یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کسب طلای مسابقات جهانی اختراعات ژنو توسط دانش‌‍ آموز مشهدی

danesheroz1 خرداد ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
کسب طلای مسابقات جهانی اختراعات ژنو توسط دانش‌‍ آموز مشهدی

دانش روز: سجاد پورکیان دانش‌آموز سال چهارم رشته ریاضی فیزیک مشهد، مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات ژنو را به خود اختصاص داد

به گزارش دانش روز ، این دانش آموز که در دبیرستان امام رضا (ع) مشهد مشغول تحصیل است با ارسال طرح ابداعی خویش به مسابقات اختراعات ژنو، موفق به کسب مدال طلا در بخش سیستم های نوین فناوری این مسابقات شده است.

وی در این باره گفت: با توجه به مشکلات برخی معلولین و توانجویان فاقد عضو برای مطالعه، طرحی را ابداع کردم که با پردازش سیگنال های مغزی بتوان فرد را در ورق زدن صفحات کتاب یاری کرد.

وی اظهار داشت: در این طرح ابداعی که با همکاری گروه مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر انجام گرفت، با پردازش سیگنال های مغزی شماری از توانجویان نقص عضو، به سیگنال های مشترکی دست یافتیم که ایده ای برای این ابداع شد.

وی افزود: پس از یک سال کوشش موفق به ارسال این طرح به مسابقات اختراعات ژنو شدم که کسب مدال طلای این مسابقات را در پی داشت.

وی در تشریح این اختراع گفت: دستگاه ابداعی، یک رباط پردازشگر سیگنال های مغزی است که با دریافت سیگنالها از مغز، بازوی الکترونیکی متوجه می شود که باید صفحه کتاب را به جلو یا عقب برد.

پورکیان ، هزینه اجرای این طرح را ۱۲۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: ۳۰ درصد از هزینه حضور در مسابقات ژنو را بنیاد فرهنگی رضوی تقبل کرد.

این دانش آموز مخترع گفت: از آنجا که بانک اطلاعاتی سیگنال های مغزی کامل نشده تا رباط کارهای بیشتری را انجام دهد، لذا هنوز مراحل ثبت این اختراع انجام نگرفته و تسریع در تکمیل این دستگاه نیازمند کمک از سوی حمایتگران است.

گفتنی است ، وی اختراع دستگاه sorting رنگ محصولات کشاورزی را از دیگر اختراعات خود ذکر کرد.

منبع : پانا

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۰۷
کد خبر : 29390
بازدیدها: 311

پاسخی بگذارید »