یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کشف قدیمی ترین جدول ضرب جهان

danesheroz1 دی ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
کشف قدیمی ترین جدول ضرب جهان

دانش روز: محققان و تاریخ شناسان موفق شدند قدیمی ترین جدول ضرب را با قدمت ۲۵۰۰ ساله در جهان کشف کنند. این جدول ضرب بر اساس ارقام دهگان است

به گزارش دانش روز، محققان دانشگاه شینهوا چین به تازگی ۲۳ دست نوشته بر روی بامبو را که به این دانشگاه هدیه شده است ، مورد بررسی قرار دادند.

به
محققان این دانشگاه به کمک ایزوتوپ های کربن موفق شدند به قدمت کهن این نوشته ها که به ۲۵۰۰ سال پیش برمی گردد، دست یابند. این زمان درست همزمان با دوره ی درگیری پادشاهان در چین بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هرکدام از چوب هایی که این نوشته ها روی آنها نقش بسته است ۷ تا ۱۲ میلیمتر عرض و حدود ۵/۱ متر طول دارند. بدین ترتیب بر روی هر کدام از آنها به صورت عمودی، نقش هایی از لوگوگرام های هیروگلیف چینی با جوهر سیاه، نقش بسته است.

در مرحله اولیه تحقیقات، دانشمندان موفق شدند به رمزگشایی ۶۵ ردیف از این نوشته های کهن دست یابند.

ˈجونمینگˈ از محققان چینی این دانشگاه در مورد چگونگی کشف و رمزگشایی این دست نوشته های کهن گفت : نخ هایی که به منظور نگه داشتن تکه های چوبی دست نوشته ها استفاده می شد کاملا فاسد و از بین رفته بود و بدین ترتیب نظم تمامی نوشته های نقش بسته بر روی چوب های بامبو به هم خورده بود. برخی از نوشته ها ساییده و از بین رفته بودند و برخی تا به امروز یافت نشده اند. به همین خاطر می توان گفت که پروسه ی مبهم و سختی پیش روی کارشناسان قرار داشت .

وی افزود : ۲۱ عدد از این چوب های بامبو با دیگر چوب های کشف شده تفاوت داشتند. بر روی این چوب ها تنها اعدادی در سیستم نوشتاری حساب اعداد چینی نقش بسته بود. این دست نوشته ها در واقع جدول ضرب اعداد بود .

ˈفنگ لیشنگˈ تاریخ شناس علوم ریاضیات نیز در مورد این دست نوشته ها گفت : هنگامی که بالاخره توانستیم چوب ها را در سر جای درست خودشان قرار دهیم، با یک نوع ساختار ماتریسی مواجه شدیم. در ستون های بالایی و سمت چپ این ماتریس، ۱۹ عدد قرار داشت. بدین ترتیب که در ابتدا ۰،۵ سپس ۱ تا ۹ و همچنین اعدادی در دهگان از ۱۰ تا ۹۰ ادامه داشت .

وی افزود : نتایج ضرب دو عدد در این جدول کهن همچون جداول امروزی از ضرب دو عدد در یکدیکر حاصل می شده است. همچین به کمک این جدول می توان تمامی اعداد کامل از ۰،۵ گرفته تا ۹۹،۵ را در یکدیگر ضرب کرد.

به گفته محققان ، این جدول ضرب در دوران گذشته برای اندازه گیری مساحت زمین های زراعی، محاسبه ی بازدهی محصولات کشاورزی و محاسبه ی مالیات شهروندان توسط حکام آن دوره استفاده می شد.

منبع: ایرنا

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۰
کد خبر : 88699
بازدیدها: 264

پاسخی بگذارید »