سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کمالشهری ها گفتند؛ استاندار البرز گوش سپرد؛

28 danesheroz اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
کمالشهری ها گفتند؛ استاندار البرز گوش سپرد؛

کمال آباد هنوز ناآباد است

کرج – برگزاری مهر: در جنوبی ترین ترین نقطه شهر کرج، کمالشهر عنوان منطقه ای است که هنوز قدیمی تر هایش آن را کمال آباد می دانند، منطقه ای با رشد جمعیت بالا که این بار استاندار البرز را راهی این منطقه کرد تا رو در رو با مردم پای صحبت هایشان بنشیند و برای آبادانی کمالشهر وعده  های خوبی به مردم بدهد.
در یکی از روزهای بهاری تب و تابی در شهرجنوبی ترین نقطه شهر کرج حکم فرما شده بود؛ مسجد جامع کمالشهر را آب و جارو کرده بودند، بیلبوردهای مختلفی از علمک ها بالارفته بود؛ مردم بهترین جامه هایشان را پوشیده بودند و در ورودی مسجد معروف این شهر انتظار می کشیدند. انتظار میزبانی یک میهمان ویژه، ساکنان کمالشهری در شوق ورود استاندارشهرشان بودند. انتظار مردی از دیوان عدالت که با رصد مشکلات مردم کمالشهر حکم منصفانه اش را صادر کند.

زن و مرد، کهنسال و جوان فرقی نمی کرد همه واگویه هایشان را به تحریر درآورده و در برگه ای محفوظ نگاشته بودند، آنهایی که قلم در دستشان روان نبود؛ از دیگری کمک می گرفتند تا برایشان بنویسند، دراین بین قلم هم کیمیایی شده بود و دست به دست از بالای مجلس به پایین می چرخید تا بلکه جوهره اش گره ای از گره ها باز کند.

اینجا انگار همه بی ریا بودند؛ از یکدیگر برای نوشتن محفوظاتشان کمک می گرفتند، روح مشارکت مردمی برای بیان مشکلات در میان کمالشهری ها موج می زند.

یکی از بیکاری اش نوشته بود؛ دیگری وام میخواست، آن یکی میخواست خیابانشان آسفالت شود و.. رفته رفته جماعتی شکل گرفتند و صف به صف، رخ به رخ استاندار نشستند.هر یک شماره ای در دست داشتند، برگه های کوچک را در مشت هایشان گره کرده بودند و با اعلام هر شماره بی قرار به کف دست شان نگاه می کردند که نکند شماره خوانده شماره آنها باشد و از رسیدن به  خدمت استاندار محروم شوند. خیلی ها حتی اولین بارشان بود که استاندار را می دیدند و حتی او را نمی شناختند؛ از هم می پرسیدند استاندار کدام است؟

 

عربیان استاندار البرز با سعه صدر و آرامشی که همیشه همراهشان است پای صحبت های های تک تک مردم نشستند و با دستورهایی که پای برگه ها میدادند و یک امضا، رأی نهایی را همچون دیوان عدالت صادر می کردند.

مردم هم وقتی واگویه هایشان به اتمام می رسید چهره شان  دگرگون می شد و گویی با طبیب روح شان ملاقاتی داشته اند، روزنه امید را به راحتی میشد از برق چشم هایشان دید….. تأثیر ارتباط چهره به چهره مردم با مسئولان واقعیتی بود که استاندار البرز در ادامه این دیدار خود بر آن اذعان داشتند.

دراین اثنا پای گفتگوی اهالی این شهر نشستن هم خالی از لطف نبود؛ کمالشهری ها به واقع از نماینده عالی دولت در استان چه مطالباتی داشتند؟  وقتی پای دغدغه هایشان می نشستی وقتی می گفتند مشکلات ما بیشتر شهری است شاید در بدو امر کمی باورش سخت بود؛ مگر میشود استاندار شَهرَت را از نزدیک ببینی و برای خودت چیزی نخواهی!!! وقتی به دست نوشته هایی که روی برگه مخصوصی نوشته بودند نگاهی اجمالی می انداختم می دیدم به واقع جز برای رفع مشکلات شهرشان چیزی نمی خواهند؛ هرچند بودند در این بین که مطالباتی شخصی هم داشتند اما قالب درخواست های مردمی ساکنان کمالشهر مشکلات شهری بود.

خانم میانسالی است که از وضعیت نامناسب خیابانهای خاکی، ایستگاه های بی اتوبوس و نداشتن پل هوایی و معبر نامناسب نالان است؛ او می گوید: خیابان پاسارگاد که در آن ساکن هستیم یک پل هوایی  هم ندارد خیلی ها در گذر از این خیابان فوت شده اند اما گویی چشم بینایی نیست…

آسفالت خیابان های اصلی و فرعی شهر بیشترین فریاد اهالی کمالشهر بود که از دل نامه های دست نوشته شان به گوش می رسید.

