جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تهدید برای زمین؟

کشف والدین شهاب سنگ روسیه

danesheroz1 مرداد ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
کشف والدین شهاب سنگ روسیه

دانش روز: نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که یک خوشه سنگی به وسعت ۲۰۰ متر که نخستین بار در سال ۲۰۱۱ مشاهده شده، می تواند منشاء شهاب سنگ چلیابینسک باشد که اوایل سال جاری میلادی برفراز آسمان روسیه منفجر شد

به گزارش دانش روز، در صورتی که نتیجه این تحقیقات ثابت شود به این معنا خواهد بود که باید شاهد برخوردهای آینده از سایر قطعات این خوشه سنگی باشیم که بزرگ و در مدار خورشید هستند.

شهاب سنگی که روز ۱۵ فوریه برفراز آسمان روسیه منفجر شد و بقایایی را در سراسر منطقه چلیابینسک پرتاب کرد، موجب مجروح شدن صدها نفر شد. از آن زمان تاکنون محققان آن را تا خانواده سیارکهای آپولو دنبال کرده اند اما هیچ کدام با این شهاب سنگ منطبق نبودند.

اکنون کارلوس دولافونته مارکوس و برادرش رائول از دانشگاه مادرید انگشت اشاره خود را رو به سیارک ۲۰۱۱ EO40 گرفته اند. سیارکی با وسعت ۲۰۰ متری که یک سنگ یا خوشه ای از سنگها است که پیشتر توسط مرکز سیارکهای کوچک اتحادیه بین المللی ستاره شناسی در کمبریج، ماساچوست به عنوان به عنوان خطر بالقوه توصیف شده بود.

این دو ستاره شناس در مرحله اول از یک شبیه سازی رایانه ای برای ساخت مسیر مداری فرضی اطراف خورشید استفاده کردند، مسیری که با زمین برخورد دارد. پس از آن آنها به دنبال یک پایگاه داده ها از سیارکهای شناخته شده و سیارکهایی بودند که می تواند سنگهایی تولید کنند که چنین مدارهایی داشته باشند. نزدیک ترین مورد در این رابطه سیارک ۲۰۱۱ EO40 بود.

کارلوس گفت: اکثر سیارکها توده های سنگی شکننده هستند.

این دو برادر فروپاشی یک جسم به اندازه سیارک ۲۰۱۱ EO40 را شبیه سازی کرده و نشان داده اند که قطعات این سیارک می تواند اشیائی به اندازه شهاب سنگ چلیابینسک تولید کند که با زمین برخورد خواهد داشت.

رصدهای آینده سیارک ۲۰۱۱ EO40 می تواند مشخص کند که آیا این سیارک پدر شهاب سنگ چلیابینسک بوده یا خیر. تحلیل نوری که از آن منعکس می شود موجب می شود که ما ترکیبات آن را با قطعاتی از شهاب سنگهای جمع شده در روسیه تطبیق دهیم.

ارسال یک فضاپیما برای آوردن نمونه هایی از این خرده سیاره تنها راهی است که می توان از این مسئله اطمینان حاصل کرد اما این مأموریت بسیار پرهزینه است و تحقق آن بعید به نظر می رسد.

اگر سیارک ۲۰۱۱ EO40 به واقع پدر شهاب سنگ روسیه باشد مشاهدات آینده به ستاره شناسان کمک می کند تا پیش بینی کنند که آیا این شهاب سنگ خواهر و برادر دیگری هم دارد که هنوز در مدار باشند و برای زمین یک تهدید محسوب شوند یا خیر.

شهاب سنگ بزرگ چلیابینسک حداقل سرعت۵۴ هزار کیلومتربرساعت تقریباً معادل با ۴۴ برابر سرعت صوت، از فراز منطقه اورال جنوبی روسیه عبور کرد و در بالای شهر چلیابینسک متلاشی شد. به نظر می‌رسد بخش اصلی شهاب سنگ در هنگام سقوط به دریاچه چبارکول برخورد کرده باشد. بنا بر برآوردهای آکادمی علوم روسیه وزن این شهاب سنگ که کی‌ای‌اف- ۲۰۱۳ نام گرفت، بالغ بر ۱۰ تن بوده و در ارتفاع ۳۰ تا ۵۰  کیلومتری از سطح زمین براثر برخورد با جو در هوا منفجر و متلاشی شده است.

رادارها تا قبل از برخورد این شهاب سنگ را شناسایی و رهگیری نکرده بودند. شهاب سنگ چلیابینسک بزرگترین جرم آسمانی است که در یک قرن اخیر، بعد از برخورد تونگوسکا در سال ۱۹۰۸، به زمین اصابت کرده است.

منبع:مهر

یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۰
کد خبر : 46342
بازدیدها: 353

پاسخی بگذارید »