یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کیهان بچه ها ۵۸ ساله شد

danesheroz دی ۹, ۱۳۹۲ ۰
کیهان بچه ها ۵۸ ساله شد

دانش روز : کیهان بچه ها نشریه تخصصی حوزه کودک و نوجوان که دی ماه ۱۳۳۵ اولین شماره آن چاپ شد، تاکنون بدون توقف همه هفته روی پیشخوان دکه های مطبوعاتی قرار گرفته است

به گزارش دانش روز ، دست اندرکاران کیهان بچه ها اکنون در حالی ۵۸ سالگی نشریه خود را جشن می گیرند که شمارگان دو هزار و ۸۵۵ آن در دی ماه امسال منتشر شده است.

این مجله در کنار صدها تصویر ریز و درشت زندگی در گوشه ذهن ایرانیان جای گرفته و بسیاری افراد از مطالب آن خاطره های به یاد ماندنی دارند.

قصه ها، داستانها، تصاویر و نقاشی های جالب تا معما، جدول، کاریکاتور و داستانهای مصور خاطره انگیز هر کدام کودکان و نوجوانان سالهای دور را به مشتریان پر و پا قرص کیهان بچه ها تبدیل کرده بود و اکنون نیز فرزندان، نوه ها و نتیجه های همان نسل مشتاق مطالعه این نشریه هستند.

رسول فلاح پور سردبیر کیهان بچه ها به مناسبت سالگرد انتشار این نشریه در گفت و گو با گزارشگر ایرنا فیلم در باره فراز و نشیب های نزدیک به شش دهه فعالیت مطبوعاتی در حوزه کودک و نوجوان گفت: مطالب کیهان بچه های قدیم بیشتر ترجمه بود با تصویرهای خارجی، حتی قبل از انقلاب نویسنده و شاعر آنچنانی نداشتیم ولی الان رقابت های بسیاری بین داستان نویسان، تصویرگرها، نقاشها و شاعران وجود دارد.

وی با اشاره به تغییر و تحول در نوع مطالب و ظاهر نشریه در سالهای طولانی گذشته، بیان کرد: نخستین شماره کیهان بچه ها با جلد و پشت جلد رنگی منتشر شد؛ اما آخرین شماره این مجله که به ۵۸ سالگی خودش پرداخته در ۶۸ صفحه به صورت تمام رنگی چاپ و منتشر شده است.

فلاح پور که خود در طراحی جدول نیز تخصص دارد و از دهه ۶۰ با کیهان بچه ها همکاری می کند، گفت: آن زمان که کار را شروع کردم مانند الان نبود و طراح جدول ها یکی دو نفر انگشت شمار بودند.

وی ادامه داد: شاید یکسال طول نکشید که به طراح جدول و سرگرمی تمامی نشریات کودکان و نوجوانان کشور تبدیل شدم.

سردبیر کیهان بچه ها با بیان اینکه کار برای کودک سخت تر از بزرگسالان است، اظهار کرد: در حوزه کودک هر حرفی بزنید یا بنویسید در وجود کودک حک می شود.

با این نشانی گوشه ای از خاطرات قدیمی با کیهان بچه ها را می توان مرور کرد.

http://film.irna.ir/NSite/FullStory/News/?Id=8881591

دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۹
کد خبر : 83629
بازدیدها: 291

پاسخی بگذارید »