یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کمبود ویتامین D و افزایش استرس در فصل امتحانات

danesheroz1 دی ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
کمبود ویتامین D و افزایش استرس در فصل امتحانات

دانش روز: یک استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: کمبود ویتامین “D” منجر به افزایش استرس در فصل امتحانات می‎شود.

 به گزارش دانش روز، ابراهیم فلاحی اظهار کرد: برای ایام امتحانات به‎ منظور کاهش استرس، خوردن صبحانه یکی از مواردی است که باید رعایت شود.

وی ادامه داد: در وعده صبحانه نیاز است از کشمش و خرما همراه با تخم‎مرغ، پنیر، گردو و بادام استفاده و از خوردن خامه و مربا خودداری شود.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: نیاز است در فصل امتحانات از غذاهای دریایی نظیر ماهی و میگو استفاده شود؛ چرا که این غذاها دارای امگا ۳ بوده و در کاهش استرس مؤثرند.

دکتر فلاحی بیان کرد: کمبود ویتامین D منجر به افزایش استرس در فصل امتحانات می‎شود که افراد نیاز است از لبنیات به‎ دلیل داشتن کلسیم و ویتامین D بیشتر استفاده کنند و یا به‎منظور تأمین این ویتامین ۲۰ دقیقه در روز زیر آفتاب قرار گیرند.

این استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه توصیه می‎شود در فصل امتحانات افراد از مغزها(بادام و گردو) استفاده کنند و در طول ایام امتحان نیز از خرما و کشمش استفاده بیشتری داشته باشند، اظهار کرد: بهتر است در این ایام از خوردن فست‎فودها خودداری شود، همچنین از شکر، شکلات‎های ساده و شیرینی کمتر استفاده و به جای آن از شکلات‎های کاکائویی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مصرف آب کافی در کاهش استرس مؤثر است، افزود: نیاز است افراد قبل از خواب یک لیوان شیر و یا دو لیوان دوغ استفاده کنند تا بهتر بخوابند.

فلاحی تصریح کرد: نخوابیدن شب قبل از امتحان اشتباه است و افراد باید به‎گونه‎ای برنامه‎ریزی کنند که شب امتحان مطالعه نکنند و آرامش داشته باشند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: نخوابیدن در شب امتحان باعث می‎شود افراد در طول روز از نظر هوشی و درک مطالب ضعیف شوند.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه عده‎ای از افراد در شب‎های امتحان از قرص‎های آرام‎بخش جهت کاهش استرس استفاده می‎کنند، گفت: استفاده از داروهای آرام‎بخش توصیه نمی‎شود چرا که در مجموع باعث کاهش هوشیاری فرد می‎شود و اگرچه افراد ممکن است با مصرف این داروها استرس ظاهری کمتری داشته باشند اما درک مطلب آنها کمتر می‎شود.

منبع: ایسنا

یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۹
کد خبر : 88626
بازدیدها: 356

پاسخی بگذارید »