پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کتابی جامع درباره خوشنویسی منتشر شد

danesheroz1 شهریور ۲, ۱۳۹۲ ۰
کتابی جامع درباره خوشنویسی منتشر شد

دانش روز: کتاب «خوشنویسی» حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران وابسته به بنیاد دایره‌المعارف اسلامی (دانشنامه جهان اسلام) از سوی انتشارات کتاب مرجع منتشر شد

به گزارش دانش روز، در این کتاب جنبه‌های مختلف هنر خوشنویسی از آغاز دوران اسلامی تا آخرین تحولات آن در دهه ۲۰۰۰ میلادی در ۴ فصل و ۱۵ گفتار بررسی شده است.

از مهم‌ترین مباحث این کتاب روند شکل‌گیری هنر خط، سیر تاریخی کتابت قرآن، تاریخ تحولات خوشنویسی در سرزمین‌های اسلامی شامل ایران، ترکیه، شبه‌قاره هند، مصر، شمال آفریقا، شرق آسیا (چین، مالزی، اندونزی)، خطاطی در دوره معاصر، خطاطی و عرفان، شیوه‌های آموزش خوشنویسی در فرهنگ اسلامی، ابزارها و مواد خطاطی، کاربرد خط در هنرهای دیگر و انواع روش‌های تفنن و ذوق‌ورزی در خوشنویسی است.

نویسندگان این بخشها به ترتیب عبارتند از ولی‌الله کاووسی، مهدی صحراگرد، پروفسور شیلا بلر (استاد هنر اسلامی دانشگاه بوستون آمریکا)، آیدین آغداشلو، علیرضا هاشمی‌نژاد، افسانه منفرد و سیدمحمدمجتبی حسینی.

در سرتاسر مباحث کتاب «خوشنویسی» از معتبرترین منابع درجه اول و آثار پژوهشگران معاصر به زبانهای فارسی و عربی و ترکی و اردو و انگلیسی و فرانسه استفاده شده است. ترجمه کتاب به زبان‌های عربی و انگلیسی نیز همزمان در حال انجام است و به زودی منتشر خواهد شد.

این کتاب در عین اختصار یکی از جامع‌ترین مجموعه‌هایی است که تاکنون به زبان فارسی درباره هنر خوشنویسی در تمدن اسلامی منتشر شده و به همت گروه هنر و معماری دانشنامه جهان اسلام در ۳۰۰ صفحه و به قیمت ۴۵۰۰ تومان در کتابفروشی‌های فرهنگی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

 

منبع:مهر

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۹
کد خبر : 53602
بازدیدها: 292

پاسخی بگذارید »