کمالشهر هنوز در حد بخش هم نیست

یک شهروند بومی کمالشهر که تازه درخواستش را به استاندار تحویل داده ، راغب به گفتگو میشود و اینگونه بیان می کند که کمالشهر هنوز جزو بخش هم حساب نمی شود، خواسته ما از استاندار البرز این است که دستوری اخذ نمایند که کمالشهر از دهستان به بخش و از بخش به شهرستان تبدیل شود.

وی می افزاید: اگر این امکان هم میسر نیست کمالشهر را جزو مناطق چندگانه شهری قرار دهند تا لااقل به این نحو بتوانیم از خدمات شهری بهره مند شویم.

این شهروند که ۴۰ سال ساکن کمالشهر است و بنظر می رسد یکی از مسئولان هم باشد اما از بیان آن خودداری می کند؛ می گوید: کمالشهر بودجه عمرانی کافی ندارد به همین جهت است که شاهد هیچ آبادانی در آن نیستیم.

وی خواستار نگاه ویژه استاندار و تخصیص اعتبار جهت رسیدگی به کاستی های این شهر است.

ایجاد مراکز درمانی، حذف اراذل و اوباش، خروج کمالشهر از بن بست شهری مهمترین موضوعی است که این شهروند برآن تأکید دارد.

آن گوشه مسجد جامع کمالشهر هم دختری جوانی در حال نوشتن نامه اش است، میگوید مهندس ایمنی و از شاگرد اول های دانشگاه شان است اما بعد از دو سال فارغ التحصیلی هنوز بیکار است و مطالبه اش از استاندار شغل است.

می گوید:کمالشهر خیلی محروم است، خیابانهایش از آسفالت هم بی نصیب مانده و حجم خودروها آنقدر بالا است که نمیتوان در آن نفس کشید.

این دختر جوان عنوان می کند:  با کلی سختی و مشکلات خودش را در بحبه ترافیک به مسجد جامع کمالشهر رسانده است.

وی در پاسخ به این سوال که در آستانه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توقع شما از مسئولان آتی این شهر چه خواهد بود؟ می گوید: در مرحله نخست از مردم شهرمان میخواهم با انتخاب درست اصلح ها و بهترین ها را برای ریاست شورای شهر کمالشهر انتخاب کنند؛ چرا که  تنها مدیران کارآمد میتوانند مشکلات مردم این شهر را حل کنند.

این  بانوی کمالشهری می افزاید: از مدیران آتی هم انتظار داریم که به وعده هایشان بعد از راه یافتن به شورای شهر عمل کنند.

بایک جوان تحصیل کرده کمالشهری هم کلام میشویم؛ او ضمن اینکه به تشریح دغدغه اش  در حوزه ترافیک این شهر می پردازد درباره حضور در مهمترین رویداد ملی کشور می گوید:  توصیه ام به کسانی که مثل من یک رأی دارند این است که از رأی خود برای انتخاب افرادی کارآمد استفاده کنند.

وی ادامه می دهد: این انتخابات فرصتی است برای اینکه تجربیات گذشته را کنار هم بگذارند و رئیس جمهوری ۴ سال آینده  را همزمان با اعضای شورای شهر انتخاب کنند.

این جوان می گوید: بنظر من بهتر است همزمان با انتخابات شوراها، شهرداری ها هم انتخاب شوند تا مسئله قوم گرایی و..نتواند تأثیری  در این بین داشته باشد.

یکی دیگر از ساکنان کمالشهری پیرامون حضورمسئولان استان در شهرستانها و دیدارهای مردمی می گوید: این حضور در شهرهای کوچکی همچون کمالشهر تأثیر بسزایی دارد و مردم احساس می کنند مسئولان به آنها توجه دارند.

وی می افزاید: زمانی که  مردم با مشکلات متعددی مواجه اند با دیدار مدیران و مسئولان امر دلگرمی پیدا کرده و میتوانند خواسته های خود را به گوش آنها برسانند.

البته که این دیدارها یک مزیت دیگر هم دارد و آن اینکه  مردم سریع تر به نتیجه می رسند.

شهروند کمالشهری با بیان اینکه پروسه نامه نگاری زمان بر است و با دیدار چهره به چهره قابل مقایسه نیست؛ می گوید: نامه ای که شخصاً به دست استاندار می رسد با سرعت عمل بالایی نتیجه اش حاصل شده و بسیاری از موانع موجود را کنار می زند.

