جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کاهش تولید روغن زیتون در ایران

danesheroz2 شهریور ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
کاهش تولید روغن زیتون در ایران

دانش روز:رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران از کاهش تولید روغن زیتون در سال جاری خبر داد

به گزارش دانش روز، محمدرضا هاتفی  با بیان اینکه پیش بینی می شود که تولید روغن زیتون در سال جاری به پنج هزار تن برسد گفت: با توجه به این که امسال، سال محصولی بوده باید این میزان به هشت هزار تن می رسید.

وی اظهار داشت: کاهش بارآوری درختان باغ های شهرستان رودبار و حمله آفت مگس میوه خوار زیتون به باغات از جمله عوامل کاهش تولید روغن زیتون است.
هاتفی با اشاره به این که علت کاهش تولید زیتون در شهرستان رودبار مشخص نیست، افزود: میزان پنج هزار تن روغن زیتون تولیدی در سال جاری نسبت به سال قبل حدود دو هزار تن کاهش یافته است.
با بیان اینکه برداشت دانه های سبز زیتون (زیتون خوراکی ، برای کنسرو و..) از ۱۰ شهریور آغاز شده است عنوان کرد: این برداشت تا آخر شهریور ادامه دارد همچنین برداشت دانه های روغنی از ۲۰ مهر آغاز شده و تا ۱۵ آذر به طول می انجامد.
کاهش سطوح زیرکشت زیتون
هاتفی با اشاره به اینکه سطح باغات زیر کشت زیتون ۱۰۴ هزار هکتار بوده است ادامه داد: حدود ۱۴ هزار هکتار از این سطوح در اثر کم آبی و نامرغوب بودن نهال ها از چرخه تولید خارج شده است.
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران افزود: بنابر تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی در قسمت هایی از ۲۴ استان کشور آب و هوا وشرایط برای کشت زیتون مناسب است.
هاتفی اضافه کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد زیتون کشور در سه استان قزوین، زنجان و گیلان انجام می شود که بیشترین میزان آن در استان قزوین است.
وی ادامه داد: بعد از این سه استان، شیراز با ۱۰ درصد، گلستان و مازندران با ۵ درصد، یزد، کرمان، ورامین و.. نیز با حدود ۵ درصد تولید زیتون کشور در رده های بعدی تولید زیتون قرار دارند.
به گفته هاتفی واردات زیتون نیز کشورهای ترکیه، یونان، اسپانیا، مراکش و سوریه انجام می گیرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۵
کد خبر : 60886
بازدیدها: 216

پاسخی بگذارید »