سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کشف کوچکترین سیاره فراخورشیدی

danesheroz اسفند ۵, ۱۳۹۱ ۰

ستاره شناسان موفق به شناسایی یک سیاره کوچک در ورای منظومه شمسی شده‌اند که کوچکترین نمونه در میان بیش از ۸۰۰ سیاره فراخورشیدی کشف شده است

سیاره کپلر ۳۷b یکی از سه سیاره حاضر در مدار یک ستاره زرد رنگ مشابه خورشید بوده که در صورت‌فلکی بربط در فاصله ۲۱۰ سال نوری از زمین واقع شده است.

به گفته دانشمندان هر چه اندازه سیاره کوچکتر باشد، شناسایی آن سختتر است. کپلر ۳۷b به همراه دو سیاره دیگر این منظومه توسط تلسکوپ کپلر ناسا کشف شده که نور حدود ۱۵۰ هزار ستاره خورشید مانند را بررسی می‌کند.

این تلسکوپ با شناسایی کاهش نور این ستاره‌ها که با عبور سیارات از مقابل آنها ایجاد شده، کار می‌کند. هر چه اندازه سیاره کوچکتر باشد، این کاهش نور بسیار کمتر است.

از میان ۸۳۳ سیاره تائید شده در واری منظومه شمسی، ۱۱۴ مورد توسط تیم علمی کپلر کشف شده است. نزدیک به سه هزار سیاره کاندیدای دیگر این پروژه هنوز در دست بررسی هستند.

سیارات حاضر در منطقه قابل سکونت ستارگان میزبان خود که ممکن است از آب مایع در سطح خود برخوردار باشند، مورد توجه خاص قرار دارند.

سیاره واقع در مدار مشابه زمین حدود یک سال طول می‌کشد که مدار خود را به دور ستاره اش کامل کند. حداقل دو یا سه مدار لازم است تا تائید کند که عبور شناسایی شده توسط تلسکوپ کپلر در حقیقت یک سیاره و نه یک جرقه ستاره‌یی است.

سیاره کپلر ۳۷b حدود ۱۰ برابر از زمین به سیاره خود نزدیکتر بوده که دمای سطح آنرا به حدود ۸۰۰ درجه فارنهایت می‌رساند.

سیاره عطارد نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید بوده از این رو دانشمندان سیاره کپلر ۳۷b را یک عطارد کوچک نامیده‌اند.

این سیاره کوچک که کمی از ماه بزرگتر بوده از دو سیاره همراه دیگر موسوم به کپلر ۳۷c با اندازه کمی کوچکتر از سیاره ناهید و کپلر ۳۷b که دو برابر زمین بوده، برخوردار است. کل این منظومه در مدار سیاره عطارد جا شده که خورشید را طی ۸۸ روز دور می‌زند.

این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.

شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۷
کد خبر : 7711
بازدیدها: 230

پاسخی بگذارید »