یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کشف قدیمی‌ترین دی‌ان‌ای دنیا

danesheroz1 تیر ۸, ۱۳۹۲ ۰
کشف قدیمی‌ترین دی‌ان‌ای دنیا

دانش روز: با این کشف دانشمندان موفق به تعیین جد اسب های اکوس (Equus) بعنوان گروهی از چارپایان که به اسب های امروزی، گورخر و الاغ تبدیل شده اند، گردیدند که نشان می دهد، این موجودات دو میلیون سال زودتر از تصورات قبلی می زیسته اند

 

به گزارش دانش روز، نمونه DNA از فسیل استخوان پای یک اسب متعلق به ۷۰۰ هزار سال قبل بدست آمده است که قدیمی ترین ژنوم کاملا شناخته شده جهان محسوب می شود.

بررسی توالی ژنوم اطلاعات دقیقی از گذشته های دور ارائه می کند که فسیل ها به تنهایی قادر به دریافت این داده ها نیستند.

قدیمی ترین توالی DNA شناخته شده متعلق به خرس قطبی و پستانداری به نام ماستودن (mastodon) است که به ترتیب به ۱۱۰ و ۵۰ هزار سال قبل اختصاص دارد؛ اما محققان دانشگاه کپنهاگ به تازگی موفق به کشف توالی DNA در فسیل باستانی یک اسب شده اند.

این استخوان بطول ۱۵ سانتی متر بمدت ۷۳۵ هزار سال در یک محیط بسیار سرد قرار داشته و در سال ۲۰۰۳ میلادی در غرب کانادا کشف شد.

تیم تحقیقاتی موزه تاریخ طبیعی دانمارک در دانشگاه کپنهاگ به سرپرستی «لودویک اورلاندو» موفق به کشف توالی ژنوم اسب متعلق به دوران پلیستوسن (Pleistocence) شده اند.

با این کشف دانشمندان موفق به تعیین جد اسب های اکوس (Equus) بعنوان گروهی از چارپایان که به اسب های امروزی، گورخر و الاغ تبدیل شده اند، گردیدند که نشان می دهد، این موجودات دو میلیون سال زودتر از تصورات قبلی می زیسته اند.

بررسی توالی ژنوم اسب باستانی همچنین به محققان برای تعیین ارتباط تکامل میان اسب های مدرن و اسب در معرض انقراض شوالسکی (Przewaski) کمک می کند.

نتایج این مطالعه بصورت آنلاین در مجله Nature منتشر شده است.

 

منبع:ایسنا

شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۰
کد خبر : 33397
بازدیدها: 304

پاسخی بگذارید »