چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کودکان معصوم چشم انتظار جیب بی‌ اعتبار بهزیستی

danesheroz1 شهریور ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
کودکان معصوم چشم انتظار جیب بی‌ اعتبار بهزیستی

دانش روز: موضوع “کودکان کار”، اگرچه مسئله اجتماعی تلخی است و همواره نیز به آن پرداخته شده است، اما همچنان این موضوع از تیتر اخبار حذف نمی شود و اقداماتی نیز که تاکنون برای کاهش این آسیب اجتماعی انجام شده است چندان نتیجه بخش نبوده است؛ در آخرین گردهمایی مسئولان بهزیستی چند استان کشور در کرج آنچه بیش از هر امر دیگری در گفته های این افراد موج می زد کمبود اعتبار تخصیصی در این بخش است

به گزارش دانش روز،  در گذر از هر چهار راه و خیابان اصلی حتما با کودکانی از سنین مختلف مواجه شده اید که به کارهایی از قبیل گل فروشی، اسپند دود کنی، پاک کردن ماشین ها و غیره مشغولند. با خود اندیشیده اید که چرا این کودکان به جای اینکه بر سر کلاس درس باشند در خیابان ها به سر می برند؟ در گوشه ذهن خیلی از رهگذران شاید این سوال نقش بسته باشد که حقوق این کودکان در کجای این روزگار گم شده که در سنین پایین با زدودن غبار از روی شیشه ماشین ها به دنبال آرزوهای قد و نیم قد خود هستند.

جوامع در گذر از مراحل گوناگون همیشه دستخوش اتفاقاتی هستند که خیلی هم خوشایند نیست وقتی یک جامعه از مرحله سنتی، پای به مرحله صنعتی و مدرنیته می گذارد معضلاتی به وقوع می پیوندد که ناشی از این گذر است و این در حالی است که بعضی از جوامع در حال گذر از مرحله صنعتی به فرا صنعتی هستند.

از پسماندهای زندگی در جوامع مدرن می توان به کودکان کار و خیابان و همچنین کودکانی اشاره کرد که در بهزیستی و شیرخوارگاهها زندگی می کنند.

این پدیده در کلانشهر ها به وضوح دیده می شود و ما با پاک کردن صورت مسئله نه تنها مشکل را حل نخواهیم کرد بلکه به آن دامن خواهیم زد این مشکل یک واقعیت انکار ناپذیر جامعه کنونی کرج است که با دستور العمل های کارشناسی شده باید این مشکل را ریشه یابی کرد.

در پنجمین کمیته تخصصی مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده وابسته به بهزیستی از صبح تا شامگاه چهارشنبه، این مسائل و مشکلات مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که مدیر کل بهزیستی استان البرز و همچنین مدیر کل فرهنگی و اجتماعی استانداری و کارشناسان مربوط به حوزه کودکان کار و خیابان از استان های خوزستان، چهارمحال بختیاری، همدان و تهران شرکت داشتند موضوع های مربوط به این معضل اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

مرتضی مکاریان  با اشاره به اینکه این معضل توسط اداره کل بهزیستی به تنهایی قابل حل نیست افزود: برای مقابله با این پدیده باید دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی با هم تعامل گسترده ای داشته باشند.

وی در ادامه یادآور شد: طبق مصوبه هیئت وزیران در خصوص ساماندهی کودکان خیابانی که در تاریخ ۸۳.۰۵.۰۴ به تصویب رسید تمامی نهادها و دستگاه های اجرایی دولتی و غیر دولتی موظف شدند که با هم همکاری های لازم را داشته باشند.

مکاریان اظهار داشت: کمیته ساماندهی کودکان خیابانی از اردیبهشت ماه سال جاری تشکیل شد و این طرح در استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، تهران و همدان در حال اجرا است.

وی در ادامه با اشاره به ظرافت های به کار رفته در این طرح گفت: همکاران ما در این بخش ظریف کاری هایی به خرج دادند که جای تقدیر دارد اولین ظریف کاری این بود که کلمه کودکان خیابانی را از متن و حاشیه این طرح حذف کردند که بار منفی قضیه را کم تر کرد.

