جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کودکان آمریکایی قربانی نفوذ تولیدکنندگان سلاح

danesheroz آذر ۲۵, ۱۳۹۱ ۰

پس از تیراندازی روز گذشته در مدرسه ای در آمریکا، درخواستهایی برای تشدید قوانین مربوط به فروش سلاح در امریکا مطرح شده و این در حالی است که با توجه به اختلاف قوانین حاکم بر فروش اسلحه در ایالت های مختلف، دولت فدرال نمی تواند دخالت قابل توجهی در این زمینه اعمال کند. پس از [&hellip

پس از تیراندازی روز گذشته در مدرسه ای در آمریکا، درخواستهایی برای تشدید قوانین مربوط به فروش سلاح در امریکا مطرح شده و این در حالی است که با توجه به اختلاف قوانین حاکم بر فروش اسلحه در ایالت های مختلف، دولت فدرال نمی تواند دخالت قابل توجهی در این زمینه اعمال کند.

پس از تیراندازی روز گذشته در ایالت کانکتیکات که به کشته و مجروح شدن ده ها دانش آموز آمریکایی منجر شد، درخواست ها از سوی فعالان حقوقی و اجتماعی برای تشدید قوانین مربوط به فروش سلاح در امریکا بار دیگر مطرح شده و این در حالی است که با توجه به اختلاف قوانین حاکم بر فروش اسلحه در ایالت های مختلف، دولت فدرال تأثیر محدودی می تواند در این زمینه داشته باشد.

رابین توماس مدیر مرکز حقوقی مقابله با خشونت های ناشی از استفاده از سلاح گرم، در این باره می گوید: حکومت فدرال امریکا در این خصوص دست به اقدامات اندکی می زند و می توان گفت که اصلا کار مؤثری انجام نمی دهد.
در سال ۱۹۹۳ قانونی تحت نام “قانون برادلی” در کنگره تصویب شد که به موجب آن باید قبل از فروش هرگونه سلاح درباره سوابق جنایی و روحی روانی اشخاص تحقیق شود. اما ۴۰ درصد از فروش سلاح در چارچوب این قانون صورت نمی گیرد، زیرا خرید و فروش سلاح اغلب میان افراد و در پایگاه های الکترونیکی انجام می شود، در حالی که قانون برادلی فقط شامل تاجران سلاح می شود که مجوز فعالیت و محل مشخصی برای این کار در اختیار دارند و به طور کلی باید گفت پرونده قضایی افراد در نهادهای فدرال دچار نواقص متعددی است.
به عنوان مثال، گارید لاونر که در ایالت ارویزونا در ژانویه سال ۲۰۱۱، شش نفر را به قتل رساند و گابرییل گیفوردز نماینده امریکایی را نیز به شدت مجروح کرد، قبل از خرید سلاح توانسته بود گواهی عدم سوء پیشینه بگیرد.
به نوشتۀ روزنامه نیویورک تایمز، در ایالت کانیتکت واقع در شمال شرق که حادثه روز گذشته در آنجا رخ داد، حمل هرگونه سلاح تهاجمی ممنوع است و این قانون، مسلسل بوش مستر- ام۴  که پلیس یک قبضه از آن را در محل حادثه پیدا کرده بود نیز شامل می شود.
عامل این تیراندازی از دو تپانچه استفاده کرده که یکی از آنها از نوع سیگ سویر و دیگری گلوک بوده است، که خرید هر دو سلاح نیاز به دریافت مجوز دارد.

از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۴ قانون فدرال، تولید و فروش سلاح تهاجمی فردی را منع کرد، ولی کنگره این قانون را پس از آن تمدید نکرد.

حتی تعریف سلاح تهاجمی در ایالت های مختلف متفاوت است، مثلا کالیفورنیا سلاح تهاجمی را سلاحی می داند که دارای امکانات بسیار بالایی باشد. اما رابین توماس می گوید که تولید کنندگان سلاح همواره راهی برای دور زدن قانون می یابند.

سلاح های نیمه خودکار سلاح هایی هستند که در آن ها برای بیرون آوردن گلوله باید قبضۀ آتش را کشید، اما تیربارها و یا سلاحهای اتوماتیک کاملا در سطح فدرال منع شده هستند، به استثنای آن دسته از سلاح ها که  قبل از سال ۱۹۸۶ تولید شدند که خرید آنها نیز مستلزم تدابیر بسیار شدید است.

منبع: العالم
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۱ - ۱۶:۴۱
کد خبر : 1052
بازدیدها: 202

پاسخی بگذارید »