شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کودکان هم فشار خون می‌گیرند/ بیماری کلیه شایع‌ترین علت

atena92 اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۲ ۰
کودکان هم فشار خون می‌گیرند/ بیماری کلیه شایع‌ترین علت

کودکان به دلیل مشکلات قلبی، اختلالات غدد، مصرف برخی داروها، چاقی و دیابت به فشار خون مبتلا می‌شوند

در برخی موارد برای فشار خون بالا در کودکان علت زمینه‌ای خاصی مشخص نمی‌شود که در این صورت به آن فشار خون بالای اولیه گفته می‌شود. اضافه وزن و چاقی در کودکان معمولا در فشار خون بالای اولیه وجود دارد.

در میان نوجوانان تعداد بیمارانی که به فشار خون اولیه مبتلا هستند بیشتر است اما در کودکان زیر ۱۰ سال یعنی قبل از بلوغ بیماری فشار خون بالا ناشی از یک دلیل اساسی و زمینه‌ای دیگر است به همین دلیل به آن فشار خون ثانویه می‌گویند. کودکان چاق مبتلا به فشار خون بالا با خطر بیماری‌های قلبی در بزرگسالی مواجه هستند.

بنابراین احتمال وجود علل ثانویه برای فشار خون بالا در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است و بیماری کلیه شایع‌ترین علت آن محسوب می‌شود.

از عوامل دیگری که می‌توان در ابتلای کودکان به فشار خون بالا اشاره کرد مشکلات قلبی، اختلالات غدد داخلی، اختلالات روماتولوژی (بیماری‌های استخوانی و مفصلی) و مصرف برخی داروها اشاره کرد.

کودکان مبتلا به فشار خون بالا همچنین باید از نظر سایر عوامل خطر بیماری قلبی و عروقی شامل دیابت و چربی خون بالا غربالگری شوند و با انجام معاینات قلبی و شبکیه چشم مورد ارزیابی آسیب اجتماعی اعضای دیگر بدن قرار گیرند.

سابقه خانوادگی فشار خون بالا و بیماری قلبی و عروقی همچنین سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری جزء عوامل خطر محسوب می‌شوند و در مقابل خطر فشار خون بالا در کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده‌اند کمتر است.

بیماری فشار خون بالا در کودکان بدون علامت است و یا ممکن است علائمی مانند اختلالات خواب داشته باشد و یا اگر از نوع ثانویه باشد به دلیل بیماری‌های کلیوی به ویژه عفونت ادراری خود را نشان دهد بنابراین توصیه می‌شود بدون تجویز پزشک و خودسرانه به کودکان دارو داده نشود و فشار خون در تمام کودکان بالای ۳ سال اندازه‌گیری شود.

پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۲:۴۸
کد خبر : 16175
بازدیدها: 250

پاسخی بگذارید »