مدیر کل اداره بهزیستی البرز خاطر نشان کرد: در این طرح با ورود مراکز غیر دولتی افراد علاقه مند وارد عمل شده و به فعالیت پرداختند که ما سعی کردیم که مراکز را خانواده محور کنیم.

وی گفت: یکی دیگر از موضوع های مورد بررسی در این طرح، بحث توانمند سازی چند بعدی، آموزش مهارت های زندگی، بهداشت و درمان، حمایت ها و بازپروری های روانی این مددجویان و خدمات روانشناختی و حقوقی و کمک به اشتغالشان است.

مکاریان افزود: وزارت تعاون برای این طرح دو نوع سهمیه را در نظر گرفته است نخست سهمیه اعتباری و در ادامه سهمیه تعداد نفرات است و در حال حاضر در مراکز حمایتی آموزشی کودکان، بیش از ۳۰ نفر تحت پوشش هستند که این امر باعث می شود که مسئولان در وزارت تعاون اعتبارات بیشتری برای استان نو پای البرز در نظر بگیرند.

وی در ادامه اظهار داشت: از آمار کودکان کار و خیابان اطلاعات درستی در دست نیست، و وقتی طرح ضربتی جمع آوری  این کودکان در سطح شهر تهران شروع می شود این کودکان به کرج سرازیر می شوند و این کار باعث می شود که آمار درستی منتشر نشود.

وجود زندان ها در کرج بر معضلات دامن زده است

مکاریان خاطرنشان کرد: وجود ۴ زندان بزرگ در کرج به مشکلات و معضلات اضافه نموده است و این  خود دلیلی روشن بر وجود کودکان کار و خیابان است با وجود این زندان ها ما در حاشیه شهرها سکونتگاه های غیر رسمی را داریم که کودکان در فقر اقتصادی و فرهنگی به سر می برند.

در همین خصوص در ادامه نشست مدیر کل فرهنگی و اجتماعی استانداری البرز افزود: بحث کودکان کار موضوع بسیار مهمی است و می توان گفت کودکان سالم محور توسعه و ترقی یک جامعه محسوب میشوند.

حمیدرضا عسگری در همین راستا تاکید کرد: اگر فرایند تربیتی دارای روش های کارشناسانه باشد می توان امیدوار بود که جامعه به سمت شکوفایی پیش خواهد رفت و اگر چنین نشود در میان مدت شاهد عوارض و تبعات منفی خواهیم بود.

عسگری در ادامه اظهار داشت: در جامعه ما چنین اتفاقی افتاده و باید با بررسی های علمی از عواقب بیشتر آن جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: ظالمانه ترین رفتار این است که کودک را با همه لطافت و شکنندگی روحی که دارد در یک فرایند اقتصادی قرار بدهیم، متاسفانه در استان البرز ما شاهد رنگین کمانی از اقوام مختلف و خرده فرهنگها هستیم که میزان آسیب پذیری را در حوزه های مختلف به طبع بیشتر خواهد کرد.

پرداخت بیشترین هزینه اجتماعی زندان ها توسط استان البرز

عسگری یادآور شد: وجود زندان ها در استان البرز ما را با این واقعیت تلخ رو به رو می کند که در حال حاضر بیشترین هزینه های اجتماعی این زندان ها را استان البرز می پردازد و این در صورتی است که شمار زیادی از این زندانیان البرزی نیستند.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی استانداری البرز در ادامه گفت: قرار است که در یک بازده زمانی مشخص این زندان ها از استان بیرون برده شوند ولی تاثیر منفی خودشان را با به وجود آمدن مناطق حاشیه ای و سکونتگاههای غیررسمی مانند سهرابیه، ملک آباد و مهدی آباد بر پیکره استان نهاده اند.

وی افزود: اکثر خانواده های مستقر در این مناطق دارای آسیب های جدی در حوزه فرهنگی و اقتصادی هستند و ۹۰ درصد کودکان کار و خیابان در این مناطق زندگی می کنند و مسائل فرهنگی و اقتصادی در این مناطق به هم گره خورده است و مدیریت این بخش را دچار مشکل کرده است.

