ دور گفت وگو از ژانویه ۲۰۱۲ تاکنون، توافق روی رویکرد ساختاری میسر نشده است. مدیر کل قادر به گزارش هیچ گونه پیشرفتی در شفاف سازی موضوعات باقی مانده از جمله موضوعات مربوط به ابعاد محتمل نظامی برنامه هسته ای ایران نیست.”

آمانو گزارش داده است: “مایه نگرانی است که فعالیت های گسترده و مهم انجام شده از فوریه ۲۰۱۲ تا کنون در مکان واقع شده در سایت پارچین که آژانس خواستار دسترسی به آن شده است، توانایی آژانس جهت راستی آزمایی را به شدت کاهش داده است. آژانس درخواست خود را تکرار می کند مبنی بر این که ایران بدون تاخیر بیشتر دسترسی به این مکان و پاسخ های محتوایی به سوالات ریز آژانس در خصوص سایت پارچین و کارشناس خارجی را فراهم کند.”

در ادامه این گزارش آمده است:” با توجه به ماهیت و میزان اطلاعات معتبر موجود، از نظر آژانس همچنان برای ایران ضروری است که بدون تاخیر بیشتر وارد تعامل با آژانس در مورد محتوای نگرانی های آژانس شود. در فقدان چنین تعاملی، آژانس قادر نخواهد بود نگرانی های مربوط به موضوعات مرتبط با برنامه هسته ای ایران از جمله موضوعاتی که نیاز به شفاف سازی دارند تا وجود ابعاد محتمل نظامی برنامه هسته ای ایران را منتفی سازند، حل و فصل کند.”

این گزارش می افزاید:” مدیرکل همانگونه که در قطعنامه های الزام آور شورای حکام و شورای امنیت درخواست شده، همچنان اصرار دارد که ایران قدم هایی به سمت اجرای کامل موافقتنامه پادمان و سایر تعهداتش بردارد و از ایران مصرانه می خواهد وارد تعامل با آژانس جهت نیل به نتایج ملموس در مورد حل و فصل موضوعات محتوایی باقی مانده شود. “

همچنین مدیرکل آژانس اظهار کرد که ” آژانس و مقامات ایران بعد از گزارش نوامبر ۲۰۱۲ مدیرکل سه دور مذاکرات دیگر در تهران در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۲، ۱۶ و ۱۷ ژانویه ۲۰۱۳ و ۱۳ فوریه ۲۰۱۳ با هدف نهایی کردن سند رویکرد ساختاری برگزار کردند. با وجود این که تعهد دبیرخانه برای گفت وگوهای مستمر، پابرجا است، امکان رسیدن به توافق با ایران در خصوص رویکرد ساختاری یا شروع کار اساسی در خصوص مسائل باقیمانده شامل آنهایی که مرتبط با ابعاد احتمالی نظامی در برنامه هسته ای ایران نبوده است.”

جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۳
کد خبر : 7588
بازدیدها: 135

پاسخی بگذارید »