جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کوتاه قامتان تاریخ ساز

danesheroz1 اسفند ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
کوتاه قامتان تاریخ ساز

دانش روز: از شروع به کار دیدیه دشان در تیم ملی فرانسه کنتر از یکسال می گذرد و در این مدت کوتاه متیووالبوئنا توانسته موقعیتش را به عنوان بازیساز اصلی تیم تثبیت کند

به گزارش دانش روز، هافبک مارسی در بازی د.وستانه اخیر فرانسه مقابل آلمان هم یکی از بهترین ها بود و تک گل آبی ها را در شکست دو بر یک این تیم به ثمر رساند . او پیش از این هم در بازی مقابل اسپانیا و ایتالیا در خشید تا جائیکه دشان با وجود پایان محرومیت سمیر نصری و بهبود یوهان گورکف نیازی به دعوت اعتقادی به دعوت از آنها نمی بیند . دشان در حالی به والبوئنا برای این پست کلیدی اعتماد کرده که پیش از این اعتقادی به این بازیکن نداشت . او چهار سال پیش وقتی روی نیمکت مارسی جانشین اریک گرتس شد ؛ گفت که والبوئنا جزم برنامه های او نیست و می تواند از این تیم جدا شود . مهم ترین دلیل دشان که علاقه زیادی به بازیکنان فیزیکی دارد ، جثه کوچه والبوئنا بود ولی این هافبک  ۶۷ /۱ متری تصمیم گرفت بماند و برای رسیدن به ترکیب اصلی مبارزه کند . این نخستین بار نبود که والبوئنا به خاطر جثه کوچکش کنار گذاشته می شود . او وقتی برای شروع فوتبالش به آکادمی تیم شهرش بوردو رفت ، به دلیل مشابه خط خورد و مجبور شد فوتبالش را از تیم کوچک لیبورن شروع کند . پشتکار والبوئنا در مارسی سرانجام نظر دشان را تغییر داد و او به قدری موثر بود که دشان پس از رفتن به تیم ملی فرانسه هم این هافبک تکنیکی را در فهرست بازیکنان منتخبش قرار داد . به بهانه درخشش اخیر والبوئنا که این روزها یکی از بازیکنان مهم فوتبال فرانسه به شمار می رود ؛ « اکیپ » گفت و گوی مفصلی با او انجام داده است هافبک مارسی و تیم ملی فرانسه در این گفت و گو گفته : که قامت کوتاهش در دوران بازیگری اش بارها برای او درد ساز شده ؛ « وقتی تازه به مارسی آمده بودم ، این موضوع سوژه خنده بازیکنان بود . بعید می دانم هیچ بازیکن دیگری بتواند چنین و ضعیتی را تحمل کند ، ولی وقتی خودم را تثبیت کردم آنها بامن دوست شدند » اکیپ همچنین در یک گزارش تصویری ، بازیکنان مهم تاریخ فوتبال که قدشان  ۷۰ / ۱متر یا کمتر بوده را معرفی کرده مانند : مارادونا  ۶۶ /۱ متر ، لیونل مسی   ۶۹ /۱متر ، ژاوی  ۷۰/ ۱ متر و… ؛ نگاهی به این اسامی نشان می دهد که قامت کوتاه نمی تواند در فوتبال یک نقص محسوب شود و بازیکنان بزرگ زیادی با وجود قامت کوتاهشان توانسته اند در تاریخ فوتبال ماندگار شوند .

 مارادونا (  ۱/۶۶ ) :

یکی از بزرگ ترین ستارگان تارخ فوتبال است که توانست آرژانتین را با درخشش فردی اش به قهرمانی جام جهانی ۱۹۸۶ و نایب قهرمانی جام جهانی ۱۹۹۰ برساند . او با پیراهن ناپولی هم قهرمان ایتالیا شد . او تا چند ماه قبل سرمربی الوصل امارات بود .

روماریوو ( ۶۹ /۱) :

ستاره و گلزن برزیل در راه قهرمانی جام جهانی ۱۹۹۴ بود . روماریو در رده باشگاهی هم با پیراهن آیندهوون و بارسا سال ها در فوتبال اروپا درخشید . او در حال حاضر یکی از نمایندگان مجلس برزیل است .

گارینشا (  ۱/۶۹ ) :

در کنار پله در دو جام جهانی ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ به قهرمانی رسید . گارینشا به دلیل دریبل های کشنده اش به فرشته با پاهای کج شهرت داشت و حتی برخی او را بهترین دریبل زن تاریخ فوتبال می دانند . او در سال ۱۹۸۳ در ۴۹ سالگی از دنیارفت .

ژاوی ( ۱/۷۰) :

مغز متفکر بارسا و اسپانیاست و با تیم ملی کشورش به دو قهرمانی یورو ( ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ ) و جام جهانی ۲۰۱۰ رسیده . ژاوی ۳۳ ساله ۱۱۹ بازی ملی دارد و در رده باشگاهی هم با بارسا به همه افتخارات باشگاهی دست یافته است .

اینی یستا (  ۷۰ /۱) :

در این سالها زوج ژاوی در تیم اسپانیا و بارسلونا بوده و مانند هم تیمی اش ویترین کاملی از افتخارات ملی و باشگاهی دارد . اینی یستای ۲۸ ساله در سال ۲۰۱۲ شایستگی رسیدن به توپ طلا را هم داشت ولی او هم مثل ژاوی تنها به دلیل همدوره شدن با مسی فرصت رسیدن به این عنوان را از دست داده است .

والبوئنا (۶۷ / ۱) :

در سال ۲۰۰۶ به مارسی پیوست و در سال ۲۰۱۰ با این تیم به قهرمانی لیگ فرانسه رسید . والبوئنا در سال ۲۰۱۰ هم برای نخستین بار به تیم ملی فرانسه دعوت شد و ۱۹ بازی ملی دارد . اودر حال حاضر بازیساز اصلی مارسی و تیم ملی فرانسه است .

پیرلیت بارسکی ( ۶۸ /۱) :

در سه فینال جام جهانی با پیراهن آلمان به میدان رفت که پس از ناکامی در دو فینال نخست ( ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ ) سرانجام در سال ۱۹۹۰ به قهرمانی رسید. او در حال حاضر به عنوان مسئول بازیکن یابی با ولفسبورگ آلمان همکاری می کند . او دوره کوتاهی هم هدایت سایپا را در لیگ برتر ایران برعهده داشت .

روبرتو کارلوس ( ۱/۶۷  ) :

ضربه ایستگاهی اش به فرانسه در جام کنفدراسیون ها یکی از صحنه های ماندگار تاریخ فوتبال است . کارلوس پس از ناکامی در فینال جام جهانی ۱۹۹۸ برزیل ، چهار سال بعد توانست قهرمانی جهان را تجربه کند . او در حال حاضر مدیر تیم آنژی ماخاچ کالا روسیه است .

 

 

منبع: نوجوان ها

شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۷
کد خبر : 97212
بازدیدها: 339

پاسخی بگذارید »