یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کنگره آمریکا به ادامه برنامه جاسوسی رای داد

danesheroz1 مرداد ۳, ۱۳۹۲ ۰
کنگره آمریکا به ادامه برنامه جاسوسی رای داد

دانش روز: مجلس نمایندگان آمریکا با رد یک طرح جنجالی برای محدود کردن برنامه جاسوسی داخلی سازمان امنیت ملی آمریکا، به این نهاد اطلاعاتی اجازه داد که به برنامه گردآوری اطلاعات تماس تلفنی میلیون ها شهروند آمریکایی ادامه دهد

به گزارش دانش روز، مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رأی مخالف در مقابل ۲۰۵ رأی موافق با طرح محدود شدن اختیارات سازمان امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی از شهروندان این کشور مخالفت کرد.

بنا بر این رأی‌گیری، مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت نسبی، از ادامه برنامه جمع‌آوری اطلاعات تماس‌های تلفنی شهروندان توسط آژانس امنیت ملی این کشور حمایت کرده است.

روز گذشته برخی از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره، طرحی را پیشنهاد دادند که طبق آن اختیارات سازمان امنیت ملی برای جمع‌آوری اطلاعات الکترونیک و تماس‌های تلفنی افراد محدود شده و تنها زمانی اجازه داشته باشند اطلاعات تماس‌ها را جمع‌آوری کنند که بحث افراد مظنون به تروریست مطرح باشد.

روز گذشته، ۲۱۷ نماینده در مقابل ۲۰۵ نماینده، به طرحی که برای محدودکردن اختیارات NSA برای جمع‌آوری اطلاعات الکترونیک پیشنهاد شده بود، رأی منفی دادند.

«کیت الکساندر» رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا تمامی تلاش خود را به کار گرفته بود تا این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا رأی نیاورد و نشست‌های جداگانه و پشت درهای بسته با جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا برگزار کرده بود تا جلوی تصویب این متمم را بگیرد.

کاخ سفید نیز پیش از رأی‌گیری، به کنگره آمریکا درباره طرح محدود شدن اختیارات جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا هشدار داده و خواستار تصویب ‌نکردن آن شده بود.

جنجال جاسوسی از شهروندان آمریکایی بیش از یک ماه پیش، زمانی آغاز شد که «ادوارد اسنودن» مأمور سابق «سیا» و پیمانکار سازمان امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «گاردین» از برنامه جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا تحت عنوان «پریسم» پرده برداشت.

وی تأکید کرد که نهادهای امنیتی آمریکا چون «سازمان امنیت ملی آمریکا» و پلیس فدرال (اف بی آی) از تماس‌های تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان آمریکایی و شهروندان کشورهای دیگر جاسوسی می‌کنند.

این افشاگری خشم بسیاری از مقامات آمریکایی را درآورد و خواستار استرداد اسنودن به آمریکا شد اما اسنودن هم‌اکنون در ترانزیت فرودگاه مسکو به سر می‌برد و مقامات اداره مهاجرت روسیه موافقت کرده‌اند تا به او مجوز ورود به روسیه بدهند تا بتواند اقدامات دیگر برای پناهندگی در این کشور یا عزیمت به کشورهای دیگر را انجام دهد.

طرحی که در مجلس نمایندگان آمریکا رأی نیاورد، بودجه برنامه «NSA» برای گردآوری اطلاعات کلیه تماس‌های تلفنی که یک یا دو طرف آن در آمریکا باشد را قطع می‌کرد مگر آن‌که این جمع‌آوری اطلاعات، جزئی از تحقیقات به‌خصوصی می‌بود.

این طرح را «جاستین اماش»،یک نماینده جمهوری‌خواه، بعنوان متممی برای طرح بودجه دفاعی آمریکا پیشنهاد داده بود و روز چهارشنبه در جریان بحث درباره این متمم، گفت که مخالفان آن از همان ترفندهایی استفاده می‌کنند که هر حکومتی در طول تاریخ برای توجیه زیر پا گذاشتن حقوق شهروندان به کار گرفته است.

بر اساس این گزارش، علیرغم تلاش دولت آمریکا علیه این متمم، اکثر نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، یعنی ۱۱۱ نفر در مقابل ۸۳ نفر، به نفع آن رأی دادند و از جمهوری‌خواهان نیز ۹۴ نفر به نفع این متمم و ۱۳۴ نفر علیه آن رای دادند.

 افشاگری ادوارد اسنودن ، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا درباره برنامه های جاسوسی دولت آمریکا از شهروندان این کشور خشم آمریکایی ها را برانگیخته اعضای مجلس نمایندگان این کشور به ادامه برنامه جاسوسی جنجال برانگیز آژانس امنیت ملی آمریکا رای دادند.

اسنودن ۳۰ ساله که به اتهام جاسوسی و سرقت اموال دولتی درآمریکا تحت تعقیب است اکنون به روسیه فرار کرده است .

 

پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۷
کد خبر : 42323
بازدیدها: 243

پاسخی بگذارید »