البرز معادل جمعیت پنج استان را در خود جای داده است

عسگری با اشاره به کودکانی که در این مناطق زندگی می کنند گفت: این کودکان هم دچار فقر فرهنگی و هم دچار فقر اقتصادی شدیدی هستند و اگر اجماعی صورت نپذیرد و ما به صورت یک پارچه عمل نکنیم و در بخش های مختلف دست به دست هم ندهند کاری از پیش نخواهد رفت.

وی گفت: متاسفانه وقتی می خواهند به استان البرز بودجه اختصاص دهند به جفرافیای طبیعی بیش از جغرافیای انسانی توجه  می کنند، در صورتی که این استان، جغرافیای انسانی ویِژه ای دارد و معادل جمعیت ۵ استان را در دل خود جا داده است و جا دارد برای تخصیص اعتبار به این ویژگی ها بیشتر توجه شود.

در ادامه این نشست استان های شرکت کننده در این طرح به ارائه گزارش عملکرد خود پرداختند در ابتدا کارشناس مربوطه از استان چهار محال بختیاری به ارائه گزارش عملکرد استان خود پرداخت.

فرزانه حیدری با بیان این مطلب افزود: برای اینکه این طرح را بتوانیم به خوبی در سطح استان ارائه کنیم جلساتی با موسسات غیر دولتی و همچنین موسسات خیریه ترتیب دادیم.

حیدری در ادامه گفت: با شناسایی کودکان کار در سطح استان و تماس با خانواده های آنها توانستیم برای خانواده ها پرونده تشکیل دهیم در همین راستا طرح را به کلنیک آریانا که جزو موسسات غیر دولتی است واگذار کردیم.

نبود مسکن و بیمه درمانی عمده ترین مشکلات خانواده ها

کارشناس بهزیستی استان چهارمحال بختیاری در ادامه تاکید کرد: تعداد ۵۵ خانواده در این طرح شناسایی شد که عمده مشکلاتشان نداشتن مسکن بود تعداد ۲۲ خانواده فاقد مسکن بودند، تعداد ۲۳ خانواده در منزل بستگان خود زندگی می کردند و تعداد ۱۵ خانواده مسکن داشتند ولی از امکانات اولیه که همانا وضعیت مطلوب بهداشتی بود بی بهره بودند.

حیدری اظهار داشت: طبق تفاهم نامه ای که بین سازمان بهزیستی و سازمان فنی و حرفه ای منعقد شد، سازمان فنی و حرفه ای موظف شد که به کودکان این خانواده ها آموزش رایگان بدهد.

وی خاطرنشان کرد: از کودکان شناسایی شده حمایت های لازم برای ادامه تحصیل خواهد شد و در این طرح برنامه ریزی شده است خانواده ها را با پیامد های ناگوار کار کودکان در خیابان آشنا کنیم.

حیدری یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات این خانواده ها نداشتن بیمه تامیین اجتماعی است که در این طرح برنامه ریزی شده است که دفترچه های درمانی صادر شود تا بتوانند از خدمات رایگان درمانی استفاده کنند.

وی همچنین با اشاره به نداشتن شغل مناسب والدین این کودکان گفت: با توجه به بالا بودن هزینه های زندگی اکثر والدین این خانواده ها شغل مناسب برای تامین هزینه های زندگی خود  را ندارند و این بزرگترین مشکل برای رسیدن به یک زندگی مطلوب است.

عذر خبرنگاران خواسته شد

در ادامه نشست نوبت به ارائه گزارش کارشناس استان خوزستان رسید که مسئولین اجرایی پنجمین نشست حمایت از کودکان کار که توسط اداره بهزیستی استان البرز برگزار شد، عذر خبرنگاران را خواستند و اعلام کردند که خبرنگاران باید جلسه را ترک کنند دلیل این موضوع را پیگیر شدیم مسئولان در جواب گفتند که ارائه گزارش عملکرد استان ها باید در جلسه ای خصوصی برگزار شود، ولی نکته جالب در اینجاست که بعد از ارائه گزارش کارشناس استان چهارمحال و بختیاری این نکته به یاد مسئولان برگزاری نشست افتاد.

…………………….

گزارش و عکس: ساره نوری

جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۱
کد خبر : 57771
بازدیدها: 263

پاسخی بگذارید »