یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گزارش ویژه

کارشکنی پیشاپیش آمانو در مذاکرات روز چهارشنبه ایران و آژانس

danesheroz دی ۲۳, ۱۳۹۱ ۰

دیپلمات ها در تهران می گویند اظهارات منفی و غیر سازنده آمانو بدون شک بر مذاکرات روز چهارشنبه(۲۷ دی) تاثیر خواهد گذاشت

به نقل از ایران هسته ای؛ در حالی که فقط ۵ روز تا آغاز دور جدید مذاکرات ایران و آژانس باقی مانده مدیر کل ژانس بین المللی انرژی اتمی در اظهاراتی که دیپلمات های ایرانی آن را «به شدت غیر سازنده» ارزیابی می کنند، نسبت به توافق با ایران در این مذاکرات ابراز بدبینی کرد.

آمانو که هم اکنون در ژاپن به سر می برد، اعلام کرد که توافق با ایران در هاله ای ابهام قرار دارد.

بنا بر گزارش ماری یاماگوچی برای خبرگزاری آسوشیتدپرس از توکیو در روز جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱، آمانو گفت: «مذاکره با ایران یک چالش است. یک گام رو به جلو لزوما به یک گام رو به جلوی دیگر منتهی نمی شود. ممکن است بعد از یک گام رو به جلو، دو گام رو به عقب یا حتی سه گام رو به عقب داشته باشیم. ما نمی دانیم آیا می توانیم مسائل باقی مانده را حل کنیم یا خیر».

وی تاکید کرد: «من امیدوارم برنامه اتمی مورد تردید ایران به شکلی صلح آمیز و از طریق تلاش های دیپلماتیک حل و فصل شود. من دوست دارم ایران درک کند همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی بهترین کار ممکن است».

ایران و آژانس دور بعدی مذاکرات خود را روز ۲۷ دی ۱۳۹۱ (۱۶ ژانویه ۲۰۱۳) انجام خواهند داد.

دیپلمات ها در تهران می گویند اظهارات منفی و غیر سازنده آمانو بدون شک بر مذاکرات تاثیر خواهد گذاشت.

یک دیپلمات به ایران هسته ای گفت: «همانطور که قبلا هم دیده ایم آمانو یک بار دیگر در حال نشان دادن این موضوع است که خواهان توافق با ایران نیست. بنابراین اظهارات او را باید نوعی کارشکنی پیشاپیش در مذاکرات دانست».

دیپلمات های ایرانی که به دلیل حساس بودن این مذاکرات تلاش دارند فضا را قبل از مذاکرات آرام نگهدارند تاکید دارند اگر بر سر یک مدالیته میان ایران و آژانس توافق نشود، امکان دسترسی بازرسان به پارچین وجود نخواهد داشت.

ایران و آژنس از نوامبر ۲۰۱۱ تا کنون ۷ دور درباره تدوین یک مدالیته درباره موضوع PMD (ابعاد احتمالی نظامی) که خود شامل ۶ موضوع است مذاکره کرده اند.

دور هشتم مذاکرات که روز چهارشنبه آینده برگزار می شود از آن رو مهم است که طرفین در دور قبلی مذاکراتی رو به جلو انجام داده و توافق کردند که دور روز ۲۷ دی مدالیته را نهایی کنند.

با این حال، کارشناسان مطلع می گویند هنوز اختلاف های مهمی میان دو طرف باقی مانده که باید دید روز چهارشنبه برطرف می شود یا نه.

شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۴
کد خبر : 3742
بازدیدها: 278

پاسخی بگذارید »