وی درآستانه ورود به یازدهمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با تأکید بر حضور گسترده مردم می گوید: از آنجایی که در سال حماسه سیاسی و هجمه های دشمن علیه نظام اسلامی قرار داریم، حضور حداکثری مردم پای صندوق های رأی یک حماسه است ومردم با شرکت در این انتخابات و انتخاب آگاهانه کشور را به دست اصلح ترین فرد می سپارند.

بعد از چند گفتگوی مردمی به سراغ استاندار البرز هم رفتیم تا عمده دغدغه های مردمی را از زبان ایشان هم جویا شویم.

اصغر عربیان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: کمبود خدمات شهری، فقدان آسفالت معابر، ترافیک مشقت بار پل حصارک به کمالشهر، کمبود درمانگاه و بیمارستان، کاستی در نظافت و پاکیزگی شهری در کنار مسائل و مشکلات شخصی، مهمترین مطالبات مردم کمالشهر است که در این دیدار به آنها پرداخته شد و تصمیماتی نیز اخذ گردید.

مردم کمالشهر چیزی را برای خودشان نخواستند

عربیان با بیان اینکه مشکلات مردم کمالشهر بیشتر از مشکلات محمد شهری ها است، ادامه می دهد: آنچه دراین دیدار مردمی به چشم می خوردآن بود که مردم کمالشهر بیشتر از آنکه مطالبه شخصی داشته باشند؛ برای رفع مشکلات شهرشان درخواست دارند.

وقتی از استاندار پرسیدم اکنون که به کمالشهر سفر داشته اید چه نویدی برای مردم این شهر دارید؟ گفتند: متأسفانه شهرهای کمالشهر و محمد شهر به پارکینگ عمومی تبدیل شده اند و ترافیک سنگین پل حصارک به کمالشهر عمده دغدغه موجود است از این  رو  رفع گره کور ترافیک پل حصارک مهمترین نویدی است که برای مردم کمالشهر دارم.

برای تعریض پل حصارک به کمالشهر شخصاً به شورای شهر رفتم

اصغرعربیان می گوید: با پیگیری های فراوان  طرح تعریض پل حصارک به کمالشهر را شخصاً به شورای شهر کرج  بردم و در همان جا نیز مصوبه این طرح به تصویب اعضا رسید.

وی  اضافه می کند: اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح ۳.۵ میلیارد تومان است که نیمی از آن را استانداری و بخش دیگر را شهرداری کرج و کمالشهر متقبل شده اند.

استاندار البرز می گوید: با تعریض این پل ترافیک برای همیشه از حصارک به کمالشهر رخت بر می بندد.

عربیان گفت: با کمک استانداری البرز و شهرداری کرج، امسال شاهد لوله گذاری نهر سیاه جوی هم خواهیم بود؛ تا عمده مشکلی که بویژه در فصل بارندگی مسائل و مشکلات عدیده ای را برای مردم  ایجاد می کند؛ رفع گردد.

از استاندار جویا شدم که به واقع هدف شما از دیدارهای مردمی چیست؟ و اینگونه پاسخ دادند که : وقتی ساکنان یک شهر از نزدیک با زبان خود مشکلات شان را مطرح می کنند؛ تأثیر آن چندین برابر است و هدف از این دیدارها، لمس مشکلات مردم از نزدیک است.

وی دیگر هدف این سفرها را تدوین برنامه ای جامع برای آینده می داند و می گوید: سفرهای شهرستانی آن هم در اوایل سال، زمینه ای برای برنامه ریزی و مدیریت حوزه شهری در سال پیش رو است و قطعاً نیز نتیجه بخش خواهد بود.

عربیان این نکته این نیز یادآور می شوند که : برخی درخواست ها محرمانه است و مردم میخواهند بدون واسطه آن را مطرح کنند؛ علاوه بر آن در دیدارهای مردمی سریع تر حصول نتیجه را شاهد هستیم.

رفته رفته بانگ اذان مغرب از گلدسته های مسجد جامع کمالشهر به گوش می رسد و حرکت عقربه های ساعت، نشان از پایان یافتن این دیدار مردمی است؛ کمالشهری ها خرسند از دیدار با استاندارشان ثمرنشستن درخواست هایشان را به انتظار می نشینند….

کاروان سلسله دیدارهای مردمی استاندار البرز کماکان به راه است و با سفر به هر شهر و شهرستانی درخواست های مردمی را در توشه کاروان مردمی جمع کردی کرده و نسبت به پیگیری آنها اقدام می نماید.

جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۱
کد خبر : 14504
بازدیدها: 246

پاسخی بگذارید »