پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کاوش های باستان شناسی با ماهی کپور روباتیک

danesheroz1 تیر ۷, ۱۳۹۲ ۰
کاوش های باستان شناسی با ماهی کپور روباتیک

دانش روز: محققان روباتیک سنگاپوری می گویند به تازگی ماهی روباتی ساخته اند که حرکت ماهی کپور را تقلید می کند و می تواند در محیط های دریایی کاربردهای بسیاری داشته باشد

 

به گزارش دانش روز، این وسیله روباتیک خودکار زیر آبی می تواند با کاوش گوشه و کنار شهرها و کشتی های غرق شده به فعالیت های باستان شناسی در زیر آب بپردازد، کابل های مخابراتی زیردریایی را نصب کند و کاربردهای متعدد نظامی داشته باشد.

محققان دانشگاه ملی سنگاپور می گویند می توان این روبات را برای انجام عملیات های خاص برنامه ریزی کرد. این ماهی روباتیک در محیط زیر آب آزادی کامل حرکتی دارد.

“زو جیان زین” پژوهشگر این طرح از دانشگاه مهندسی برق و رایانه این دانشگاه گفت: در حال حاضر ماهی های روباتی قادر به حرکت دو بعدی هستند یعنی این مدل ها نمی توانند به سوی اعماق دریا غواصی کنند.

وی افزود: مدل ما قادر به حرکت سه بعدی است؛ می تواند به اعماق برود، شناور شود و مانند ماهی واقعی از باله هایش استفاده کند.

در مقایسه با ماهی های روباتیک معمولی این روبات جدید از توانایی های حرکتی و مانور پذیری بسیار بالایی برخوردار است.

محققان سنگاپوری سه ماه از زمان خود را صرف مطالعه حرکت ماهی کپور کردند.

فن لوپنگ یکی از مجریان این طرح گفت: از آن جهت ماهی کپور را برای تقلید انتخاب کردیم که بسیاری از ماهی ها مانند آن شنا می کنند. اطلاعات خاصی در زمینه طراحی یک مدل ریاضی از حرکت ماهی وجود ندارد و از این رو مجبور شدیم کار را از ابتدا آغاز کنیم.

وی افزود: با استفاده از دوربین، همه حرکت های احتمالی ماهی کپور را رصد و سپس داده ها را به ریاضی تبدیل کردیم از این رو توانستیم وضعیت حرکت کپور واقعی را با استفاده از محرک های مختلف به روبات خود انتقال دهیم.

نمونه اولیه ای این روبات کپور حدود یک متر و نیم  طول و ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و می تواند تا عمق حدود متری در آب فرو برود.

منبع:مهر

 

جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۴
کد خبر : 33078
بازدیدها: 211

پاسخی بگذارید »