چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کم‌حجم‌ترین کتاب درباره فلسفه اخلاق را بشناسید

danesheroz دی ۴, ۱۳۹۱ ۰

این کتاب را کسانی می‌توانند بخوانند که نیازهای عملی و مقتضیات زمانه آن‌ها را متوجه مسایل اخلاقی کرده است. کتاب دقیقا برای کسانی نوشته شده که از عمل به نظر روی می‌آورند. «درآمدی به فلسفه اخلاق» را می‌توان کم‌حجم‌ترین کتاب فلسفه اخلاق دانست که ۱۶۴ صفحه دارد و نشر هرمس آن را منتشر کرده است. [&hellip

این کتاب را کسانی می‌توانند بخوانند که نیازهای عملی و مقتضیات زمانه آن‌ها را متوجه مسایل اخلاقی کرده است. کتاب دقیقا برای کسانی نوشته شده که از عمل به نظر روی می‌آورند.

«درآمدی به فلسفه اخلاق» را می‌توان کم‌حجم‌ترین کتاب فلسفه اخلاق دانست که ۱۶۴ صفحه دارد و نشر هرمس آن را منتشر کرده است.

«آر.اف اتکینسون» نگارنده این کتاب تلاش کرده تا کتابی برای کسانی بنویسد نیازهای عملی و مقتضیات زمانه آن‌ها را متوجه مسایل اخلاقی کرده است. «سهراب علوی‌نیا» نیز با ترجمه خود توانسته این دید را به مخاطبان ایرانی منتقل کند. «متن» در بخش «کتابخانه» خود درباره این کتاب توضیح داده است:
برای معرفی کتاب «درآمدی به فلسفه اخلاق» به دنبال تعبیری می‌گشتم که آن را از دیگر کتاب‌های این حوزه متمایز کند. عنوانی مانند کم‌حجم‌ترین یا چیزی در این مایه‌ها. کتاب «درآمدی به فلسفه اخلاق» از این بابت هیچ نکته متمایزی ندارد، اما خواندنش را به آنانی که کتابی در حوزه فلسفه اخلاق نخوانده‌اند، توصیه می‌کنم، چون واقعا خواندنی است. شاید مهم‌ترین دلیلی که کتاب را خواندنی می‌کند این باشد که محتوا از فرم پیروی کرده است. کتاب، بسیار کم‌حجم است و ادای دین به موضوعی چنین فراخ و عمیق متضمن نهایت ایجاز است. خوش‌بختانه نویسنده نیز این ایجاز را به نحو درخشانی رعایت کرده است.

مانند هر کتاب دیگری درباره فلسفه اخلاق، این کتاب را کسانی می‌توانند بخوانند که نیازهای عملی و مقتضیات زمانه آن‌ها را متوجه مسایل اخلاقی کرده است. کتاب دقیقا برای کسانی نوشته شده که از عمل به نظر روی می‌آورند (کتاب به هیچ‌وجه مختصصان را مخاطب قرار نمی‌دهد). بنابراین سیر منطقی کتاب هم به نوعی، ‌از عمل به نظر است. ابتدا از تعریف خود اخلاق شروع می‌شود، اما این تعریف انتزاعی نیست. نویسنده از این شروع می‌کند که فلسفه چیست و فلسفه اخلاق چه می‌تواند باشد. با این حال، بیشتر بر این تاکید دارد که اخلاق و فلسفه اخلاق چه چیزهایی نیستند. مهم‌ترین نکته به نظرم این است که همان ابتدا خیال خواننده‌اش را راحت می‌کند که فلسفه و تامل فلسفی لزوما سودمند نیستند (به این معنی که نتیجه مشخصی در زندگی روزمره داشته‌ باشند). بعد از آن نویسنده به تمایز اخلاق از آداب و رسوم، سیاست، قانون و دین می‌پردازد. لحن خودمانی و سبک عقل سلیمیِ نویسنده خواننده معمولی را خیلی ساده درگیر تامل فلسفی می‌‌کند. نکته دیگری که اتکینسون به آن می‌پردازد این است که آیا قواعد اخلاقی می‌توانند نظام‌مند باشند یا نه. اما بعد از بررسی خود اخلاق،‌ کتاب به مسایل اخلاقی می‌پردازد. سه محور عمده در این بخش، تعارض تکالیف اخلاقی، رابطه اخلاقی بین خود و دیگری، و مسوولیت هستند. در این سه بخش، اتکینسون سعی دارد مهم‌ترین مسایلی که ما را به سوی تامل اخلاقی می‌کشاند، مطرح و بررسی کند. دو فصل پیاپی به بحثی نظری‌تر اختصاص دارند: پایگاه احکام اخلاقی. درواقع سوال این است که احکام اخلاقی تا چه حد می‌توانند منطقی باشند. روش کار نویسنده در این دو فصل مرور نظریه‌های تاریخی در حوزه فلسفه اخلاق است. و اما فصل آخر به مقایسه دستاوردهای در حوزه فلسفه اخلاق- که در فصول قبلی به بحث گذاشته شدند- با دین و علم می‌پردازد. در پایان هر فصل، منابع بیشتر برای خوانندگان معرفی شده‌اند.

اگر کتاب دیگری در حوزه فلسفه اخلاق خوانده‌اید، واقعا احتیاجی به خواندن این کتاب نیست اما اگر نخوانده‌اید بی‌گمان کتاب «درآمدی به فلسفه اخلاق» اتکینسون می‌تواند شروع خوبی برای مطالعه در این حوزه باشد. به‌جز استخوان‌بندی خوب کتاب که خواننده را نه‌تنها در پیچ و خم بحث‌های فلسفی گم نمی‌کند، بلکه راه‌های کوتاه‌تر را هم نشان می‌دهد،‌ ترجمه روان هم از مزایای کتاب است. به نوشته مترجم، ابوالحسن نجفی هم کتاب را خوانده و در مورد بهتر شدن ترجمه، پیشنهادهایی ارایه کرده است. بنابراین تمیز بودن ترجمه‌ کتاب بی‌دلیل نیست.

منبع: نامه

دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۳
کد خبر : 1779
بازدیدها: 330

پاسخی بگذارید »