سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

معاون آستان قدس رضوی:

کتابخانه های تخصصی رضوی راه اندازی می شود

atena92 اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ ۰

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی از راه اندازی کتابخانه های تخصصی در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: تا کنون ۱۰ کتابخانه تخصص راه اندازی شده است

به نقل از ایرنا؛  «سید جلال حسینی» عصر جمعه در مراسم رونمایی از مجموعه یکصد جلدی رهنما در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ضمن توضیح برنامه های انتشارات آستان قدس رضوی اظهارداشت: این مجموعه از بزرگ ترین مجموعه های فرهنگی در ایران اسلامی و جهان اسلام است.

وی با بیان این که یکی از ماموریت های این مجموعه فرهنگی انجام فعالیت هایی در عرصه های فرهنگی، پژوهشی و.. است، یادآور شد: بر اساس سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور یکی از مباحثی که باید به آن توجه جدی داشته باشیم ، توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تولید کتاب است.

این مسوول فرهنگی خاطرنشان کرد: آستان قدس رضوی بیش از ۸۰ سال فعالیت در این عرصه دارد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سالانه ۳ میلیون نسخه کتاب در قالب ۹۰۰ عنوان منتشر کرد.

حسینی با توضیح این که انتشارات آستان قدس رضوی پیش از انقلاب تنها ۲۷ عنوان کتاب منتشر کرد، گفت : عمده آنها فهرست نویسی نسخ خطی بود اما به لطف خداوند و امام رضا(ع) مجموعه کتب منتشره پس از سه دهه انقلاب به ۴۰ میلیون نسخه رسید.

**انتشار روزانه ۳هزار و ۷۰۰ کتاب

وی با بیان این که روزانه آستان قدس رضوی ۳۷۰۰ کتاب منتشر می کند، یادآور شد : این مجموعه در ارتباط با نشر نسخ خطی و نفیس بویژه نسخه های خطی قرآنی، بهترین تجهیزات و امکانات چاپی را در چاپخانه بین المللی قرآن آماده کرده است که این چاپخانه ظرفیت انتشار ۵ میلیون نسخه قرآن را دارد.

حسینی تصریح کرد: کتابخانه آستان قدس رضوی یکی از بزرگ ترین کتابخانه های جهان است و حرم مطهر امام رضا(ع) نیز با کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی دربردارنده ۸۵ نسخه خطی با بیش از ۳ میلیون کتاب چاپی و ۱۳ میلیون سند موقوفی است و همواره در خدمت محققان و پژوهشگران و اهالی کتاب است.

** راه اندازی کتابخانه های تخصصی آستان قدس رضوی

این مسوول فرهنگی همچنین گفت: راه اندازی کتابخانه های تخصصی در دستور کار آستان قدس رضوی است ، تاکنون ۱۰ کتابخانه تخصصی در حوزه های علوم قرآنی، جغرافیا، امام رضا(ع)، اهل بیت(ع) ، اقتصاد و تاریخ راه اندازی شده و مابقی نیز در آینده ای نزدیک راه اندازی می شوند.

حسینی افزود: در سال گذشته معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی حدود ۲۳۸ عنوان کتاب را منتشر کرده که این آثار در شمارگان ۲ میلیون نسخه به زائران امام رضا(ع) اهدا شده است.

این کارشناس فرهنگی یکی از ماموریت های اصلی آستان قدس رضوی را آشنا کردن زائران با سیره و تعالیم اهل بیت(ع) دانست و گفت: در این مجموعه انتشار کتاب هایی با محوریت امام رضا(ع) در دستور کار است ، از مجموع یک هزار و ۳۰ عنوان کتاب با موضوع امام رضا(ع) در سال ۹۱ در کل کشور، ۳۱۰ عنوان را آستان قدس به چاپ رسانده است و از میان این آثار ۴۰ عنوان به سرگذشت نامه امام رضا(ع) اختصاص دارد.

جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۰
کد خبر : 14394
بازدیدها: 190

پاسخی بگذارید »