پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کشف سه گونه سنجاقک باستانی در چین

danesheroz1 مرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰
کشف سه گونه سنجاقک باستانی در چین

دانش روز: دانشمندان چینی سه زیرگونه سنجاقک باستانی بومی چین را در منطقه حفاظت شده طبیعی شنوجیا کشف کردند

به گزارش دانش روز، زانگ هائومیائو از آکادمی علوم اجتماعی چین اطهار داشت: این سه زیر گونه سنجاقک در هیچ کجای دیگر در دنیا یافت نمی شوند و صرفا بومی این منطقه هستند.

زائونگ یادآور شد که از این زیرگونه ها می توان برای مونیتور کردن کیفیت آب استفاده کرد چرا که آنها تنها در بخشهای بکر و دست نخورده شنوجیا زندگی می کنند و نمی توانند آب آلوده را تحمل کنند.

براساس اظهارات محققان چینی، این نوع سنجاقکها به نور خورشید علاقمند نیستند و پس از غروب فعال می شوند.

نتایج تحقیقات این دانشمندان در مجله بین المللی سنجاقک شناسی منتشر شده است.

سنجاقک حشره‌ای از راسته سنجاقکان (Odonata) است، این راسته از حشرات یکی از قدیمی ترین گروه حشرات بالدار معروف به کهن بالان بوده است. کشف یک فسیل از بال عقبی یک سنجاقک غول پیکر به طول ۷۰ سانتیمتر مربوط به دوره پرمین و ۲۸۰ میلیون سال قبل و یک فسیل کامل دیگر در آلمان با گستره ۲۰.۳ سانتیمتر مربوط به ژوراسیک تایید کننده این مطلب است.

تاکنون بیش از ۵۵۰۰ گونه از راسته سنجاقکان شناخته شده که تعداد ۱۳۷ مورد آن در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفظ طبیعیت قرار دارند، ۲ مورد آنها منقرض شده، ۱۳ مورد در خطر بحرانی قرار دارند، ۵۵ مورد در خطر ، ۳۹  مورد بدون حفاظت ، ۱ مورد در خطر کمتر و ۱۱ مورد بدون خطر در نظر گرفته شده‌اند. اما وضعیت بسیار روشنی در این مورد وجود ندارد.

منبع:مهر

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۸
کد خبر : 42183
بازدیدها: 149

پاسخی بگذارید »