جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کشف جوانترین قرص کیهانی سیاره زا

danesheroz1 بهمن ۲, ۱۳۹۲ ۰
کشف جوانترین قرص کیهانی سیاره زا

دانش روز: اخترشناسان به وسیله رادیوتلسکوپ های ˈآلماˈ در شمال شیلی، جوان ترین قرص سیاره زا را کشف کردند

 به گزارش دانش روز، قرص های کیهانی حاوی گرد و غباری هستندکه بر اثر چرخش یک سیاره یا ستاره در حال تولد و پرتاب مواد آن به بیرون به وجود می آید، این قرص ها پس از شکل گیری و استقرار سیاره هایی را ایجاد می کنند که به دور آن ستاره می چرخند و منظومه ای را پدید می آورند.

اخترشناسان به سرپرستی نادیا موریلو و شی پینگ لای، از طریق مشاهداتی که با رادیوتلسکوپ های آلما انجام دادند، جوانترین قرص سیاره زا را یافته اند.

سیاره هایی که به خورشید نزدیک تر هستند، سریع تر از سیاره های دورتر به دور خورشید می گردند.این حرکت معمولا با نام گردش کپلری شناخته می شود. قرص های کیهانی معمولا گردش کپلری دارند و به احتمال زیاد در نهایت سیاره هایی را در مدارهای باثبات تشکیل می دهند.

کشف این نوع قرص ها در مراحل بسیار ابتدایی که پیش-ستاره هنوز در اعماق ابر گرد و غبار به سر می برد، توانایی این منظومه ها را در زایش سیارات روشن می کند.

دانشمندان با استفاده از رادیوتلسکوپ های آلما، این قرص کیهانی را در سحابی ستاره زای ˈرو آفیوشسˈ قرار دارد، بررسی کردند.

تجزیه و تحلیل گاز درون این قرص نشان داد که آن حرکت کپلری دارد و شعاع این قرص پنج برابر شعاع سیاره نپتون در منظومه شمسی ماست، اما پیش ستاره ای که این قرص بر گرد آن می چرخد تنها یک پنجم خورشید ما جرم دارد.

این نشان می دهد که پیش ستاره هنوز بسیار جوان و در حال رشد است.

پیش از این مدل ها و شبیه سازی های فضایی نشان می داد که قرص های کیهانی نمی توانند در مراحل اولیه شکل گیری ستاره ها به وجود آیند ولی کشف این قرص بطلان این مدل ها را ثابت کرد . همچنین این کشف نشان داد که عوامل دیگری ممکن است در پیدایش چنین قرص هایی دخالت داشته باشند.

دانشمندان این احتمال را مطرح کردند که ناهماهنگی بین میدان مغناطیسی و محور چرخش پیش ستاره ممکن است به تشکیل زودهنگام قرص های سیاره زا منجر شود و قرص هایی با ۱۰۰ برابر شعاع خورشید تا زمین یا بزرگتر از آن را پدید آورد.

منبع: ایرنا

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۴
کد خبر : 89109
بازدیدها: 310

پاسخی بگذارید »