شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کودکان را در نمایش‌ های مذهبی بازی دهیم

danesheroz1 آبان ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
کودکان را در نمایش‌ های مذهبی بازی دهیم

دانش روز: شهرام کرمی کارگردان تئاتر و مدیر تالار هنر با اشاره به اینکه مفاهیم دینی و نمایش های آیینی و مذهبی باید به شیوه پداگوژیک برای مخاطبان کودک و نوجوان تصویر شود بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های کودکان در نمایش‌های مذهبی تاکید کرد

 به گزارش دانش روز، شهرام کرمی کارگردان تئاتر و مدیر تالار هنر درباره چگونگی جذب مخاطبان کودک و نوجوان به آیین‌ها و نمایش‌های مذهبی در ایام محرم گفت: نباید فراموش کنیم که مفاهیم دینی را باید به شکل منطقی و نمایشی به مخاطب انتقال دهیم اما متاسفانه بسیاری از آثاری که در این زمینه تولید می‌شوند شکل سفارشی و شعاری به خود گرفته‌اند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به کمبود بهره‌گیری از خلاقیت در اجرای آثار مذهبی عنوان کرد: در حوزه تئاتر کودک و نوجوان می‌توان با خلاقیت و نوآوری بیشتری نمایش‌های دینی و مذهبی را به مخاطب کم سن و سال نشان داد. باید انگیزه دو چندانی در کودکان و نوجوانان برای دیدن این نوع نمایش‌ها ایجاد کرد و با شیوه‌های نوین نمایشی قصه‌های قرآنی و مذهبی و حتی ماجرای قیام عاشورا را به مخاطب انتقال داد.

وی یادآور شد: نمایش این خاصیت را دارد که مخاطبانش را به آگاهی برساند بنابراین مفاهیم دینی باید با خلاقیتی بسیار بیشتر از نمایش بزرگسال و همراه با ریزه کاری‌های جذاب به مخاطب کودک و نوجوان عرضه شود تا تماشاگر با این آثار همراه شده و علاقمند به دیدنشان شود.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی شهرداری تهران با اشاره به لزوم تلاش برای جذاب کردن نمایش های مذهبی برای مخاطب کم سن و سال تصریح کرد: نمایش مذهبی ویژه مخاطب بزرگسال سال‌هاست که در ایران اجرا می‌شود و برای تماشاگران هم جذابیت ویژه ای دارد. این نوع نمایش ها پر است از روضه‌خوانی و مداحی و شیوه‌هایی که تماشاگران مردمی دوست دارند ولی در حوزه تئاتر کودک و نوجوان ما دیگر نمی توانیم از این شیوه ها استفاده کنیم بلکه باید بر اساس شیوه های تئاتر پداگوژیک این مفاهیم را به شکل آموزشی به مخاطب کم سن و سال انتقال دهیم.

کارگردان نمایش “پوتین های عمو بابا” متذکر شد: متاسفانه در زمینه اجرای آثار نمایشی مذهبی- آیینی برای مخاطب کودک و نوجوان فقیر هستیم و تا به حال همیشه فصلی عمل کرده ایم به همین دلیل هم کارهایمان مقطعی است.

وی در پایان صحبتهایش درباره علاقمند بودن کودکان به نمادها و المان های مذهبی گفت: باید به ویژگی های این نوع آثار توجه کنیم و کارهایی متناسب با این ایام در طول سال هم اجرا شود. به این شکل می توانیم در انتقال درست مفاهیم آیینی و دینی به کودکان و نوجوانان درست عمل کنیم. بدون شک با حضور خود کودکان در این نمایش‌ها و مراسم های مذهبی و توجه به علاقمندی آنها به برخی از المان ها مثل طبل و زنجیر می توانیم هم به لحاظ کیفی و هم از نظر علاقمند کردن مخاطبان به نتیجه مثبتی دست یابیم.

منبع: مهر

 

پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۵
کد خبر : 72574
بازدیدها: 307

پاسخی بگذارید »