دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کتاب مورد علاقه رئیس جمهوری

danesheroz1 آذر ۷, ۱۳۹۲ ۰
کتاب مورد علاقه رئیس جمهوری

دانش روز: شامگاه سه شنبه، ششم آذر ماه، دکتر حسن روحانی در گفت و گوی تلویزیونی حاضر شد تا عملکرد ۱۰۰ روزه دولت تدبیر و امید را برای مردم بازگو کند. فارغ از همه مباحث مطرح شده ، آن چه برای علاقمندان کتاب بیشتر به چشم آمد اول کتاب «دا» بود و بعد هم دیدگاه رئیس جمهور نسبت به فضای کنونی تالیف

به گزارش دانش روز،کتاب مورد علاقه رئیس جمهوری

۱ ) «دا» که چندی پیش ترجمه انگلیسی آن توسط پال اسپراکمن به پایان رسید، از معروف ترین کتاب های خاطره نگاری چند سال اخیر در حوزه جنگ است که نزد خاص وعام شهره شده. این کتاب روایت خاطرات سیده زهرا حسینی از ۲۰ روز اول جنگ تحمیلی است. جدا از نقدهای فنی که درباره ساختار «دا» بیان می شود، آن چیزی که تقریبا همه درباره اش اتفاق نظر دارند، تصویر دقیق خانم حسینی از روزهای پر تلاطم خرمشهر است که در عین گزندگی توانسته به خوبی از پس بیان شرایط وخیم آن روزگار خرمشهر و مردمش بر بیاید.

۲) «دا» در مجموع کتاب تلخی است. این که آدم مشغول زندگی عادی اش باشد و به یک باره با هجوم بی رحمانه مواجه شود و جلوی چشمش خانواده و فامیل و دوست و همشهری اش را مظلومانه از دست بدهد چیزی فراتر از تلخی است. آن هم برای دختری نوجوان که هنوز سرشار از شور جوانی است و قاعدتا مواجهه با این صحنه برایش دیر هضم می نماید. این ها همه هست و حتی بدتر. کشور تحریم شده، مردم آواره اند، آذوقه کمیاب است، بعضی مسولان عهد شکن  اند و …. با این همه تلخی اما چیزی که در کتاب موج می زند امید است و در پایان شیرینی مقاومت و توکل. این همان نکته ظریفی است که مشاوران دکتر حسن روحانی حتما به آن اشراف و توجه داشته اند.

وضع کشور ما هرگز مثل دوران جنگ نیست اما این چند سال تحریم های سنگین و برخی اتفاقات تلخ داخلی، شرایط را برای مردم بشدت سخت کرد. با این حال عزم و ارداه این است که کشور از این تنگنا عبور کند. قرار دادن کتاب «دا» در پس زمینه تصویر رئیس جمهور چنین استنباطی به همراه دارد.

۳) وضع کشور ما هرگز مثل دوران جنگ نیست اما این چند سال تحریم های سنگین و برخی اتفاقات تلخ داخلی، شرایط را برای مردم بشدت سخت کرد. با این حال عزم و ارداه این است که کشور از این تنگنا عبور کند. قرار دادن کتاب «دا» در پس زمینه تصویر رئیس جمهور چنین استنباطی به همراه دارد.

۴) چه کتاب «دا» را قبول داشته باشیم و یا بر ساختارش نقدی وارد بدانیم آن چه در اقدام رئیس جمهور ستودنی است ، استفاده از محصولی فرهنگی برای بیان یک مفهوم است. امیدواریم این دایره گسترده تر شود و مدیران مملکت جدی تر به این مقوله ورود کنند.

کتاب مورد علاقه رئیس جمهوری

۵) چیزی که سال ها مغفول مانده بی توجهی و خیلی اوقات بی خبری مسولان از کتاب و فیلم و تئاتر و موسیقی و دیگر تولیدات هنری است. گاهی این سوال از آن ها پرسیده می شود که آخرین فیلمی که دیدید یا کتابی که خواندید چه بوده اما جواب ها نشان دهنده عدم اشراف شان به این مقولات است. همین باعث شده تعریف آن ها از فرهنگ چیزی دیگر باشد و تمایزی میان هنر و فرهنگ عمومی قائل نباشند. جای شک نیست که آشنایی آن ها ، حتما در تصمیم گیری شان درباره چگونگی برخورد با آثار فرهنگی – هنری و همسو شدن با نیازهای روز جامعه موثر است. آن موقع است که میان تولیدات و نیاز مردم توازن ایجاد می شود.

۶ ) رئیس جمهوری در گفت و گویش درباره امور فرهنگی بویژه کتاب به لزوم کاهش تصدی گری دولت اشاره کرد. این گفته البته چیز جدیدی نیست و بنا نداریم روی آن زوم کنیم. نکته مهم دیگری که دکتر روحانی بر آن تاکید داشت ، انجام فعایت فرهنگی در چارچوب قانون است. ما بعد از این همه سال هنوز ساز و کاری مشخص برای خطوط قرمز تعریف نکرده ایم . نگاه سلیقه ای همواره حرف اول را زده ، برای همین سیاهه فیلم و کتاب هایی که روزگاری برچسب توقیف خوردند و بعد بدون هیچ اتفاقی ویژه رفع توقیف شدند به قدری است که در این نوشتار نمی گنجد. جالب آن که خیلی وقت ها کسانی گرفتار ممیزی سلیقه ای  شده اند که سابقه ای روشن در نظام داشته اند.

منبع: تبیان

 

پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۲
کد خبر : 76510
بازدیدها: 351

پاسخی بگذارید »