سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کاشت درخت وضو در روستاهای البرز

danesheroz1 آبان ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
کاشت درخت وضو در روستاهای البرز

دانش روز: برای نخستین بار در استان البرز فرهنگ کاشت درخت وضو با محوریت روستاهای این استان احیا خواهد شد

به گزارش دانش روز، فرهنگ غنی مردم ایران که ریشه در تعالیم دینی دارد، در هر حوزه‌ای از زندگی انسان دارای راهنمایی‌هایی است که در صورت توجه جدی به آن‌ها بسیاری از معضلات و مشکلات اجتماعی برطرف خواهد شد.

این فرهنگ دینی و ملی هیچ حوزه‌ای از زندگی انسان‌ها را نادیده نگرفته و حتی برای کوچک‌ترین و جزیی‌ترین نیازها دارای هدف و برنامه است.

 برای نمونه می‌توان به کاشت درخت وضو اشاره کرد که در گذشته‌های نه چندان دور که زندگی ماشینی، آپارتمان‌ها و برج‌های سر به فلک کشیده و سختی‌های معیشتی انسان‌ها را محصور نکرده بود درخت وضو در هر خانه‌ای حتی کوچک یافت می‌شد.

 این درخت توسط مردم در حیاط خانه‌ها کاشته می‌شد و هر روز اعضای خانواده پیش از اقامه نماز در پای آن وضو می‌گرفتند و به همین دلیل به درخت وضو مشهور بود.

 نگاهی گذرا به این موضوع نشان می‌دهد که چگونه با یک اقدام چند هدف کلان و مهم توسط پیشینیان مورد توجه قرار می‌گرفت «اقامه نماز و ترویج فرهنگ نماز در خانواده و همچنین توجه به کاشت درخت و محیط زیست».

 این فرهنگ چند سالی است که در شهرها به دلیل تغییر زندگی شهری به فراموشی سپرده شده است اما در روستاها به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد می‌توان مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

 در همین رابطه گفته می‌شود که استانداری البرز برنامه‌ای را در دست اجرا دارد تا پس از سال‌ها برای نخستین‌بار کاشت درخت وضو در این استان احیا شود.

مجید سریزدی روز شنبه، در نشست شورای فرهنگ روستایی استان البرز گفت: در این طرح کاشت یک اصله درخت به نام «درخت وضو» به نام هر شخص ثبت می‌شود و آبیاری آن نیز به این صورت است که درخت با آب وضوی اشخاص صورت می‌گیرد.

 وی افزود: طرح کاشت درخت وضو با آب وضوی افراد حرکتی است در جهت بهبود فضای سبز روستایی و فرهنگ سازی برای حفظ و توسعه آن که در آموزه‌های دینی نیز بر آن تأکید فراوانی شده است.

  سریزدی گفت: در زمان‌های قدیم پدران و مادران ما در حیاط منازل خود درختی با عنوان درخت وضو داشتند که در پای آن درخت ضمن وضو گرفتن باعث آبیاری درخت با آب وضو نیز می شدند که این بهترین روش جهت حفظ و گسترش فضای سبز شهر نیز بود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با همکاری دستگاه‌های مختلف و همچنین تعامل و همراهی مردم، طرح کاشت درخت وضو محدود به روستاهای استان البرز نباشد.

منبع:تیتریک

یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۵
کد خبر : 74282
بازدیدها: 188

پاسخی بگذارید »