دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

به همت جهاد دانشگاهی واحد استان البرز ؛

کتاب «اسکان غیررسمی در جهان و ایران» منتشر شد

28 danesheroz اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
کتاب «اسکان غیررسمی در جهان و ایران» منتشر شد

کتاب « اسکان غیررسمی در جهان و ایران » تألیف دکتر محمد میره‌ای و دکتر حسین حاتمی نژاد و مهندس زهرا خدائی از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز منتشر شد

به گزارش دانش روز ؛ این کتاب تألیف دکتر محمد میره‌ای ، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، دکتر حسین حاتمی نژاد ، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مهندس زهرا خدائی ، دانشجوی دکتری شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس است که از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز منتشر شد.
با توجه به اهمیت مقوله اسکان غیررسمی ، کتاب حاضر در ۴ فصل تدوین شده است. در فصل نخست با توجه به مباحثی که در زمینه حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی وجود دارد سعی شده به بررسی این مفاهیم پرداخته شود.
در فصل دوم به مجموعه نظریه‌ها و دیدگاه‌های موجود در زمینه شکل گیری و ساماندهی اسکان غیررسمی اشاره شده است ؛ همچنین فصول سوم و چهارم به شرایط و ویژگی‌های اسکان غیررسمی در جهان و ایران اختصاص دارد.
در پیشگفتار کتاب آمده است: «اسکان غیررسمی به عنوان معلولی کالبدی- فضایی ناشی از ساختار ناهنجار اقتصادی- اجتماعی- فرهنگی است که با سرعت بسیار فراوانی در شهرها ظاهر می‌شود و زندگی سالم و پایدار شهری را به چالش می کشد. با حجم وسیع گسترش شهرنشینی و نبود برنامه مناسب اسکان در ایران ، بسیاری از جمعیت کشور ایران ، به ویژه گروه‌های کم درآمد دست به تأمین مسکن خویش از طریق اسکان غیررسمی و حاشیه نشینی زده‌اند و طبق برخی برآوردها ، درحال حاضر حدود ۷ میلیون نفرحاشیه نشین در ایران وجود دارد.
همواره تجارب برنامه‌ریزی و مدیریت شهر نشان داده باورها و پنداشت‌های فکری نوع مداخله و برخورد مدیران ، برنامه‌ریزان و مردم شهر را با مسایل شهری تعیین می سازد ؛ بنابراین ، تصحیح تفکرات یک جانبه و بی رحمانه نسبت به اسکان غیررسمی ، یکی از ضروریات و وظایف جامعه علمی و اجرایی کشور محسوب می شود؛ آنچه مدیران شهری ایران بایستی به آن توجه بیشتری نمایند این است که امروزه توافقی جهانی وجود دارد که چاره‌جوئی این مسأله در گرو ساماندهی است و نه تخریب و پاکسازی آن.»

گفتنی است این کتاب در ۳۲۰ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه با قیمت ۸۵۰۰ تومان از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز به چاپ رسیده است و علاقه‌ مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۵۰۳۸۲۴ تماس حاصل نمایند.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۸
کد خبر : 18337
بازدیدها: 147

پاسخی بگذارید »