جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کشف گونه جدیدی از مورچه کارگر

danesheroz1 بهمن ۳, ۱۳۹۲ ۰
کشف گونه جدیدی از مورچه کارگر

دانش روز: زیست شناسان آلمانی یک گونه جدید از مورچه کارگر را در آمریکا کشف کردند که وارد کلونی های مجاور شده و حشرات دیگر را به بردگی می گیرد

به گزارش دانش روز، این گونه جدید pilagens Temnothorax نام دارد و قادر است در کلونی های همسایه نفوذ کرده و مورچه هایی از این کلونی ها را به بردگی گرفته و با خود همراه بیاورد.

این گونه جدید که در شمال شرق آمریکا زندگی می کند، توسط دانشمندان دانشگاه ماینز و موزه تاریخ طبیعی (Senckenberg de Görlitz) کشف شده است.

این گونه به Temnothorax ها تعلق دارد که چند صد گونه از مورچه های کوچکی را که در درختان و جنگل ها زندگی می کنند، شامل می شود. اما این گونه جدید در مقایسه با دیگر گونه های مورچه قادر است به خانه مورچه های همسایه نفوذ کرده و آنها را برای کار به کلونی خود بیاورد.

دانشمندان پیش از این، این رفتار را در برخی از مورچه های آمازون مشاهده کرده بودند. اما pilagens Temnothorax این عمل را با ظرافت و صرفه جویی در منابع و نیروهای نفوذ انجام می دهد.

این گونه جدید که تنها ۲.۵میلی متر طول دارد در گروه های ۴ تایی به سمت هدف حرکت می کنند.

به گفته محققان این مورچه نوعی ماده شیمیایی آزاد می کند که سبب می شود حشرات مورد حمله واقع شده واکنش زیادی به ورود آنها نشان ندهند.

این یافته جدید در مجله Zookeys به چاپ رسیده است.

منبع: ایرنا

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۸
کد خبر : 89397
بازدیدها: 453

پاسخی بگذارید »